Termálne kúpalisko Dunajská Streda

Dunajská Streda  je mesto na južnom Slovensku ležiace v Podunajskej nížine. Je srdcom Žitného ostrova. Nachádza sa tu termálny park , ktorý so svojou liečivou minerálnou vodou patrí medzi najobľúbenejšie rekreačné stredisko tejto oblasti, ktoré navyše ponúka aj relaxačné služby.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Napriek tomu, že na území mesta bolo objavené kostrové pohrebisko zo staršej doby bronzovej, pochádza najstaršia písomná zmienka o meste až z rokov 1162-1172. Pravdepodobne ešte kráľ Béla III. tu založil trhové miesto a dňom trhov určil stredu. Toto trhové miesto sa stalo základom neskoršieho mestečka Szerdahel a tvorilo historické jadro Dunajskej Stredy. Od 18. st. sa tu konali významné trhy na obilie a jarmoky na hovädzí dobytok. Na túto tradíciu nadväzuje Žitnoostrovský jarmok, ktorý sa každoročne koná v septembri. Mesto utrpelo veľkú ranu najmä počas 2 sv. vojny, keď z mesta a jeho okolia deportovali nemecké vojská viac ako 3000 židov.

Poloha a klíma

Dunajská Streda je leží v Trnavskom kraji v centrálnej časti Podunajskej roviny. Mesto leží v nadmorskej výške 118 m n. m. Do mesta je možné sa dostať cestami zo 4 svetových strán: od Veľkého Medera, od Bratislavy, z Gabčíkova a zo severného Tomášikova. Územie Dunajskej Stredy sa považuje za jednu z najteplejších oblastí Slovenska.

Turistické zaujímavosti

V meste je múzeum i galéria. Žitnoostrovské múzeum sídli v barokovom Žltom kaštieli, ktorý dal v 1. polovici 18. st. postaviť biskup Mikuláš Kondé. Zaujímavý je aj rímskokatolícky kostol – gotický z konca 14. storočia, zbarokovaný koncom 17. a v 18. storočia. Treba spomenúť aj židovský a vojenský cintorín z 1. svetovej vojny. Mesto však vyhľadáva tisíce turistov najmä pre tunajšie termálne kúpalisko so 7 bazénmi. Celoročne sú v prevádzke dva bazény s masážou a saunou. V areáli je možnosť stravovania. Sú tu pekné parkové plochy, minigolf, tenisové kurty a volejbalové ihriská. Súčasťou areálu je aj prírodné jazero, ktoré je vhodné na člnkovanie.

Okolie

Dunajská Streda sa nachádza priamo v centre Žitného ostrova. Preto je možné absolvovať príjemné túry do mŕtvych ramien Malého Dunaja a do viacerých prírodných rezervácii. Na brehoch Malého Dunaja boli v minulosti postavené viaceré vodné mlyny. Dodnes sa niektoré z nich zachovali. Severne od Stredy sa nachádza napr. chránená technická pamiatka, vodný mlyn v Dunajskom Klátove. V mlyne sa nachádza aj stála expozícia vodného mlynárstva. Krásny vodný kolový mlyn aj 2 km za obcou Tomášikovo. Objekt je zároveň aj vysunutou expozíciou Vlastivedného múzea v Galante. V okolí je viacero sakrálnych a kultúrnych pamiatok, medzi najvýznamnejšie patrí románsky kostoly Štvrtku na Ostrove, vystavaný ešte v polovici 13. stor.. V kostole je možné nájsť vzácne gotické maľby.

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Dunajskej Strede sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Therma****, Thermalpark***. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

❓ Ktoré hotely v Dunajskej Strede sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Therma****, Thermalpark***, vonkajší bazén v hoteli Therma****, Thermalpark***. Pozri naše porovnanie hotelov v Dunajskej Strede.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme