Kúpele Lúčky

Kúpele Lúčky   ležia v okrese Ružomberok, sú prirodzene rozdelené na 2 časti, samotnú obec a kúpele .  Kúpele Lúčky   ležia v horskej doline pod úbočím Choča, na rozhraní Oravy a Liptova. Široké možnosti rekreačného a športového vyžitia poskytuje aj neďaleká vodná nádrž Liptovská Mara, v zime Jasná a Donovaly.

Hotely

  • Kubo od 56 €/noc

Pobyty

Turistické informácie

História

História kúpeľov sa píše od roku 1761, kedy majiteľ Adam Turjanský postavil prvú kúpeľnú budovu. Kúpeľní hostia mali v tej dobe k dispozícii väčší dom s pohodlnými izbami a tiež s remízou pre kone a koče. V polovici 19. storočia dal nový majiteľ Vojtech Kocha postaviť nový kúpeľný dom. Minerálne pramene vyvierali zo zrnitého dolomitu a minerálna voda vtekala priamo do kúpeľného bazéna.

Poloha a klíma

Kúpele Lúčky ležia pod južným úpätím Chočských vrchov. Nachádzajú sa vo vzdialenosti 14 km na severovýchod od Ružomberka, na rozhraní Liptova a Oravy. Väčšia časť územia sa nachádza v nadmorskej výške okolo 600 m. Najbližšie okolie Lúčok je vrchmi chránené pred bezprostredným vpádom studeného vzduchu. Kúpele Lúčky sa nachádzajú v mierne teplej oblasti, v časti, ktorá je označená ako vlhká so studenou zimou.

Turistické zaujímavosti

Poloha Lúčok v doline pod úpätím hôr poskytuje veľa príležitostí na vychádzky do čarokrásnej horskej prírody i na rekreačnú turistiku. Majestátny vrch Veľký Choč a vysoké hory, okolité ihličnaté lesy a horské lúky tvoria malebné okolie kúpeľov. Pre turistov je prístupný po 4 turistických chodníkoch, pričom najkrajší výhľad je práve z chodníka, ktorý začína v kúpeľoch Lúčky.

Okolie

Neďaleká Orava je klenotnicou pamiatok ľudovej kultúry, typické kroje a ľudová architektúra upúta každého návštevníka. Blízky Oravský zámok patrí k najzachovalejším na Slovensku. Milovníci vodných športov si určite prídu na svoje na Oravskej priehrade alebo na Liptovskej Mare.

Prírodné liečivé zdroje

Kúpeľná liečba v Lúčkach patrí medzi najefektívnejšie liečebné metódy. Podstata všetkých balneologických metód je v nešpecifickom, všeobecnom účinku, ktorý ovplyvňuje celkový stav klienta a hrá kladnú úlohu pri procese uzdravenia najmä preladením vegetatívnych funkcií organizmu. Rozhodujúcim činiteľom pri komplexnej kúpeľnej liečbe je termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína o teplote 32 °C a termálna voda z prameňa HGL-3, v prirodzenej forme používaná v bazénoch a aj vo všetkých separátnych kúpeľoch. Minerálne termálne vody v kúpeľoch Lúčky sú klasifikované ako prírodné, liečivé, slabo mineralizované, síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté, uhličité vody, hypotonické, vlažné. Podľa tvorby ich chemického zloženia patria k vodám petrogénnym, karbonato-sulfatogénneho charakteru. Majú nevýrazný kalcio-sulfátový typ chemizmu. Z plynných zložiek je dôležitý obsah voľného CO2, ktorý významne spolupôsobí pri formovaní výsledného chemizmu vôd. Aj keď kúpeľné liečenie pohybových a gynekologických ochorení je a musí byť komplexné, predsa len ťažisko liečby spočíva vo fyzioterapeutických úkonoch, opierajúcich sa o využitie prírodných liečivých zdrojov.

Mapa

Mapa Lúčky

Články

  • Turistika a cykloturistika v okolí Veľkého Choča

    Turistika na Veľký Choč je vyhľadávaná najmä pre úchvatné panoramatické výhľady, ktoré sa vám na vrchole naskytnú. Je to najkrajší vyhliadkový bod Slovenska. Ak sa aj počasie zadarí, dovidíte až...

  • Lúčanský vodopád a travertíny

    Lúčanský vodopád patrí medzi 5 vodopádov Slovenska, ktoré boli vyhlásené za Národnú prírodnú pamiatku. Tento vodopád je veľkou zaujímavosťou preto, že leží uprostred dediny. Je tiež označovaný...

  • Havránok – archeologické múzeum v prírode

    Lokalita Havránok je jedinečný archeologický park pod holým nebom, prvý svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa len pár metrov od Liptovskej Mary. Toto magické miesto učarovalo dávnym obyvateľom...

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Kúpeľoch Lúčky sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Choč***, vonkajší bazén v hoteli Dependance kúpeľov***, Choč***. Pozri naše porovnanie hotelov v Lúčkach.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme