Gerlachov

Obec Gerlachov leží v Popradskej kotline medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami, tesne pod Gerlachovským štítom. V erbe má zobrazený vrch Gerlach a  banský motív zelenej vetvičky symbolizujúcej horské bohatstvo. Štít dostal meno podľa obce a tá po patrónovi Sv. Gerlachovi. Najstaršou stavbou v obci je veža románskeho kostolíka z 13. storočia. Čistý vysokotatranský vzduch a krása okolitej prírody uspokoja aj najnáročnejších návštevníkov.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Vznik obce sa datuje po tatárskom vpáde, kedy podtatranskú oblasť vypĺňal súvislý prales. Kedy presne bola založená obec Gerlachov sa presne nevie. Ale jej vznik sa odhaduje okolo roku 1200. Názov obce mohol byť odvodený od mena spišskosobotského Gerlacha, vtedajšieho pána v obci, alebo od vodcu kolonizátorov, ktorý sa sem prisťahovali. Spomína sa aj slovo "Geröl", čo bol názov pre hrubý štrk blízko potoka "Stará voda" - Stovoda, v okolí ktorého bola pôvodne obec založená. Názov "Gerölsdorf" (dedina na štrku) sa pod vplyvom slovenčiny zmenil a vznikol Gearlsdorf - slovenský Gerlachov. Obec sa stala známou aj za hranicami, hlavne vďaka výrobe tatranského oleja – terpentín no prispelo k tomu aj bielenie plátna , na ktoré sa v tej dobe kládol veľký dôraz. Z tohto plátna sa potom šili odevy a kroje nielen pre obyvateľov obce.

Poloha a klíma

Obec patrí do Popradskej kotliny, ktorá je najvyššie položenou kotlinou v celých Karpatoch. Nadmorská výška sa pohybuje v rozmedzí 700 – 900 m. n. m.. Obec sa zaraďuje do oblasti s chladnou až mierne chladnou klímou.

Turistické zaujímavosti

Nájdete v nej zaujímavý kamenný most, prastarý kostolík aj originálne múzeum Gerlachovská izba. Okolie ponúka rekreáciu v aquaparku Aquacity Poprad, lyžovačku pri Starom Smokovci, jazdu lanovkou na Hrebienok či nespočet turistických trás, ako napríklad výlet Veľkou Studenou a Velickou dolinou. Priemerné januárové teploty sú okolo -6 °C a júlové okolo 16°C.

Okolie

V okolí sa dá okrem vysokohorskej turistiky do neďalekého Starého Smokovca, Štrbského Plesa či do Tatranskej Lomnice využiť aj jazdy na koni, termálne kúpaliská, tenisové kurty, múzeá a pamätihodnosti spišských miest, jaskyne, a v zime lyžiarske svahy.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Gerlachov?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a Veľkonočné od 54 €, Relaxačné a Wellness od 54 €. Pozri ponuku pobytov v Gerlachove.

❓ Ktoré hotely v Gerlachove sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Hubert****, vonkajší bazén v hoteli Hubert****. Pozri naše porovnanie hotelov v Gerlachove.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme