Vígľaš

Obec Vígľaš leží v údolí rieky Slatina vo Zvolenskej kotline 14 km na východ od Zvolena. Vznikla v podhradí rovnomenného zámku, ktorý bol postavený počas panovania uhorského kráľa Ľudovíta Veľkého v 14. storočí. V 16. storočí ho opevnili proti Turkom a v 19. storoči

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Obec Vígľaš sa nachádza na Podpoľaní a v súčasnosti patrí do okresu Detva. Počiatky vzniku prvej osady na území Vígľaša nie sú náhodné. V dávnej minulosti si človek pre svoje obydlie vyhľadával bezpečné miesto na vyvýšeninách, z ktorých mal výhľad na široké okolie. Našiel ho aj na skalnom ostrohu nad riekou Slatinou. Prví Slovania začali toto miesto nazývať vengled, neskôr vigľad. Po niekoľkých storočiach ľud túto lokalitu nazval Vígľaš. Zemepáni, ktorí z Vígľaša ovládali väčšiu časť Podpoľania, názov svojho obydlia, svojho panstva a aj osady svojich poddaných neustále menili.

Poloha a klíma

Obec leží v údolí rieky Slatina vo Zvolenskej kotline asi 14 km východne od mesta Zvolen.

Turistické zaujímavosti

Vígľašský zámok sa nachádza nad riekou Slatina pri obci Vígľaš v okrese Detva 13 km od mesta Zvolen. Zámok bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa cesta zo Zvolena dostáva z malej úžiny, ktorou preteká rieka Slatina. V 16. storočí Vígľašskému zámku pripadla dôležitá úloha pri obrane stredoslovenských banských miest pre tureckými nájazdmi. Turci zámok síce poškodili ale nedobyli.

Jazdecký areál Masarykov Dvor v obci Vígľaš – časť Pstruša poskytuje možnosť športového, rekreačného jazdenia, jazdeckej turistiky a hipoterapeutického jazdenia, jazdeckých šou, vzdelávania a oboznamovania širokej verejnosti o jazdení a chove koní. Areál je vhodný pre tých, ktorí si chcú zajazdiť, zašportovať si, alebo si jednoducho oddýchnuť.

Okolie

Zvolenský zámok bol postavený v rokoch 1370-1382 pre uhorského kráľa Ľudovíta I. z Anjou. Po roku 1548 bol prestavaný a opevnený. V rokoch 1894- 1906 bol zámok pamiatkovo zabezpečený, po roku 1945 sa uskutočnila generálna rekonštrukcia hradu.

Arborétum Borová hora sa nachádza asi 3 km severne od centra mesta Zvolen. Rozprestiera sa na juhozápadných výbežkoch Zvolenskej pahorkatiny. Arborétum Borová hora vzniklo v roku 1965, kedy sa na ploche začalo s výsadbami.

Pustý hrad je najväčším hradným komplexom s rozlohou 7, 6 ha. Rozsiahle zrúcaniny hradu sa rozkladajú na zalesnenom skalnatom hrebeni na juhozápadnom okraji mesta Zvolen v pohorí Javorie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Zvolen?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a Veľkonočné od 65.84 €, Pre rodiny s deťmi od 65.84 €, Relaxačné a Wellness od 65.84 €, Seniorské od 60.07 €. Pozri ponuku pobytov vo Zvolene.

❓ Ktoré hotely vo Zvolene sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad The Grand Vígľaš****. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme