Liptovský Mikuláš

Mesto Liptovský Mikuláš je administratívnym, hospodárskym, kultúrnym a turistickým centrom stredného Liptova. V zimnom období je mesto a jeho okolie rajom pre zjazdových aj bežeckých lyžiarov a snowboardistov, v lete je hlavným lákadlom pre návštevníkov turistika.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvá písomná zmienka o meste pochádza už z roku 1286, hoci mesto existovalo dávno predtým. Názov je odvodený od mena patróna kostola sv. Mikuláša.  Mestské výsady získal Liptovský Mikuláš v 14. storočí a právo usporadúvať trhy a jarmoky v 15. storočí. Medzi rokmi 1677 až  1928 bol sídlom Liptovskej župy. Pravidelne sa tu schádzali župné zhromaždenia a zasadal súd. Prvým župným domom bola Illéshazyovská kúria (dnešné múzeum Janka Kráľa). V nej bol roku 1713 súdený legendárny hrdina Juraj Jánošík.

Poloha a klíma

Liptovský Mikuláš leží uprostred Liptovskej kotliny asi 3 km od Liptovskej Mary. Zo severu ho obklopujú mohutné Západné Tatry a Chočské vrchy a z juhu Nízke Tatry.

Turistické zaujímavosti

V meste môžete navštíviť Múzeum Janka Kráľa, v ktorom je zdokumentovaná história Liptovského Mikuláša od roku 1286, alebo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovské múzeum či obdivovať diela slovenských výtvarných umelcov v  Galérii P.M.Bohúňa a Centre Kolomana Sokola. Všetky tieto pamiatky sú sústredené v historickom jadre mesta.

Okolie

Okolie Liptovského Mikuláša ponúka mnoho lákadiel - podzemné jaskyne, termálne kúpaliská, vodnú nádrž Liptovská Mara, archeologické múzeum v prírode, viacero zrúcanín hradov ako aj múzeá a galérie. Okrem toho, nádherná príroda Liptova priláka každoročne veľa turistov.

Prírodné liečivé zdroje

V Liptovskom Mikuláši je geotermálny vrt, ktorým z viac ako 2500 m hĺbky prúdi minerálna voda s teplotou 60,7 °C. Je v nej časť vôd z paleogénneho mora, ktoré bolo na území Liptovskej kotliny už pred 40 miliónmi rokov.

Mapa

Mapa Liptovský Mikuláš

Články

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Liptov?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a Veľkonočné od 157.12 €, Pre rodiny s deťmi od 62.64 €, Relaxačné a Wellness od 62.64 €, Seniorské od 157.12 €. Pozri ponuku pobytov na Liptove.

❓ Ktoré hotely na Liptove sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Village Tatralandia**, Maladinovo resort***. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme