Malatíny

Obec Malatíny sú situované 6 km od Bešeňovej a 17 km od Liptovského Mikuláša.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

V roku 1268 sa spomína údolie potoka Malatianka v donácii Bela IV. Markusovi a jeho synovi Mikulášovi, predkom zemianskeho rodu Filpešovcov z Liptovských Kľačian. Malatínsky majetok vlastnil pred rokom 1341 zeman Mece (Matej), ktorý mal aj majetkový podiel v susednom ľubeľskom majetku ešte aj v roku 1359. Podľa neho sa nazývala aj pôvodná osada na území Malatínov – Mecefeld (Meceho zem). Tento majetok (Vyšný a Nižný Malatín – possessionum Malatiny et Alterius Malatiny seu Meczefuld) sa opäť stal kráľovským majetkom. Kráľ Karol Róbert pred rokom 1341 daroval majetok v strednej časti údolia rieky Malatianky synom Batisa a Demka výmenou za majetok Belsko, ktorý bol pričlenený k Hrádockému panstvu. Dva Malatíny existovali už v polovici 14. storočia. Najstarším sídliskom bol však Nižný Malatín. Stredný Malatín vznikol až koncom 14. storočia. Stredný Malatín v 16. storočí zanikol, ale neskôr sa tu dedina opäť obnovila.

Nižný Malatín patril zemanom Malatínskovcom, neskôr aj Feherpátakyovcom a Kiselovcom. Žila tu aj rozvetvená rodina libertínov Sokolovcov. Stredný Malatín patril zemanov Pethöovcom.

Obce splynuli do jednej po roku 1888 a používali názov Tri Malatíny (Hárommalatin). Súčasný názov používa obec od roku 1927.

Poloha a klíma

Obec leží v západnej časti Liptova v doline potoka Malatianky. Dediny s názvom, Malatíny – Vyšné, Nižné, ale aj Prostredný, vznikali od stredoveku v okolí potoka Malatianka v strednej časti Liptova v susedstve veľmi starých slovanských sídlištných celkov akými boli Ľupča a Ľubeľa. Rovnako starý je aj názov potoka Malatianka.

Turistické zaujímavosti

K hlavným atraktívam okolia Malatínov patrí bezpochyby populárny aquapark Gino Paradise Bešeňová, ktorého geotermálne vody umožňujú nielen rekreáciu, ale zároveň sú aj zdraviu prospešné.
Jednu z najlákavejších možností lyžovačky neďaleko Malatínov predstavuje stredisko Skipark Ružomberok - Malinô Brdo v Hrabovskej doline.
Nenápadná osada učupená v závere Ľupčianskej doliny je súčasťou obce Partizánska Ľupča a vzhľadom k svojej nadmorskej výške 1080 metrov je považovaná za najvyššie položenú slovenskú osadu
Vzhľadom k polohe Malatínov v oblasti severnej strany Nízkych Tatier neprekvapí, že okolie ponúka viaceré turistické trasy. Obľúbený je predovšetkým výstup na vrch Salatín dosahujúci nadmorskú výšku 1630 me. Podobná túra patrí síce k náročnejším, zároveň sa ale spája aj s nádhernými výhľadmi na značnú časť Liptova a blízkeho okolia.
Liptovský región je priam popretkávaný cyklotrasami rôznej dĺžky a obtiažnosti, spomedzi ktorých si vyberú rodiny s deťmi, rekreační aj profesionálni cyklisti. Príkladom je 15 km dlhý okruh okolo Bešeňovej aj 28 km merajúca cyklotrasa spájajúca Ružomberok s Partizánskou Ľupčou a Bešeňovou.

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely Malatínach sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Relax Hotel Sojka***. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme