Kúpele Nimnica

Kúpele Nimnica sú najmladšie slovenské kúpele a sú minerálnou perlou Slovenska. Ležia v údolí Váhu medzi Púchovom a Považskou Bystricou.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Pri hĺbení základovej jamy priehradného múru sa v r. 1953 pod úrovňou hladiny Váhu objavila podozrivá voda, ktorá bola čistá, no trochu slaná a šumela. Pri hydrogeologickom prieskume sa vo viacerých vrtoch zachytila uhličitá voda s vysokou koncentráciou látok. To vzbudilo pozornosť širokej verejnosti, a keď sa v niektorých prípadoch pracovníkov priehrady prejavili aj pozitívne zdravotné účinky, rozšírila sa bleskurýchle fáma o zázračnej liečivosti týchto vôd.

Poloha a klíma

Kúpele Nimnica sú situované na úpätí výbežku Javorníkov nad Nosickou vodnou nádržou nazvanou Priehrada mládeže, v nadmorskej výške 300 m n. m. Klimatické podmienky majú charakter podhorského podnebia s miernymi zimami, teplými letami.

Turistické zaujímavosti

Blízka vodná priehrady,12 km dlhá a 1 km široká, je rekreačnou oblasťou s možnosťou plavby výletnou loďou , vodných športov. Je rajom rýb a vodných vtákov, ktoré je možno sledovať z priehradného múru. Pešia turistika po okolitom lesoparku a do vzdialenejších Javorníkov je ideálnou pre milovníkov turistiky a cykloturistiky.

Okolie

V blízkom meste Púchov sa nachádza archeologické múzeum a múzeum kolies, v Považskej Bystrici - zrúcaniny Považského hradu. Lednické Rovne južným smerom od kúpeľov Nimnica sú známe sklárskou výrobou a Slovenským sklárskym múzeom.

Prírodné liečivé zdroje

Na liečebné účely sa v Nimnici používa minerálna voda z viacerých prameňov, ktoré sa okrem priehradného žriedla novo navŕtali. Všetky nimnické pramene sú alkalické kyselky s teplotou 10-15°C, so značným obsahom voľného kysličníka uhličitého. Okrem draslíka, dusíka, vápnika, kremíka a chlóru obsahujú aj jód. Napriek krátkej existencii nimnických žriediel, majú už dnes povesť minerálnych prameňov vzácnych liečivých vlastností.

Mapa

Mapa Nimnica

Články

  • Letecké múzeum Slavnica

    Letecké múzeum Slavnica ponúka výstavu unikátnych lietadiel pod holým nebom. Múzeum je krásnou ukážkou práce horlivého úsilia milovníkov leteckých strojov a lietania vôbec. V článku nájdete...

  • Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne – história, doprava a akcie

    Galéria M. A. Bazovského je multikultúrnym priestorom, ktorého služby sú určené pre laickú i odbornú verejnosť. Orientuje sa na výtvarné umenie 20. a 21. storočia. Nájdete tu diela umelcov z...

  • Kláštor Veľká Skalka – história, trasa, zaujímavosti…

    Kláštor Veľká Skalka patrí k miestam, ktoré vo vás prebudia mystický pokoj a pokoru. Kláštor, jaskyňa či kostolík poskytujú príležitosť zamyslieť sa nad svojím životom, alebo len na chvíľu...

Okolité destinácie

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme