Kúpele Janské Lázně

Janské Lázně sú významným kúpeľným mestečkom a zároveň aj zimným športovým centrom. Sú situované vo východnej časti Krkonoš, v údolí Janského potoka pod vrcholom Černé Hory (1299 m n.m.). Kúpele ponúkajú liečivé pramene, ktoré pomáhajú pri srdcových, nervových, krvných a obehových ochoreniach.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Podľa trutnovského kronikára zo 16. storočia, teplý prameň pod Čiernou horou objavil už v roku 1006 Ján z Chockova. Podľa neho bol pomenovaný ako Jánov prameň. Pravdepodobnejšie sú tvrdenia podľa ktorých bol prameň objavený v 16. storočí. Po bitke na Čiernej hore sa majiteľom rodu Silberštajna stal slávny Albrecht z Valdštajna, ktorého súčasťou boli aj kúpele Janské Lázně. Pri prameňoch postavil prvú kúpeľnú budovu. V 2. polovici 19. storočia sa Janské Lázně stali samostatnou obcou, ktorá v r. 1901 odkúpila všetky kúpeľné zariadenia. K významnému rozvoju kúpeľov došlo 19. storočí a na začiatku 20. storočia. V kúpeľnom areáli je asi 30 liečebných prameňov a množstvo kúpeľných objektov. V súčasnosti sú kúpele Janské Lázně svetoznámym kúpeľným mestom a súčasne druhým najlepšie hodnoteným lyžiarskym strediskom v Českej republike.

Poloha a klíma

Kľudné kúpeľné mestečko sa rozkladá na úpätí Čiernej hory (1299 m n.m.), na ktorej vrchol vedie kabínová lanová dráha priamo z mesta.

Turistické zaujímavosti

Medzi architektonicky zaujímavé budovy patrí secesná kúpeľná kolonáda z konca 19. storočia a pseudogotický kostol sv. Jána Krstiteľa z roku 1885.

Okolie

Okolie kúpeľov Jánské Lázne je vhodné na prechádzky aj náročnejšie túry po udržiavaných a dobre označených cestách. Hlavné Krkonošské strediská sú s horskými hrebeňmi spojené lanovkami a návštevníkom umožňujú obdivovať prírodu aj v menej prístupných oblastiach. Lanovkou sa možno dopraviť na vrchol Čiernej hory (1 299m), ktorá je východiskovým bodom pre letnú aj zimnú turistiku v oblasti chránenej prírodnej rezervácie Krkonošského národného parku.

Prírodné liečivé zdroje

Okrem klímy a čistého vzduchu je možné medzi ďalší prírodný liečebný zdroj zaradiť aj miestnu minerálnu vodu. Pramene vyvierajú v severnom údolí, na úpätí Čiernej hory. Vyviera tu zhruba 30 prameňov. Kúpele čerpajú vodu z dvoch prameňov, ktoré sa nachádzajú priamo pod budovou liečebne Lázeňský dům. Ide o prírodnú minerálnu vodu - hydrouhličitanovú-vápenatosodného typu. Je termálna, vlažná, jej teplota sa pohybuje okolo 27,5 ºC. Voda je obohatená o vápnik a jej celková mineralizácia je okolo 300 mg/l.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Janské Lázně?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a Veľkonočné od 78.47 €, Pre rodiny s deťmi od 78.47 €, Relaxačné a Wellness od 70.62 €, Kúpeľné a Rekondičné od 70.62 €, Liečebné od 76.73 €, Seniorské od 70.62 €. Pozri ponuku pobytov v Janských Lázňach.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme