Tatranská Javorina

Tatranská Javorina   je malá obec ležiaca na severnom úpätí Belianskych Tatier v nadmorskej výške 1 000 m . n. m. Od Ždiaru je   Tatranská Javorina   vzdialená 11 kilometrov a v blízkosti je aj hraničný priechod do Poľska. Táto horská oblasť poskytuje svojim návštevníkov možnosť turistiky aj lyžiarskeho vyžitia.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Tatranská Javorina vznikla zo sezónneho majera tzv. lendackého veľkostatku. Roku 1759 tu bola založená železná huta a hámre. Ruda sa však nakoniec vyťažila a huta sa premenila na lepenkáreň, ktorá úplne zanikla roku 1935. Ešte roku 1879 kúpilo javorinský revír pruské knieža Kristián Kraft Hohenlohe. Ten Javorinu pretvoril v lesnícku osadu. Nechal si tu vybudovať drevený poľovnícky kaštieľ a drevený kostol ľudovej architektúry. V okolitých lesoch zriadil rozsiahlu zvernicu, kam dovážal cudzokrajnú zver. V roku 1936 prešlo panstvo do vlastníctva štátu a dnes je väčšina obyvateľstva zamestnaná v turistických službách.

Poloha a klíma

Tatranská Javorina sa nachádza v lesnom prostredí, pri severnom výbežku Rogovej, pod Belianskymi Tatrami. Od hraničného prechodu s Poľskom je dedinka vzdialená zhruba 3 km. Javorina je situovaná v nadmorskej výške 1000 m. n. m..  Zaraďujeme ju do mierne chladnej až chladnej klímy s priemernou ročnou teplotou okolo 6°C.

Turistické zaujímavosti

Samotná dedinka Tatranská Javorina je dokonalou ukážkou pôvodnej ľudovej architektúry. Dodnes v nej môžeme nájsť staré drevenice. Atrakciou je aj miestny drevený kostolík a zámoček Hohenlohe. Obec má ešte miestne časti: Lysá Poľana a Podspády. Lysá Poľana je medzinárodným cestným priechodom do Poľska. Tatranská Javorina je však známa najmä vďaka svojmu lyžiarskemu stredisku a hotelom Kolowrat.

Okolie

Okrem turistiky do Belianskych Tatier, je možné navštíviť sprístupnenú Beliansku jaskyňu. Blízko to je aj do Národného parku Pieniny, kde je možné splaviť Dunajec alebo navštíviť Červený Kláštor. Najviac sa však odporúča navštíviť najmenšie veľhory sveta – Vysoké Tatry. Každý turista musí vystúpiť na meteorologickú stanicu na Lomnickom štíte. Na ten sa dá vyviesť aj lanovkou. Turisti majú možnosť vyliezť na najvyšší vrch Slovenska – na Gerlachovský štít, navštíviť zaujímavé doliny, vidieť vodopády, plesá, sprístupnené jaskyne… Zaujímavá je aj múzeum a botanická záhrada v Tatranskej Lomnici, Symbolický cintorín, kúpele Starý Smokovec a cesta zubačkou.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Tatranská Javorina?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Pre rodiny s deťmi od 126.77 €, Relaxačné a Wellness od 126.77 €, Sezónne a Veľkonočné od 126.77 €. Pozri ponuku pobytov v Tatranskej Javorine.

❓ Ktoré hotely v Tatranskej Javorine sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Montfort****. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme