Belá

Belá je obec na Slovensku v okrese Žilina. Leží v severovýchodnej časti Žilinskej kotliny, v údolí Varínky a Belianskeho potoka, ktorý vytvára Belianskú dolinu. Západne od obce sa nachádza Kysucká vrchovina, vo východnej časti sa dvíhajú výbežky Krivánskej Fatry.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvé dôkazy osídlenia pochádzajú z mladšej doby kamennej. Blízko obce (Lysica) sa našlo sídlisko ľudu lužickej kultúry. V mladšej dobe železnej sídlili v tejto oblasti ľudia púchovskej kultúry (vrch Hrádok v osade Zlieň). Slovanské osídlenie potvrdili nálezy keramiky v Belej z 8. a 9. storočia.

V obci sa nachádza ranogotický kostol sv. Márie Magdalény z poslednej tretiny 13. storočia, renesančne upravený v roku 1683. Hlavný oltár barokového typu pochádza z 2. polovice 17. storočia.

Poloha a klíma

Obec sa nachádza na ceste II/583, ktorá spája Žilinu s Oravou. K obci patrí aj osada Zlieň, miestna časť Nižné Kamence, rekreačná oblasť Bránica a autokemping Belá - Nižné Kamence.

Turistické zaujímavosti

Malá Fatra je prístupná turistike v každom ročnom období a Belské skaly môžu pohodlnejšie navštíviť už aj bežní turisti a návštevníci Žiliny a okolia. Nachádzajú sa pri vstupe do Belskej doliny a sú obľúbenou skalolezeckou lokalitou. Oblasť Belských skál je prístupná z obce Belá.

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Belej sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Village resort Hanuliak. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

❓ Ktoré hotely v Belej sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Village resort Hanuliak, vonkajší bazén v hoteli Village resort Hanuliak. Pozri naše porovnanie hotelov v Belej.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme