Zemplínska Šírava

Zemplínska šírava nazývaná aj Slovenské more, je dvanásta najväčšia jazerná plocha v Európe. Nachádza sa neďaleko mesta Michalovce a ponúka priaznivé podmienky na kúpanie, vodné športy, plavby na vyhliadkovej lodi, rybolov a zábavu. Vodnú nádrž napájajú prevažne vody rieky   Laborec   prostredníctvom prívodného, tzv .   Šíravského kanála . Na jej brehoch je až 7 rekreačných stredísk so širokou paletou ubytovacích a stravovacích služieb. Súčasťou nádrže je aj suchá nádrž Beša. V okolí sú bohaté možnosti pešej turistiky a cykloturistiky. Žije tu i veľa chránených druhov vodného vtáctva a rastlinstva.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

S výstavbou Zemplínskej šíravy sa začalo v roku 1961. Nadrž bola spustená do skúšobnej prevádzky v novembri 1965. Výstavba si vyžiadala presídlenie celej obce Malé Zalužice a čiastočné presídlenie obcí Kaluža, Klokočov a Kusín. Zemplínska šírava začala plniť športovo –rekreačnú funkciu až o rok neskôr. Členitosť pobrežia však nedovoľovala rovnomernú koncentráciu návštevníkov. Preto tu boli vybudované rekreačné strediská, ktoré dodnes navštevujú ročne tisíce návštevníkov.

Poloha a klíma

Vodná nádrž sa nachádza zhruba 3 km severovýchodne od Michaloviec, pod výbežkami Vihorlatských vrchov.  Z mesta vedie cesta II. triedy č. 582, ktorá postupne spája všetky rekreačné strediská.  Zemplínska šírava patrí k najteplejším oblastiam na Slovensku. Nebývalé množstvo tropických dní a nocí urobilo z tejto druhej najväčšej vodnej plochy na Slovensku významné turistické centrum zemplínskeho regiónu. Priemerná ročná teplota je 9 - 10 C, počas letných dní je 20 °C.

Turistické zaujímavosti

Počas turistickej sezóny premáva po Zemplínskej šírave loď, ktorá usporadúva prehliadky pre návštevníkov. Východná časť Zemplínskej šíravy (približne pätina jej plochy) je chránenou ornitologickou rezerváciou. Žije tu takmer sto druhov vodného vtáctva, z ktorých mnohé patria medzi vzácne a ohrozené druhy. Tiež je tu možné naraziť na ojedinelý druh vodnej korytnačky, ktorá je zákonom chránená. Na pobreží Zemplínskej šíravy vyrástlo 7 rekreačných stredísk. Každé z nich ponúka zábavu a poskytuje dobré športové podmienky.

Okolie

Okolie Zemplínskej šíravy poskytuje dobré podmienky pre absolvovanie príjemného výletu. Atraktívne je tiež Vinianske jazero, ktoré sa nachádza v katastri neďalekej obce Vinné, zhruba 11 km od Michaloviec. Je napájané prameňmi z Vihorlatských vrchov a vyznačuje sa veľmi teplou vodou. V obci sa nachádzajú aj zrúcaniny hradu. Najväčšou atrakciou však je malebné jazero Morské oko, nachádzajúce sa v hlbokých bukových lesoch Vihorlatu. Jazero je spomienkou na vulkanickú aktivitu tohto pohoria a nemá obdobu vo vulkanických pohoriach Európy. Je to unikát. Nad ním sa vypína rezervácia Sninský kameň. V neďalekých Michalovciach sa nachádza kaštieľ s múzeom.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Zemplínska Šírava?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Pre rodiny s deťmi od 109.15 €, Relaxačné a Wellness od 54.02 €, Seniorské od 109.15 €, Sezónne a Veľkonočné od 137.24 €. Pozri ponuku pobytov na Zemplínskej Šírave.

❓ Ktoré hotely na Zemplínskej Šírave sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Residence Šírava***, Thermal Spa Šírava****. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme