Žilina

Žilina   je centrom severozápadného Slovenska, je jedným z najväčších miest SR a jej ponúka návštevníkom širokú škálu vyžitia. V regióne sú panenské prírodné oblasti minimálne dotknuté človekom. Klíma tvorí podmienky pre rozvoj turistiky, agroturizmu, zimných športov, vodných športov. S ídli tu množstvo významných podnikov, Žilina je dôležitým strediskom vzdelávania a kultúry. V meste sídli Žilinská univerzita so zameraním na dopravné činnosti, Považské múzeum s jedinečnou drotárskou expozíciou, Považská galéria umenia, pôsobí tu Štátny komorný orchester. V posledných rokoch sa mesto búrlivo rozvíja.  

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Žilina má veľmi bohatú históriu. Naši predkovia osídľovali toto územie už v piatom storočí nášho letopočtu. Prvá písomná zmienka o území mesta pochádza z roku 1208. Žilina bola mestom už v roku 1312.  Dôležitým historickým dokumentom je listina Privilegium pro Slavis, ktorou panovník zrovnoprávnil žilinských Slovákov s nemeckými kolonistami v mestskej rade. Dôležitým činiteľom pre rozvoj mesta bolo vybudovanie železničných tratí koncom 19. storočia a s tým súvisiaci rozvoj priemyslu. Dnes má Žilina takmer 90 000 obyvateľov.

Poloha a klíma

Žilina je situovaná na severozápadnom okraji rovnomennej kotliny, pri jej prielome s Bytčianskou kotlinou a na sútoku Váhu s riekami Kysuca a Rajčianka. Žilina je obklopená horskými chrbtami pohorí Malá Fatra, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy, Javorníky a Kysucká vrchovina. Klímu Žiliny charakterizuje mierne teplé až chladné počasie. Ročne tu spadne okolo 650 až 700 mm zrážok, najviac v júni a v prvej polovici júla. Snehová pokrývka je tu 60 až 80 dní v roku.

Turistické zaujímavosti

Historické jadro mesta Žilina vyhlásili roku 1987 za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Cenné je predovšetkým jej urbanisticko – architektonické riešenie. Zaujímavý je predovšetkým Kostol sv. Trojice z 15. stor., kostol a kláštor františkánov, kostol a kláštor jezuitov, radnica a meštianske domy. Súčasťou Žiliny je aj Budatínsky zámok s vlastivedným múzeom, drevený kostolík v Trnovom, Vodné dielo Žilina. V meste je možné navštíviť dve divadlá, orchester, viacero múzeí a galérií.

Okolie

Žilina má veľmi zaujímavé okolie. Obklopuje ju prekrásna príroda Národného parku Malá Fatra, ale aj Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, Orava, Javorníky a Strážovské vrchy. Odporúča sa navštíviť vrchy Malej Fatry, Jánošíkové diery, Domašínsky meander, Súľovské skaly, Manínsku tiesňavu a dolinu Rajčanky. V nej sú situované kúpele Rajecké Teplice, pútnické miesto Rajecká Lesná s dreveným betelehemom, Čičmany s vyzdobenými domčekmi, Slnečné skaly a hrad Lietava. Odporúča sa navštíviť aj starý a nový hrad v Strečne, zrúcaniny hradu Hričov, Súľov a Považská Bystrica. V Bytči sa nachádza nádherný kaštieľ a zaujímavé je aj rodisko Jánošíka – Terchová.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Žilina?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Relaxačné a Wellness od 55.63 €, Seniorské od 55.63 €. Pozri ponuku pobytov v Žiline.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme