Kúpele Dudince

Obľúbené Kúpele Dudince sa nachádzajú na juhu stredného Slovenska. Príjemné a tiché prostredie s rozsiahlym kúpeľným areálom – parkom je ideálnym miestom na oddych i liečbu. V kúpeľoch sa liečia nasledovné indikácie: choroby obehového ústrojenstva, nervové choroby, choroby pohybového aparátu a choroby z povolania.
 • Ja som zatiaľ so všetkým bola spokojná.
 • bola som len kratko na predlzeny vykend ,ale vsetko bolo ok.
 • skoro všetko je pod jednou strechou hotelu Rubin a Smaragd a mesto je na skok ak niečo:D
 • my sme prišli do vášho zariadenia užiť si vodu, vodné atrakcie a relax pri procedúrach -...

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Kúpele Dudince majú viac ako 700 ročnú históriu. Z obdobie Rimanov sa v Dudinciach nachádza 32 kamenných rímskych bazénikov. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1284, kde sa kúpele Dudince prvýkrát spomínajú ako „Dyud“. Zachovali sa aj údaje z roku 1301, v ktorých sa už opisuje využitie minerálnych vôd aj na hospodárske účely.

Poloha a klíma

Kúpele Dudince sa nachádzajú v nadmorskej výške 140 m n.m., na upätí Krupinskej planiny na juhozápade stredného Slovenska. Najvyšším bodom je pahorok Gestenec (179,5 m n.m.), najnižším koryto rieky Štiavnica. Kúpele Dudince patria medzi oblasti Slovenska s najteplejšou klímou, v roku majú priemerne 50 letných dní s teplotami presahujúcimi 25 °C. Vďaka zemepisnej polohe sa vyznačujú veľkým počtom slnečných dní v roku, malou oblačnosťou a častým bezvetrím.

Turistické zaujímavosti

Kúpele Dudince svojich návštevníkov upútajú hlavne prírodnými scenériami a zaujímavosťami, ako je hrad Čabraď, arborétum Rykynčice, Trúbiaci kameň v Suchári, okolie Litavy a mnohé ďalšie krásne zákutia. Rozsiahle listnaté lesy Krupinskej planiny dávajú prílržitosť pre pozorovanie divej zveri, ale i pre pešiu turistiku. 

Okolie

Okolie kúpeľov Dudince je nepoznačené priemyselnou výrobou. Ekologicky čisté prostredie priaznivo vplýva nielen na zdravie a pohodu kúpeľných hostí, ale aj na faunu a flóru. Vďaka minerálnej vode s obsahom vápnika sa na území Dudiniec sformovali travertínové útvary, ktoré sú chránené od roku 1964. Travertíny sú mladé usadeniny uhličitanu vápenatého (CaCO 3 ), ktoré vznikli vyzrážaním minerálnej vody bohatej na hydrouhličitan vápenatý.

Prírodné liečivé zdroje

Základom kúpeľnej liečby v Dudinciach sú vzácne balneologické vlastnosti minerálnej vody. Hydrogenuhličitanovo-chloridová, sodno-vápenatá, uhličitá, sírna hypotonická voda obsahuje aj ďalšie významné prvky ako horčík, fluór, bróm, bór, draslík ako aj pestrú paletu rozpustených minerálov, najmä Glauberovu soľ, ktorá dáva predpoklady aj na liečbu niektorých chorôb tráviacich ústrojov, mangán a jód. Spontánne vyviera z hĺbky 57,2 m s teplotou pri vývere 28°C a celkovej mineralizácií 5 667 mg/IŻ1. Je jedinečná tým, že ako jediná v Európe obsahuje spolu kysličník uhličitý a sírovodík. Vodu podobného zloženia môžu ponúknuť v zahraničí len kúpele vo Vichy (Francúzsko) a v Japonsku. Základnou liečebnou zložkou pri ochoreniach srdco-cievneho aparátu je oxid uhličitý a pre choroby pohybového a nervového systému je síra, vo forme sírovodíka. Veľké množstvo rozpustených minerálnych látok a plynov začleňuje tieto pramene medzi najcennejšie minerálne liečivé vody.

Mapa

Mapa Dudince

Články

 • Víla Dudinka – patrónka Dudiniec

  Mnohé miesta majú svojho patróna. Medzi nich patrí aj víla Dudinka, ktorá sa stala symbolom mesta a ochrankyňou minerálnych prameňov, ktoré preslávili mesto Dudince. Víla Dudinka je ochrankyňou...

 • Dudinská liečivá minerálna voda

  Dudinská liečivá minerálna voda patrí svojím zložením nielen k slovenským, ale i celosvetovým unikátom. Práve vďaka liečivým účinkom dudinskej vody privítajú kúpele v Dudinciach každoročne...

 • Dúpence a Tesárska roklina

  Dúpence či Dúpänce sa nachádzajú v Hontianskych Tesároch. K tomuto miestu sa viaže celá rada zaujímavých historiek. Jedny pokladajú skalné obydlia za diela pustovníkov, iní zase, že sú dielom...

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Kúpeľoch Dudince ponúkajú akciové pobyty a zľavy?

Akciové pobyty ponúkajú nasledovné hotely: Minerál***, Smaragd, Rubín. Pozri ceny akciových pobytov.

❓ Ktoré hotely v Kúpeľoch Dudince sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Flóra**, Hviezda***, Minerál***. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

❓ Ktoré hotely v Kúpeľoch Dudince sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Flóra**, Diamant***, Hviezda***, Rubín, vonkajší bazén v hoteli Diamant***, Rubín. Pozri naše porovnanie hotelov v Dudinciach.

Hotely

 • Ja som zatiaľ so všetkým bola spokojná.
 • bola som len kratko na predlzeny vykend ,ale vsetko bolo ok.
 • skoro všetko je pod jednou strechou hotelu Rubin a Smaragd a mesto je na skok ak niečo:D
 • my sme prišli do vášho zariadenia užiť si vodu, vodné atrakcie a relax pri procedúrach - plávanie, masáže...dobré jedlo a príjemný personál - všetko bolo splnené na výbornú. Nič nám nechýbalo.
Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme