Kúpele Číž

Výnimočnosť a liečivé účinky slanej jódobrómovej vody so značnou mineralizáciou radia kúpele   Číž   k jediným svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj k vzácnym zdrojom v Európe. Ležia na strednom Slovensku pri maďarských hraniciach na juhu okresu Rimavská Sobota v nadmorskej výške 174 m.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1274. Obec mala rôzne mená Chyz, Cschiz a až v roku 1920 dostala svoje terajšie pomenovanie – Číž. Najvýznamnejším medzníkom histórie je rok 1860, kedy boli objavené slané jódobromové liečivé pramene. Slanú vodu obyvatelia obce začali používať predovšetkým na varenie, obzvlášť fazuľa mala výbornú chuť. To malo za následok pokles predaja soli v dedine, čo sa nepáčilo hlavne úradníkom Malohontskej župy. Dali studňu zavrieť a vodu z nej poslali na rozbor. Ten ukázal, že voda obsahuje okrem kuchynskej soli aj jód a bróm. A preto bola studňa opäť otvorená. V roku 1888 sa pri tomto prameni začali stavať kúpele.

Poloha a klíma

Kúpele Číž ležia v Stredoslovenskom kraji, v južnej časti Rimavskej kotliny v doline riečky Teška. Klimatické podmienky sú charakterizované teplou nížinnou a mierne suchou klímou. Kúpele Číž majú najväčší počet hodín slnečného žiarenia zo všetkých slovenských kúpeľov, až 2145 hodín ročne.

Turistické zaujímavosti

Pre milovníkov aktívneho oddychu, ktorí chcú spoznávať krásy Gemera je možné zúčastniť sa jednodňových výletov. Turistami je veľmi obľúbená tzv. Gotická cesta, ktorá je prvou turistickou poznávacou cestou na Slovensku. Predstavuje najzaujímavejšie klenoty Spiša a Gemera. Pôvodne merala 276 km, ale v súčasnosti je rozdelená na viacero okruhov, z ktorých jeden prechádza práve cez kúpele Číž.

Okolie

V okolí kúpeľov sa nachádzajú historické mestá ako napríklad Rimavská Sobota či Gemer, v ktorých môžete obdivovať najmä husitské pamiatky. Za zmienku určite stojí aj Gombasecká jaskyňa a najmä Domica s jedinečnou kvapľovou výzdobou. Hrobka Andrássyho, zámok Betliar a hrad Krásna Hôrka sa radia k najmalebnejším stavebným pamiatkam.

Prírodné liečivé zdroje

Základným prírodným liečebným prostriedkom sú pramene cennej chloridnej, sódnej, jódovej studenej minerálnej vody. Hlavný prameň "Hygiea" ktorý sa používa na pitné kúry, obsahuje 13,63 gramov minerálnych látok v litri vody. Obsah jódu je 26,9 mg. Ďalšie dva minerálne pramene "Neptun" a "Themis" majú podobné chemické zloženie s vysokým obsahom jódu. Používajú sa na prípravu liečivých kúpeľov. Geologický prieskum ukázal, že okolie Číža je bohaté na jódovo-brómové minerálne vody. 

Mapa

Mapa Číž

Články

  • Vodný svet v Číži

    Počas letnej sezóny je nielen kúpeľným hosťom, ale aj verejnosti, v Číži k dispozícii vodný svet s niekoľkými bazénmi. Voda nie je termálna, avšak ponúka osvieženie v štyroch bazénoch, z toho...

  • Vodná nádrž Teplý Vrch

    Vodná nádrž Teplý Vrch predstavuje obľúbené rekreačné stredisko pre ľudí z blízkeho, ale aj ďalekého okolia. Je to vďaka priaznivým klimatickým podmienkam a najteplejšej vode na Slovensku....

  • Vodná nádrž – rybársky revír Číž

    Rybársky revír Číž vo vodnej nádrži sa nachádza v pešej dostupnosti priamo z kúpeľov Číž. Slúži rekreačným rybárom, avšak udržiavané okolie s chodníkmi a každoročne osadenými lavičkami, je...

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Kúpele Číž?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Kúpeľné a Rekondičné od 71.07 €, Liečebné od 71.07 €, Seniorské od 71.07 €, Relaxačné a Wellness od 74.93 €. Pozri ponuku pobytov v Číži.

❓ Ktoré hotely v Kúpeľoch Číž ponúkajú akciové pobyty a zľavy?

Akciové pobyty ponúkajú nasledovné hotely: Mária**, Slaná, Rimava***. Pozri ceny akciových pobytov.

❓ Ktoré hotely v Kúpeľoch Číž sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Mária**, Rimava***, vonkajší bazén v hoteli Mária**, Rimava***. Pozri naše porovnanie hotelov v Číži.

Hotely

  • všetko bolo super, my sme boli spokojni
Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme