Štrbské Pleso
Hotely
Pobyty
Turistické informácie
História
Prvá budova na brehu Štrbského plesa vyrástla roku 1872. Jednalo sa o malú chatku zemepána Jozefa Szentiványiho. Už o tri roky neskôr tu dal Uhorský spolok vystavať turistickú ubytovňu, k nej pribudlo niekoľko chatiek a viliek. Roku 1885 bol osade pridelený štatút liečivých kúpeľov, ktorý si drží dodnes. Začalo sa s výstavbou hotelov a ozubicovej železnice. Po 2. svetovej vojne tu boli postavené nové sanatóriá a dokonca tu vyrástol aj veľkoryso vybudovaný lyžiarsky areál.
Poloha a klíma
Kúpele ležia pri rovnomennom jazere glaciálneho pôvodu v nadmorskej výške 1351 m, v západnej časti slovenských veľhôr Vysokých Tatier, na morénovej terase južného úbočia hlavného tatranského masívu, ktorý dosahuje výšku 2600 m. Terapeutický účinná vysokohorská klíma je podmienená geografickou polohou, nadmorskou výškou a ochranou pred západnými a severnými veternými prúdmi. Vysokohorská poloha nad vrstvou prachovej a dymovej atmosféry a rozsiahle porasty ihličnatých lesov tu zabezpečujú neobyčajnú sviežosť a čistotu vzduchu, bez prachu, chemických a iných dráždivých látok a baktérií v ovzduší.
Turistické zaujímavosti
Jazero Štrbské pleso je najnavštevovanejším tatranským plesom. Pleso sa v minulosti umelo zarybňovalo a v zime sa na ňom lámal ľad, ktorý bol mimoriadne čistý, preto bol oň veľký záujem, dovážali ho napríklad až do Budapešti, Berlína a Viedne. V osade Štrbské Pleso je tiež možné nájsť tie najlepšie podmienky pre alpské lyžovanie v Areáli snov - na zjazdovkách InterSki a Solisko (s novou sedačkovou lanovkou). Ďalej má návštevník možnosť bežeckého lyžovania po dlhých tratiach v blízkom okolí. Štrbské Pleso je východiskovým miestom pre mnoho atraktívnych letných aj zimných vysokohorských túr. Zaujímavosťou sú aj zoskoky bungle-jumpingu z veže skokanského mostíka.
Okolie
Štrbské Pleso je najnavštevovanejším miestom Národného parku Vysoké Tatry. Park je najväčšia atrakcia Slovenska. Tieto najmenšie veľhory sveta ponúkajú nezabudnuteľnú prírodnú scenériu. Odporúča sa predovšetkým navštíviť meteorologickú stanicu na Lomnickom štíte. Na ten sa dá vyviesť lanovkou. Turisti majú možnosť vyliezť na najvyšší vrch Slovenska – na Gerlachovský štít, navštíviť zaujímavé doliny, vidieť vodopády, plesá, sprístupnené jaskyne… Zaujímavé je aj múzeum a botanická záhrada v Tatranskej Lomnici, Symbolický cintorín, kúpele Starý Smokovec a cesta zubačkou.
Prírodné liečivé zdroje
Najdôležitejším prírodným liečivým faktorom Štrbského Plesa je jeho terapeutický účinná vysokohorská klíma, podmienená geografickou polohou, nadmorskou výškou a chránenosťou pred západnými a severnými veternými prúdmi. Vysokohorská poloha zabezpečuje neobyčajnú sviežosť a čistotu vzduchu, bez prachu, chemických a iných dráždivých látok a baktérií. Priemerná vlhkosť vzduchu na Štrbskom Plese je 75 %. Medzi ďalšie klimatické a meteorologické faktory, ktoré pozitívne vplývajú na ľudský organizmus patrí vplyv atmosférickej elektriny a s ňou súvisiaca ionizácia vzduchu.