Horské stredisko Tále / Bystrá

Bystrá je centrom cestovného ruchu na južnej strane Nízkych Tatier. Obyvatelia obce sa podieľajú na rozvoji cestovného ruchu, sú jeho súčasťou. Obec Bystrá a Bystrianska dolina ponúka ubytovanie v hoteloch, penziónoch a na privátoch.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

BYSTRÁ – r. 1563 WISTRA, BISZTRA , r. 1673 maď. SEBESÉR. V roku 1563, keď sa kráľovská komisia hodnotiaca stav lesov na Horehroní ocitla v okolí Wistrej, našla tu fugujúcu hutu na výrobu železa. V jej okolí vzniklo postupne sídlo dnešnej Bystrej. Súkromný ťažiari tu v 16.- 17. storočí dolovali zlato a striebro, obyvatelia pracovali ako drevorubači a uhliari. V nasledujúcich dvoch storočiach sa postupne v troch hámroch, patriacich Hrončianskemu železiarskemu komplexu, spracovávalo surové železo z Hronca, Pohronskej Polhory a Tisovca. Hoci bola Bystrá evidovaná ako komorská osada erárnych železiarní, v povedomí obyvateľov zostáva baníckou osadou. Svedčia o tom aj náhodne objavené relikvie svätej Barbory, patrónky baníkov, uložené do monštrancie tunajšej kaplnky v roku 1816.

Poloha a klíma

Bystrá je najvyšším vrchom Západných Tatier (2 248,4 m n. m.). Vystupuje v južnej rázsoche hlavného hrebeňa pohoria. Vypína sa nad troma dolinami: Račková dolina, ktorá vedie na juhozápad, Bystrá dolina, vedúca od vrcholu na juh a Kamenistá dolina smerujúca na juhovýchod. Vrch je hôľnato-skalnatého charakteru.

Tále sa Nachádzajú v katastrálnom území obce Bystrá, v západnej časti Bystrej doliny a v južnej časti ochranného pásma Národného parku Nízke Tatry.

 

Turistické zaujímavosti

Obec Bystrá Vás pozýva na príjemné chvíle oddychu v letnom a jesennom období, športové aktivity-turistiku, návštevu jaskyne s výbornou klímou, zberom liečivých rastlín, lesných plodov. V letnom období sa organizujú kultúrne podujatia s účasťou významných umeleckých a športových osobností nášho života. V zimnom období na lyžovanie, korčuľovanie a prechádzky krásnou zimnou prírodou.

V obci sa nachádza jaskyňa Bystrá,  v ktorej sa uskutočňujú pobyty detí chorých na dýchacie orgány-speleoterapia. Nachádza sa tu aj rímsko-katolícky kostol  s kostolnou záhradou a uličkou.

Okolie

Tále
Športovo-rekrečný areál, golf, SKI-centrum,  turistika, kúpalisko,  jazda na koni, fitnes,  chatová rekreačná oblasť

Mýto pod Ďumbierom
Rekreačná obec, SKI-centrum, jazda na koni, turistika

Brezno
Okresné mesto, krytá plaváreň, golf, futbalový štadión, zimný štadión, folklór, dychovka, obchodné strediská, banky

Valaská
Turistika, lyžiarske stredisko Chvatimech, Prírodná rezervácia Horné lazy, dychová hudba, folklór, fašiangové slávnosti "BURSA"

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Tále / Bystrá?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a Veľkonočné od 41.01 €, Pre rodiny s deťmi od 41.01 €, Relaxačné a Wellness od 41.01 €, Seniorské od 76.07 €. Pozri ponuku pobytov v Táloch / Bystrá.

❓ Ktoré hotely v Táloch / Bystrá sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Bystrá***, vonkajší bazén v hoteli Srdiečko***. Pozri naše porovnanie hotelov v Táloch / Bystrá.

❓ Ktoré hotely v Táloch / Bystrá sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Srdiečko***, Bystrá***. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme