Kúpele Bojnice

Kúpeľné mesto Bojnice leží neďaleko Prievidze, v Hornonitrianskej kotline. Bojnice sú známe najmä svojimi kúpeľmi, Bojnickým zámkom , či známou zoologickou záhradou. Kúpele Bojnice vytvárajú svojou klímou, polohou a množstvom termálnych prameňov ideálne miesto pre procesy a relax. Harmóniu pre telo a dušu vytvárajú kúpele spolu s Wellnes - saunovým svetom, v ktorom nájdu návštevníci bojnických kúpeľov absolútny oddych pri rôznych druhoch masáží . Základom liečivých účinkov bojnických kúpeľov je prírodná, liečivá, hydrogén-uhličitanovo-síranová, vápnikovo-horčíková hypotonická akratoterma s teplotou od 28 – 52 ºC. V kúpeľoch Bojnice sa liečia choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby. Bojnice sú vyhľadávaným turistickým centrom nie len z dôvodu kúpeľníctva, ale ponúkajú svojim hosťom aj množstvo pamätihodností a možnosť športového a kultúrneho vyžitia.
 • nemám žiadne odporúščania
 • Tyzden bol kratky cas na posudenie moznosti aj vzhladom na pandemickusituaciu ale prideme na...
 • Je to na každom návštevníkovi, čo si vyberie. Možností je dosť.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

História tohto kúpeľného mesta je úzko spätá s Bojnickým hradom, o ktorom je písomná zmienka z roku 1302, no opevnené hradisko bolo postavené už v roku 1113. Privilégia mesta boli Bojniciam udelené kráľom Ľudovítom I. v roku 1366. Prvá písomná správa o bojnických termálnych prameňoch je z roku 1113, kedy sa už využívali ich liečivé účinky. Prvé kúpele boli vybudované v Bojniciach v prvej polovici 16. storočia, Alexom Thurzom z Betlanoviec a prvá zmienka o ich existencii je z roku 1549. Štatút kúpeľného mesta Bojnice získali v roku 1959.

Poloha a klíma

Kúpeľné mesto Bojnice leží v Hornonitrianskej kotline, na úpätí pohoria Malá Magura. Bojnické kúpele ležia v nadmorskej výške 297 metrov. Priaznivé klimatické podmienky bojnických kúpeľov vytvárajú bohaté listnaté a ihličnaté lesy, ktorými sú kúpele obkolesené. Bojnice s priemernou ročnou teplotou 9 ºC a 9000 slnečnými hodinami v roku vytvárajú ideálne prostredie na oddych a regeneráciu tela i duše.

Turistické zaujímavosti

Bojnice ponúkajú svojim návštevníkom množstvo možností, ako využiť čas strávený v tomto kúpeľnom meste. Kúpeľní hosti môžu v Bojniciach navštíviť plážové kúpalisko, ktoré je ideálnym miestom na oddych v horúcich letných dňoch, ako aj najstaršiu a najznámejšiu zoologickú záhradu na Slovensku. Milovníci histórie sa prenesú do obdobia praveku návštevou Prepoštskej jaskyne. Turisticky jedným z najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok Bojníc je romantický Bojnický zámok, ktorý priťahuje návštevníkov z celej Európy. Bojnice ponúkajú svojim návštevníkom aj mnohé kultúrne a športové akcie a podujatia, ktoré každoročne lákajú do Bojníc množstvo turistov.

Okolie

Okolie kúpeľov Bojnice ponúka svojim návštevníkom množstvo príležitostí na strávenie voľného času. Okolie kúpeľného mesta ponúka bohaté športové vyžitie, či už v letnom alebo zimnom období. Milovníci lyžovania môžu v zimnom období využiť lyžiarske strediská v Porube, Remate alebo Kľačne. V letnom období ponúka okolie Bojníc hustú sieť turistických chodníkov v Strážovských vrchoch, pohorí Vtáčnik a v Národnom parku Malá Fatra, ako aj množstvo skál vhodných na skalolezectvo. Na svoje si prídu aj milovníci jazdectva, minigolfu, či cyklistiky. Turisticky zaujímavý je taktiež Hornonitrianský banský skanzen, v ktorom si návštevníci môžu prehliadnuť hnedouhoľnú baňu a vyskúšať jazdu banským vláčikom.

Prírodné liečivé zdroje

Pramene bojnických kúpeľov vyvierajú z hĺbok 1200-1500 m, dávajú denne 4 milióny litrov termálnej vody. Liečivá voda tu vystupuje na povrch troma priečnymi zlomami, predurčujúcimi vývery troch skupín termálnych vôd s teplotami od 25°C do 47,7°C. Všetky bojnické pramene patria do skupiny liečivých vôd, ktoré majú spoločné označenie ako akratotermy. Ich liečivý účinok spočíva v pôsobení termických, chemických a fyzikálnych faktorov, ktoré sa vzájomne prelínajú a pri aplikácii spoločne pôsobia na organizmus pacienta. Pokiaľ ide o fyzikálne a chemické vlastnosti, sú termálne pramene v Bojniciach podobné ako známe francúzske kúpele Plombiére, talianske Bataglia alebo anglické kúpele Buxton.
Okrem termálnych prameňov používa sa na základnú kúpeľnú liečbu aj liečivé bahno, ktoré dozrieva pri výveroch termálneho žriedla “Jazer”.

Mapa

Mapa Bojnice

Články

 • Termálne kúpalisko Čajka v Bojniciach

  Kúpalisko Čajka Bojnice patrí medzi obľúbené letné kúpaliská. Pre návštevníkov je k dispozícii niekoľko bazénov, ktoré sú napúšťané termálnou vodou. O zábavu sa postarajú športoviská, pre deti...

 • Hornonitriansky banský skanzen

  Hornonitriansky banský skanzen sa nachádza v bývalej Bani Cigeľ, necelých 10 minút cesty autom od okresného mesta Prievidza. Ak chcete zažiť na vlastnej koži, aký je to pocit fárať do podzemia a...

 • Hrad Sivý Kameň – história, trasa, povesti

  Návšteva zrúcaniny hradu Sivý kameň, ktorá sa nachádza nad obcou Podhradie, je vhodná najmä pre nenáročných turistov. Už za pár minút sa dostanete k pozostatkom stredovekého hradu a rovnomennej...

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Kúpele Bojnice?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Relaxačné a Wellness od 56.95 €, Seniorské od 29.74 €, Kúpeľné a Rekondičné od 29.74 €, Liečebné od 29.74 €. Pozri ponuku pobytov v Bojniciach.

❓ Ktoré hotely v Kúpeľoch Bojnice sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Mier, vonkajší bazén v hoteli Mier. Pozri naše porovnanie hotelov v Bojniciach.

Hotely

 • nemám žiadne odporúščania
 • Tyzden bol kratky cas na posudenie moznosti aj vzhladom na pandemickusituaciu ale prideme na dlhsie. Dakujemej
 • Je to na každom návštevníkovi, čo si vyberie. Možností je dosť.
Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme