Zázrivá

Obec Zázrivá sa nachádza na severozápadnom Slovensku. Jej katastrálne územie zasahuje do troch horských celkov – Kysuckej vrchoviny , Oravskej Magury a Malej Fatry. Tvorí ju 11 dolín: Biela, Plešivá, Dolina, Ráztoky, Grúne, Petrová , Demkovská, Havrania, Kozínska, Končitá, Ústredie. Táto obec je charakteristická drevenou architektúrou, ľudovými zvykmi, výrobou odevov, výrobou Zázrivských korbáčikov, ktoré sú obľúbenou pochúťkou návštevníkov a inými tradíciami ľudovej tvorivosti. V tejto oblasti sa nachádza množstvo lúk, pasienkov, vodopádov, jazier a potokov, ktoré sú obkolesené bukovými aj smrekovými lesmi, či kosodrevinou. Krásne prostredie Zázrivej a Terchovej inšpirovalo mnohých režisérov, a tak tu boli nakrútené filmy ako: Jánošík, Tisícročná včela, Perinbaba, Vianoce Adama Boronču zo Zázrivej, Želary.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Obec bola založená ako valaská obec na území panstva Oravského hradu. Prvá písomná zmienka je z roku 1556. Vtedy mala Zázrivá podľa súpisov 150 až 200 obyvateľov. Obyvatelia sa v tých časoch na leto sťahovali so stádami do hôr, ale postupne sa rodiny usadzovali práve na tých miestach, kde boli v lete, a tak vznikli dnešné osady Zázrivej ako Ráztoky, Havrania, Petrová, Biela a ďalšie. V roku 1615 boli určené definitívne hranice Zázrivej. Za panovania kráľa Ľudovíta II. počas jeho detských rokov vládol na Orave Rytier Dônč, ktorý daroval Valachom z Valaskej Dubovej rozsiahle lúky v oblasti osád Plešivá a Kozinská.V roku 1785 bolo v Zázrivej 2030 obyvateľov, v roku 1828 2600 obyvateľov, neskôr ich počet klesal v dôsledku epidémii a vysťahovalectva. V 70. rokoch 20. storočia  bola Zázrivá najväčšou obcou na Orave, mala vyše 4100 obyvateľov. Potom počet obyvateľov klesol asi na polovicu. V Zázrivej sa narodil Ján Nepomuk Drengubiak – kňaz, maliar, rezbár, narodený 31. 10. 1781. Pôsobili tu František Tondra – bývalý spišský diecézny biskup a Andrej Imrich - spišský svätiaci biskup.

Poloha a klíma

Zázrivá leží v malebnom prostredí na území dolnej Oravy v severozápadnej časti Slovenska. Nadmorská výška obce je 600 m.n.m a rozloha 67, 250 km2. Dominnatou nad Zázrivou je známy Veľký Rozsutec (1610 m.n.m.)Malý Rozsutec (1343 m. n. m.).
Katastrálne územie obce je vymedzené katastrálnou hranicou a má lichobežníkový tvar. Jeho kratšie strany tvorí východná a severná hranica, dlhšie strany juhozápadná a západná hranica.

Turistické zaujímavosti

Kostol Nanebovzatia Panny Márie dal postaviť v roku 1928 vtedajší kňaz a dekan Ján Briššák 1. 4. 1866 – 2. 1. 1928, ktorý vtedy pôsobil v Zázrivej. Pochádzal z Rabče a dokončenia stavby sa už nedožil. Dostavaný bol v roku 1933. Kostol bol vysvätený na sviatok Nanebovzatia Panny Márie. V tom čase vo farnosti pôsobili kňazi Kočiš a kaplán Balara. Kostol je postavený v modernom štýle so zachovanými líniami románskeho slohu. Vybavený organom, v tej dobe najväčším na Orave, ktorý bol dovezený z Tirolska.
Starý vypálený kostol (Kostol Všetkých svätých) sa nachádza na okraji obce pri cintoríne. Prvý drevený kostol bol postavený v roku 1705. Tento stál údajne v Ústredí na začiatku Doliny na vŕšku (terajší názov Kostelec) a bol predaný do Žaškova. Na jeho mieste bol roku 1720 postavený murovaný kostolík. So stavbou ďalšieho murovaného kamenného kostola v Zázrivej sa začalo v roku 1791 a dokončený bol v roku 1796. Bol postavený v neskorobarokovom štýle na pozemku starého cintorína. Kostol pozostával z lode, sakristie a malej predsiene, ktorá zároveň tvorila hlavný vchod. Celkovo mal kostol tri vchody. Okrem hlavného oltára, boli ešte dva bočné oltáre. Pravý, zasvätený Panne Márii a ľavý Michalovi Archanielovi. Na hlavnom oltári bola socha Božského Srdca Ježišovho  v životnej veľkosti.
 

Okolie

V okolí Zázrivej je veľa možností na turistiku či spoznávanie kraja. Susednou obcou je obec Terchová, kde si na svoje prídu milovníci ľudových tradícii. Terchová je rodiskom slovenskej legendy a ľudového hrdinu Juraja Jánošíka a od začiatku 60. rokov sa v Terchovej každý rok koná kultúrny festival Jánošíkove dni. V lete prichádzajú návštevníci a vyznávači turistiky. Zimu a sneh si vychutnávajú najmä nadšenci zimných športov v lyžiarskom stredisku vo Vrátnej doline.
Pri návšteve Kysúc nemôžete vynechať Múzeum Kysuckej dediny v Novej Bystrici - Skanzen Vychylovka. Medzi najvýznamnejšie stavby patrí vodný mlyn a píla, ktorá pochádza z obce Klubina. Dominantou je murovaná kaplnka zo začiatku 19. storočia zo Zborova nad Bystricou. Súčasťou skanzenu Vychylovka je aj Historická lesná úvraťová železnica, ktorá je prepojená s oravskou časťou Oravskej lesnej železnice. Premáva počas sezónnej prevádzky v mesiacoch máj - október.
Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, ktorý sa nachádza na strmom vápencovom brale priamo nad obcou Oravský podzámok. Hrad tvorí komplex budov kopírujúci tvar hradného brala.
Slovenský orloj v Starej Bystrici e jediným orlojom na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku.
V centre Dolného Kubína si na svoje prídu nadšenci vodných atrakcí. Aquapark AquaRelax okrem vnútorného vodného sveta ponúka v letnej sezóne aj vonkajší areál a tiež detský bazén, športové ihriská a zapožičanie športových potrieb, nafukovacie atrakcie, lezeckú stenu, lanový park, detské ihrisko, šliapacie káry, slnečnú terasu s ležadlami a bufet s občerstvením.

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Zázrivej sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení {list_accomm_accomm_name_indoor_swimming_pool}, vonkajší bazén v hoteli {list_accomm_accomm_name_outdoor_swimming_pool}. Pozri naše porovnanie hotelov v Zázrivej.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme