Kúpele Teplice

Teplice v Čechách patria ku kúpeľom s najdlhšou tradíciou a pre svoju honosnosť a medzinárodnú prestíž boli nazývané "malým Parížom". Miestne termálne pramene boli využívané už od 12. storočia a práve rozvoj kúpeľníctva umožnil prerod pôvodne neznámeho mesta Teplice vo významné stredisko. Mesto bolo vďaka svojej neopakovateľnej atmosfére a liečivým prameňom vždy navštevované mnohými slávnymi panovníkmi, diplomatmi, umelcami a velikánmi svojej doby. Dnes mesto plné zelene a fontán žije bohatým kultúrnym a spoločenským životom.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Počiatky histórie Teplíc sú spojené s kúpeľnými prameňmi. Liečivé pramene v teplickom údolí boli známe už pred približne 2000 rokmi, čo dokladujú archeologické nálezy rímskych mincí v Pravřídle a nálezy keltských mincí a šperkov zo začiatku nášho letopočtu v Obřím prameni pri Duchcove. Starý zvyk – známy z dôb antického Grécka a Ríma, prejavovať vďaku liečivej sile minerálnych vôd vhodením mince či iných darov do prameňa – priniesol potvrdenie toho, že teplické pramene sú jedny z najdlhšie známych a intenzívne využívaných v strednej Európe. 16. storočie bolo pre Teplice významným obdobím, keď došlo k veľkému rozvoju kúpeľníctva. Vznikli prvé kúpeľné budovy, mesto sa zmenilo z nie veľmi významného mestečka na centrum z výnimočnou klientelou. Aj v súčasnej dobe sú Teplice známe vďaka účinkom termálnych vôd.

Poloha a klíma

Kúpeľné mesto Teplice je usadené do podkrušnohorskej krajiny leží v nadmorskej výške 220 m. Je obklopené kopcami, ktoré vznikli pradávnou vulkanickou činnosťou. Nachádza sa neďaleko hraníc so SRN a od hlavného mesta Prahy je vzdialené 90 km. Podnebie je vnútrozemské, s malými teplotnými výkyvmi a nízkymi dažďovými priemermi.

Turistické zaujímavosti

Kúpele Teplice bolo pre svoju honosnosť nazývané aj malým Parížom. Mesto vďaka liečivým prameňom navštevovali slávni panovníci, diplomati, umelci a velikáni.

Okolie

Aj keď kúpele Tepice ponúkajú kúpeľným hosťom všetko pohodlie, tak pre milovníkov výletov sa nájdu v okolí teplických kúpeľov viaceré zaujímavé miesta. V letnom období je ve ľmi obľúbená rozsiahla vodná plocha zatopeného lomu Barbora, ktorá susedí s novovybudovaným golfovým cvičiskom. V zime si môžu návštevníci zalyžovať na upravovaných zjazdovkách a bežeckých tratiach v Krušných horách.

Prírodné liečivé zdroje

Prírodný Liečivý zdroj je stredne mineralizovaná minerálna voda Hydrogénuhličitan-sírano-sodného typu. Voda má zvýšený obsah fluoridu, je termálna a hypotonická. Teplota prameňov je 38,5 °, celková mineralizácia je 1026 mg / l.majú však ešte jeden prírodný zdroj. Je ním zdroj HYNIE, ktorý tiež produkuje stredne mineralizovanú minerálnu vodu hydrogenuhličitano-sírano-sodného typu. Jej teplota je však o niečo vyššia - 44,5°C a jej celková mineralizácia je 1319 mg/l.

Teplice sa špecializujú predovšetkým na liečbu ochorení pohybového ústrojenstva, cievnych, nervových ochorení a duševných porúch. Z pohybových ochorení sa tu najčastejšie liečia poruchy pohybového aparátu degeneratívneho pôvodu, vertebrogenné syndrómy, ochorenia svalov, väzov, stavy po úrazoch a operáciách pohybového ústrojenstva, vrodené ortopedické chyby, skoliózy alebo aj juvenilná chronická artritída. Kúpele Teplice pomáhajú aj pri liečbe cievnych ochorení ako napr. choroby periférnych ciev, stavy po zápaloch žíl a chronického lymfatického opuchu, stavy po operáciách cievneho systému, profesionálnej vazoneurózy a hypertenzná choroba I. – III. stupňa. Liečia sa aj stavy po mozgových príhodách, stavy po operáciách chrbtice a mozgu, skleróza, vrodená obrna alebo aj detská mozgová obrna.

Hlavným zdrojom liečebných procedúr sú vzácne prírodné pramene s teplotou vody až 39° C. K tradičným liečbam je možné zaradiť masážne streky, uhličité termálne kúpele, rehabilitačný telocvik a elektroliečba.

Mapa

Mapa Teplice

Články

  • Kúpele Lázně Teplice

    Kúpeľné mesto Teplice, často nazývané aj ako „malý Paríž“, je situované medzi Českým středohorím a masívom Krušných hôr, neďaleko hraníc s Nemeckom. Liečivé pramene tu uzdravujú už od roku 762....

  • Kúpele Lázně Teplice – história kúpeľov

    Teplice sa považujú za jedny z najstarších kúpeľov v Európe. História liečivých prameňov siaha až do roku 762, no z výskumov je známe, že pramene sú staré viac ako 2000 rokov. Dokazujú to aj...

  • Kúpele Lázně Teplice – charakteristika vody

    Minerálne pramene kúpeľov Teplice vyvierajú z ryolitového telesa, ktoré sa rozprestiera v páse  širokom 12 km a dlhom 18 km. Pás je situovaný medzi južným okrajom Teplíc a hraníc s Nemeckom....

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Kúpele Teplice?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Liečebné od 63.66 €, Kúpeľné a Rekondičné od 63.66 €, Seniorské od 63.66 €, Relaxačné a Wellness od 79.53 €. Pozri ponuku pobytov v Tepliciach.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme