Krompachy

Krompachy   sa nachádzajú na Strednom Spiši, v údolí rieky Hornád a ležia na styku troch horských celkov. Pre športovcov je k dispozícii lyžiarsky areál na Plejsoch, ktorý leží na severných svahoch Krompašského vrchu. V areáli sa nachádzajú zjazdové a bežecké trate vhodné pre všetkých lyžiarov.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1282, kde sa Krompachy spomínajú ako majetok Spišského hradu. Dôležitým medzníkom v histórii mesta je rok 1602, kedy po dohode so zemepánom bola poddanská práca nahradená odvádzaním poplatkov a odvtedy sa Krompachy považovali za slobodné kráľovské mesto. Mesto a jeho obyvatelia nemali ľahký osud. Museli čeliť nielen vpádom Kurucov v roku 1670, epidémii cholery v roku 1831, ale aj krvavým udalostiam z roku 1921, ktoré sú známe ako Krompašská vzbura. Vybudovaním špičkového lyžiarskeho areálu Plejsy mesto nadväzuje na mnohoročné výnimočné postavenie v alpskom lyžovaní na Slovensku.

Poloha a klíma

Mesto Krompachy sa nachádza na východnom Slovensku v Košickom kraji. Leží v nadmorskej výške 360 – 450 m. Zo všetkých strán mesto obklopujú horské masívy s vrcholmi vo výške 900 – 1000 m. n. m. Krompachy zaraďujeme do mierne chladnej klímy, priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo + 6,8°C .

Turistické zaujímavosti

V meste sa nachádza klasicistický rímskokatolícky kostol sv. Jána Evanjelistu, ktorý bol postavený v roku 1774, evanjelický kostol, kaplnka sv. Jána Nepomuckého z roku 1776, baroková kúria zo 17. storočia, ktorá je zrekonštruovaná na penzión, pamätník Krompašskej vzbury a prvá vodná elektráreň na východnom Slovensku.

Okolie

Z mesta je možné podnikať okružné jazdy po širokom okolí s množstvom prírodných krás a historických pamiatok ako napríklad Spišský hrad. V okolitých horách je sieť značkovaných turistických trás rôznej náročnosti, niektoré sú vhodné i pre cykloturistiku. Pre milovníkov vodných športov môže byť lákadlom priehrada Ružín, vzdialená len 13 km od mesta.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Krompachy?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a Veľkonočné od 93.14 €, Relaxačné a Wellness od 93.14 €. Pozri ponuku pobytov v Krompachoch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme