Kúpele Brusno

Známe slovenské kúpele Brusno ležia v údolí Slovenského Rudohoria, na severovýchod od Banskej Bystrice, na severných svahoch Vepra. Kúpele Brusno sú svojim i liečivými prameňmi a čistým vzduchom známe od 19.storočia. Minerálne vody sú  vhodné na indikácie niektorých zažívacích chorôb, najmä obličiek, pečene, žalúdočných a črevných porúch. Okrem zažívacích ťažkostí sa v Brusne môžu liečiť aj srdcovo - cievne choroby a choroby pohybového ústrojenstva. Okrem minerálnych vôd kúpele Brusno  ponúkajú aj výborné podmienky pre navštívenie Nízkych Tatier.
 • V liečebnom dome poľana dostanete všetko pod jednou strechou.Odporúčam všetkým kto si chce...

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Obec Brusno vznikla zlúčením dvoch menších obcí - Brusno a Sv. Ondrej v roku 1960 pod názvom Hronov ale v roku 1974 bola opäť premenovaná na Brusno. Typickým zamestnaním obyvateľov Brusna bol podomový obchod (už v 18. storočí). Podomových obchodníkov nazývali obyvatelia čipkármi. Toto pomenovanie získali podľa tovaru (paličkované čipky), s ktorým odchádzali obchodovať do ďalekých krajín. Pomenovanie im však zostalo aj potom, keď k obchodu s čipkami pridali drevený riad, rôzne tkaniny a výrobky zo železa. Výskyt prírodných  liečivých zdrojov dal vznik kúpeľom celoštátneho významu so zameraním na choroby zažívacieho traktu.

Poloha a klíma

Kúpele Brusno ležia v severnej časti Banskobystrického kraja, 20 km severovýchodne od Banskej Bystrice, v údolí rieky Hron v nadmorskej výške 424 m. Kúpele obklopujú  malebné hrebene  Nízkych Tatier a Veporských vrchov.  Poloha kúpeľov im určuje miernu, teplú a pomerne vlhkú podhorskú klímu.

Turistické zaujímavosti

Návštevníci Brusna majú možnosť využiť početné turistické chodníky, ktoré sprístupňujú atraktívne hrebene Nízkych Tatier a masív Poľany. Kúpele Brusno možno považovať za východisko pre letnú pešiu turistiku, cykloturistiku a zimnú turistiku najmä do turisticko-rekreačných priestorov Veporských vrchov. Okrem značkovaných trás sa v obci udržujú promenádne chodníky s východiskom z kúpeľov do vyhliadkových lokalít Skala či Dubinka.

Okolie

V okolí kúpeľov Brusno sa nachádzajú tri chránené územia, menovite sú to Národný park Nízke Tatry, CHKO Poľana a kultúrna pamiatka kúpeľný park.

Mapa

Mapa Brusno

Články

 • Banícky dom Vyšná Boca

  Ak vás zaujíma banícka minulosť regiónu Liptov, zamierte do tradičného Baníckeho domu vo Vyšnej Boci. Banícky dom Vyšná Boca je v súčasnosti jednou z expozícií Liptovského múzea, ktoré...

 • Arborétum Borová hora

  Ak patríte k milovníkom prírody a rastlín, nevynechajte príležitosť navštíviť unikátne Arborétum Borová Hora vo Zvolene. Arborétum ukrýva bohatú zbierku rôznych odrôd drevín, ruží, ale i...

 • Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke

  Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke vybudovali nad pietnym miestom jednej z najtragickejších udalostí druhej svetovej vojny na Slovensku. Bol postavený podľa návrhu významného slovenského...

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Kúpele Brusno?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Relaxačné a Wellness od 59 €, Seniorské od 59 €, Kúpeľné a Rekondičné od 59 €, Liečebné od 59 €. Pozri ponuku pobytov v Brusne.

Hotely

 • V liečebnom dome poľana dostanete všetko pod jednou strechou.Odporúčam všetkým kto si chce oddýchnuť zrelaxovať a nadýchať sa čerstvého vzduchu.Ďakujeme.
Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme