Horské stredisko Liptovská Osada

Liptovská Osada je obec na Slovensku v okrese Ružomberok. S účasťou obce je aj osada Korytnica kúpele.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

História obce je známa od obdobia Veľkej Moravy. Územie obce bolo osídlené už na prelome 11. a 12. storočia. Vtedy tu vznikla benediktínska pustovňa (spomínaná ako Gothal, božie domčeky), okolo ktorej postupne vyrástla osada. Prvá písomná zmienka o nej sa datuje roku 1288. Ďalšia písomná zmienka týkajúca sa územia dnešnej Liptovskej Osady je z roku 1340, v listine Karola Róberta I., v ktorej určoval chotár Ružomberka až po pustovňu nachádzajúcu sa na sútoku rieky Lúžňanky a Revúcej.

Poloha a klíma

Obec leží v nadmorskej výške 609 m. n. m. a rozkladá sa na 50 km². 

Turistické zaujímavosti

V obci sa nachádza niekoľko kultúrnych pamiatok. Rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa stojí na mieste staršieho dreveného kostola spomínaného v roku 1646. Upravovaný bol v roku 1923, kedy bol zväčšený. V interiéri sa nachádza výmaľba od V. Droppu z roku 1943. Kostol Cirkvi československej husitskej je jednoloďová modernistická stavba s prvkami neogotiky. Ide o jediný kostol tejto cirkvi na Slovensku. K najznámejším kultúrnym pamiatkam v najbližšom okolí, ktoré sú lákadlom pre turistov, patrí vo svete známy Skanzen ľudovej architektúry Vlkolínec, vyhlásený svetovou organizáciou UNESCO za chránenú kultúrnu pamiatku, najvyššie položená obec na Slovensku Magurka, či nemenej známa Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku.

Okolie

Liptovská Osada vzhľadom na svoju geografickú polohu ponúka predovšetkým výborné možnosti pre turistiku v pohorí Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. V okolí sú značené turistické trasy pre náročnejších turistov, no na svoje si prídu i rekreační turisti a milovníci prírody, či hubári. Počas zimnej sezóny ponúkajú skvelú lyžovačku na kvalitne upravených lyžiarských svahoch a bežeckých tratiach s prírodným aj technickým snehom lyžiarské strediská Park Snow Donovaly a Skipark Ružomberok, ale aj susedné obce Liptovské Revúce a Liptovská Lužná.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Liptovská Osada?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Pre rodiny s deťmi od 120 €, Relaxačné a Wellness od 120 €, Seniorské od 120 €. Pozri ponuku pobytov v Liptovskej Osade.

❓ Ktoré hotely v Liptovskej Osade sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Rezort Gothal. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme