Liptovský Hrádok

LIPTOVSKÝ HRÁDOK je mesto s čarokrásnou prírodou pri sútoku Belej s Váhom, ktoré Vám ponúka pestrú ponuku služieb s možnosťou adrenalínového vyžitia sa vodákov, lyžiarov, skialpinistov, horolezcov, rybárov a poľovníkov. Veríme však, že aj milovníci celoročného pohybu v teplej termálnej vode, kultúrno - historických pamiatok, prírody a dobrej zábavy si odnesú pekné a príjemné zážitky a spomienky na miesta, ktoré navštívili a ľudí, s ktorými sa zoznámili ...

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Na začiatku – v 13.storočí - nebol Liptovský Hrádok, ale osada Belsko. Pri rieke Belá na tomto území neskôr, v roku 1341, zvolenský župan Donč postavil Novum Castrum – kamenný hrad, ktorý je ešte aj dnes neodmysliteľnou súčasťou mesta a podľa neho dostalo mesto i meno. Jeho okolie začali obývať najskôr rodiny lesníckych a štátnych úradníkov. Keď kráľovská komora v roku 1731 odkúpila toto územie, začalo sa rozvíjať hrádocké panstvo a vznikol Liptovský Hrádok.

Poloha a klíma

Mesto leží vo východnej časti Liptovskej kotliny pri sútoku Váhu s Belou. Je prirodzeným a technickým centrom horného Liptova. Vzhľadom na polohu a veľkú výškovú členitosť je klíma regiónu veľmi rôznorodá. Najteplejšou častou je okolie rieky Váh, ktoré patrí do mierne teplej klimatickej oblasti a najchladnejšou častou sú vrcholové časti pohorí.

Turistické zaujímavosti

Symbolom mesta je Hrad a kaštieľ v Lipt. Hrádku, ktorý pôvodne slúžil na ochranu obchodnej považskej cesty a v súčasnosti ponúka štýlové ubytovacie a reštauračné služby. Nachádza sa tu tiež chránená lipová alej Pod lipami s kaplnkou a so sochou Piety blahoslavenej Panny Márie a klasicistickým rímskokatolíckym kostolom. Ďalej vážnica a zvonica - zvyšky pôvodnej vysokej pece – maše, na tomto mieste je v súčasnosti expozícia baníctva a hutníctva Liptova. Svoje útočisko tu pod jednou strechou našlo tiež Národopisné múzeum spolu s Ovčiarskym múzeom.

Okolie

Súčasťou mesta je Skalka. Nenáročnou trasou sa dostaneme až na jej vrchol, odkiaľ sa nám naskytne výhľad na celé mesto, rieku Belá, ale aj okolie Liptovského Hrádku. Na vrchole brala nájdeme dvojkríž  a pod Skalkou je vybudovaný pomník s pamätnou tabuľou venovaný obetiam 1. a 2. svetovej vojny, obyvateľom obcí Belánskej doliny. Pomník vybudoval L. Pollák – akademický sochár.

Často kladené otázky

Ktoré hotely v Liptovskom Hrádku sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení {list_accomm_accomm_name_indoor_swimming_pool}, vonkajší bazén v hoteli {list_accomm_accomm_name_outdoor_swimming_pool}. Pozri naše porovnanie hotelov v Liptovskom Hrádku.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme