Kúpele Sliač a okolie

Sliač leží medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, na úbočí Slovenského Rudohoria, na rieke Hron. Vo svete sú známe štyri kúpeľné miesta , v ktorých vyvierajú pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom kysličníka uhličitého. Iba jeden z týchto prameňov sa nachádza v strednej Európe, a to v Liečivých kúpeľoch Sliač. Kúpele Sliač a neďaleké kúpele Kováčová sú známe predovšetkým svojimi liečebnými výsledkami a to najmä v oblasti liečenia srdcovo-cievnych chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva. V blízkosti Sliača sa nachádza známy hotel Kaskády , jeden z najluxusnejších wellness hotelov na Slovensku.
 • Je to v poriadku .
 • Boli sme veľmi spokojní - pekný hotel, veľmi milý a ochotný personál, služby, strava, welnes na...

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Nevysvetliteľná príčina náhleho uhynutia vtákov a zvierat v okolí prameňov vzbudzovala bázeň poverčivého ľudu. Voľný kysličník uhličitý, ktorým bolo celé okolie prameňov zamorené bol dlho tajomstvom i pre učencov dávnych čias. Preto nie div, že pre tieto vlastnosti pútali sliačske pramene pozornosť už pred stáročiami. Najstaršia písomná zmienka o sliačskych prameňoch pochádza z roku 1244.

Poloha a klíma

Kúpele Sliač ležia v prekrásnom prírodnom prostredí západnej časti Zvolenskej kotliny, na západnom úpätí Slovenského Rudohoria v nadmorskej výške 373 m. Nachádzajú sa medzi metropolou regiónu stredného Slovenska – Banskou Bystricou a okresným mestom Zvolen.  Podnebie je pri pomerne malej nadmorskej výške a otvorenej polohe Sliača dosť teplé, pomerne suché a vcelku pokojné.

Turistické zaujímavosti

Okrem športového vyžitia priamo v areáli kúpeľov Sliač, si mnohí kúpeľní hostia nedajú ujsť príležitosť zúčastniť sa poldenných výletov do okolia – je to návšteva historických banských miest ako Kremnica, Banská Štiavnica, alebo celodenné výlety do Nízkych a Vysokých Tatier. Za zmienku stojí aj návšteva ruin Pustého hradu pochádzajúceho z 13. storočia.

Okolie

Kúpele Sliač sú obklopené rozsiahlymi lesmi, parkami a pláňami, s výhľadom do údolia rieky Hron, na Pohronské údolie, na Kremnické a Štiavnické vrchy a na západnú časť Nízkych Tatier. Prekrásne a romantické okolie kúpeľov priam láka na krátke vychádzky a výlety. Obľúbeným výletným miestom je blízky Hronsek, kde sa nachádza zámok a starobylá pevnosť, mesto Zvolen s mohutným hradom zo 14. storočia, Vígľaš so zaujímavým zámkom, alebo cesta za poznávaním krásneho a doteraz zachovaného slovenského folklóru v Detve. V blízkosti v Slovenskom raji sa nachádza Dobšinská ľadová jaskyňa, najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Okrem nej sú tu aj jaskyňa Harmanecká, Ochtinská aragonitová jaskyňa, Bystrianska jaskyňa a Bojnická jaskyňa.

Prírodné liečivé zdroje

Na Sliači vyviera päť prírodných liečivých prameňov. Najvýdatnejší a z hľadiska liečebného využitia najvýznamnejší je Kúpeľný prameň, ktorý sa používa na aplikáciu kúpeľných procedúr. Jeho prírodná liečivá voda je síranovo – hydrogenuhličitanová, vápenato – horečnatá, uhličitá, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny kremičitej. V

ýdatnosť prameňa, ktorý je zachytený vrtom v hĺbke 58,8 m, je viac ako 5 litrov liečivej vody a 7 litrov žriedelného plynu za sekundu. Liečivé vlastnosti Kúpeľného prameňa podmieňuje práve vysoký obsah oxidu uhličitého a priaznivá teplota, ktorá dosahuje 33,2 °C. Charakter uhličitej minerálnej vody s prirodzenou izotermickou teplotou a možnosť jej bezprostredného využitia na liečebné účely bez umelých zásahov spolu s vybavenosťou kúpeľov a komplexným poňatím kúpeľnej liečby dáva Kúpeľom Sliač ráz medzinárodných kúpeľov.

Mapa

Mapa Sliač a okolie

Články

 • Kam na huby v okolí kúpeľov Sliač

  Okolie kúpeľov Sliač ponúka mnohé. Ak patríte medzi vášnivých hubárov, odporúčame spojiť návštevu prírodných či kultúrnych krás s hubárčením a preskúmať známe hubárske revíry Zvolenskej kotliny....

 • Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského v Tajove

  Malá obec Tajov je známa predovšetkým ako rodisko známeho slovenského spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského. Pri návšteve obce nevynechajte príležitosť pozrieť si jeho rodný dom, zoznámiť sa s...

 • Arborétum Borová hora

  Ak patríte k milovníkom prírody a rastlín, nevynechajte príležitosť navštíviť unikátne Arborétum Borová Hora vo Zvolene. Arborétum ukrýva bohatú zbierku rôznych odrôd drevín, ruží, ale i...

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Kúpele Sliač?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Kúpeľné a Rekondičné od 60.64 €, Liečebné od 60.64 €, Seniorské od 60.64 €, Relaxačné a Wellness od 40 €. Pozri ponuku pobytov v Sliači.

❓ Ktoré hotely v Kúpeľoch Sliač sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Palace***, vonkajší bazén v hoteli Palace***. Pozri naše porovnanie hotelov v Sliači.

Hotely

 • Je to v poriadku .
 • Boli sme veľmi spokojní - pekný hotel, veľmi milý a ochotný personál, služby, strava, welnes na vysokej úrovni. Silvestrovský gala program tiež výborný. Vhodné aj pre náročných zákazníkov....
Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme