Horské stredisko Terchová/Vrátna

Obec Terchová leží na úpätí Národného parku Malá Fatra a je rodiskom slovenského hrdinu Juraja Jánošíka. V symbióze s okolitou prekrásnou scenériou sa tu zachovala ľudová tradícia, charakteristická originálnou muzikou, spevom a tancom. Terchová - Vrátna je tiež významné stredisko letnej, zimnej turistiky a lyžovania. Objavte 280 kilometrov turistických a cyklistických trás. Lanovkou sa vyvezte do výšky 1400 metrov nad morom a či sa už v zime alebo na jar spustíte do doliny na lyžiach, alebo v lete prejdete hrebeňom Malej Fatry, dáte všetkým cestovateľom, básnikom a maliarom za pravdu, že Terchová Vám jednoducho zostane v srdci.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvá písomná zmienka o Terchovej pochádza ešte z roku 1580. Územie obce však bolo obývané oveľa skôr. Za najstarší archeologický nález z Terchovej sa považuje železný hrot kópie. Ktorý pochádza z doby rímskej. Pôvodne valašská osada sa zmenila na obec zaoberajúcu sa poľnohospodárstvom, predovšetkým chovom oviec. Z valašského rodu pochádza pravdepodobne aj najznámejší rodák Terchovej – zbojník Juraj Jánošík. K rozvoju cestovného ruchu v obci prispela aj dostavba Košicko-bohumínskej a Považskej železničnej trate. Neďaleká stanica Varín sa stáva cieľovým bodom pre viacerých turistov, ktorý začali objavovať krásy Malofatranskej prírody. Terchová sa tak stala centrom cestovného ruchu už ku koncu 19. storočia.

Poloha a klíma

Terchová sa nachádza 25 km východným smerom od Žiliny, v údolí rieky Varínka, priamo pod masívom Národného parku Malá Fatra. Cez obec prechádza štátna cesta druhej triedy č. 583, ktorá zabezpečuje spojenie obce s regionálnymi centrami – Žilinou a Dolným Kubínom. Klímu značne ovplyvňuje horský masív Malá Fatra. Ten tvorí prirodzenú horskú bariéru prevládajúcemu prúdeniu vetrov na Slovensku (západný až severozápadný) a spôsobuje tak zvýšený výskyt zrážok na jej náveternej strane, ktorý ovplyvňuje územie katastra obce Terchová. Zrážky značne ovplyvňuje aj oblasť Kysuckej vrchoviny, ktorá nepriamo zasahuje do katastra obce.

Turistické zaujímavosti

V obci sa nachádza viacero zaujímavostí ako napr. Kostol sv. Cyrila (1942 – 49) alebo terchovský drevený betlehem vyhotovený domácimi majstrami. Zaujímavé je aj miestne múzeum, jeho expozícia je venovaná ľudovému hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorý sa tu narodil. Sú v nej inštalované dokumenty a materiály k dejinám Terchovej a ľudovým zvykom. Terchová je východiskovým miestom pre turistiku do Národného parku Malá Fatra. Je možné navštíviť lyžiarke vleky vo Vrátnej, pokochať sa výhľadmi z vrcholov horského masívu Fatry (obľúbený je najmä Veľký Rozsutec) alebo navštíviť kaňony s vodopádmi – Jánošíkové diery.

Okolie

Z Terchovej sa dá uskutočniť zaujímavý výlet po okolí. Turistom sa odporúča navštíviť najmä hrad Strečno, ktorý sa vypína na začiatku strečnianskej tiesňavy, proti toku Váhu, na jeho na strmej vápencovej skale vo výške asi 420 m. n. m.. Strečno patrilo medzi kráľovské hrady a bolo miestom, kde sa od obchodníkov vyberalo clo. Neďaleko sa nachádza ďalší hrad, jedná sa však o zrúcaninu. Zaujímavý je aj výlet do Žiliny, kde na turistov čaká mestská pamiatková rezervácia, niekoľko múzeí, divadiel a galérii. V Dolnom Kubíne je možné navštíviť Múzeum P.O. Hviezdoslava, neďaleko Kubína sa na skale vypína jeden z najkrajších hradov na Slovensku – Oravský hrad. Atraktívne sú však aj okolité dedinky ako napr. Zázrivá.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Terchová?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Relaxačné a Wellness od 56.22 €, Pre rodiny s deťmi od 56.22 €. Pozri ponuku pobytov v Terchovej.

❓ Ktoré hotely v Terchovej sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Boboty***. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme