Kúpele Smrdáky

Kúpele Smrdáky   ležia na juhozápadnom Slovensku, uprostred malebného Záhoria, vo vzdialenosti zhruba 80 km od Bratislavy.   Kúpele Smrdáky   sa špecializujú predovšetkým na liečbu kožných ochorení v kombinácií s chorobami pohybového aparátu s využitím liečebných účinkov minerálnych vôd.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

História kúpeľov Smrdáky je nerozlučne spätá s liečivými prameňmi, ktoré sa tu nachádzajú. Pôvodne sa obec nazývala Nová Ves. Obyvateľov tejto obce však prezývali „Smrdáci“, kvôli zapáchajúcim minerálnym prameňom. Toto meno sa tak vžilo, že nahradilo predošlé meno osady a vznikla obec Smrdáky. Prvý kúpeľný dom dal postaviť Jozef Vietoris v rokoch 1832 – 1833. Neskôr pristavil ďalšiu budovu, ktorá slúži dodnes a vybudoval aj obľúbený kúpeľný park, ktorý stojí na vysušenom močiare.

Poloha a klíma

Kúpele Smrdáky ležia v Záhorskej nížine na úpätí Bielych Karpát v nadmorskej výške 241 m. n. m.. Od Senice je vzdialená približne 7 km. Smrdáky patria do teplej oblasti s mierou ale vlhkou zimou. Leto je teplé s veľkou premenlivosťou vlhkosti vzduchu a so striedaním kratších zrážkových a dlhších suchých období.

Turistické zaujímavosti

Najznámejšou pamiatkou kúpeľov je budova kaštieľa z roku 1839. Nechal ho postaviť Jozef Vietoris. Kaštieľ má veľký klasicistický portál, ktorý sa stal symbolom kúpeľov. Jozef Vietoris nechal tiež odvodniť miestny močiar, a tak získal priestor pre park, do ktorého vysádzal vzácne dreviny. Kúpeľný park má v súčasnosti rozlohu 16 ha a je obľúbeným oddychovým miestom kúpeľných hostí. V 50. rokoch bol v kúpeľoch Smrdáky zachytený aj nový prameň. Jeho obsah aktívnej dvojmocnej síry je zo všetkých doteraz známych európskych sírovodíkových vôd najvyšší. 

Okolie

V neďalekom meste Senica sa nachádza letná plaváreň. Návštevníkmi sú veľmi obľúbené výlety na hrad Červený Kameň a Beckov, do jaskyne Driny, do zámkov v Smoleniciach, Bojniciach a Lednici a v neposlednom rade aj výlet na Kunovskú priehradu.

Prírodné liečivé zdroje

Minerálna voda má vysoký obsah terapeuticky účinného sírovodíka vyznačujúca sa charakteristickým zápachom a neobyčajnými účinkami pri liečbe niektorých, zvlášť kožných ochorení. Obsahuje aj minerály a soli – najmä na báze Na, Mg a Ca (3400 mg/l), ktoré priaznivo prispievajú k liečebnému účinku. Sírne bahno je peloid používajúci ako zdravotná pomôcka vo forme zábalov na kĺby a chrbticu. Vzniká pretekaním sírovodíkovej vody cez sprašové zeminy. Kúpele Smrdáky sú vhodným miestom pre liečenie chronických kožných ochorení.

Mapa

Mapa Smrdáky

Články

  • Zámok a múzeum v Holíči

    Zámok Holíč bol honosným sídlom Habsburgovcov a za čias Márie Terézie zažíval zlaté časy. V súčasnosti je zrekonštruovaná len časť, kde sídli Mestské múzeum. Poprechádzajte sa po zámockom parku...

  • História kúpeľov Smrdáky

    Prírodné liečivé kúpele Smrdáky s bohatou históriou využívajú už stovky rokov účinky svojej liečivej vody s najvyšším obsahom sírovodíka. Ten mimoriadne účinne pôsobí hlavne na kožné ochorenia,...

  • Záhorské múzeum v Skalici

    Záhorské múzeum v Skalici ako prvé národne orientované múzeum na Slovensku založila súkromná osoba – nadšený zberateľ ľudových výrobkov, dr. Pavol Blaho. Ak sa chcete dozvedieť viac o malebnom...

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Kúpele Smrdáky?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Liečebné od 35 €, Kúpeľné a Rekondičné od 35 €, Seniorské od 60 €, Relaxačné a Wellness od 60 €. Pozri ponuku pobytov v Smrdákoch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme