Kúpele Štós

Kúpele Štós   sa nachádzajú na juhovýchodnom Slovensku na hranici Spišského Rudohoria a Slovenského krasu. Ležia v malebnom prostredí zmiešaného lesa plného voňavých jedlí a smrekov. Nachádzajú sa tu kúpele , ktorých hlavnou devízou je poskytovanie speleoterapie, čo je unikátna liečba horných dýchacích ciest.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Kúpele Štós sú pravdepodobne najstaršou osídlenou obcou v údolí rieky Bodva. Prvá písomná zmienka pochádza ešte zo začiatku 13. storočia. Názov obce darovali nemeckí osadníci, názov sa prepísal do slovenčiny a používa sa dodnes. Štóska dolina bola v minulosti banícky revír, ložiská boli bohaté na železné a medené rudy, neskôr bol Štós známy výrobou nožov. Kúpele v obci Štós boli založené až v roku 1883 a to Róbertom Kompordayom.

Poloha a klíma

Kúpele Štós sa nachádzajú zhruba 56 km od Košíc, na hranici Spišského Rudohoria a Slovenského krasu. Leží vedľa starej baníckej cesty z Medzeva do Smolníka. Najväčším plusom kúpeľov je ich klíma. Podľa švajčiarskej klasifikácie má dokonca stupeň číslo 1. Klíma má typické znaky horského prostredia. Kúpele sú situované v nadmorskej výške 650 m. n. m a disponujú bohatstvom ihličnatých lesov. Tieto skutočnosti priaznivo vplývajú na klímu, ktorá vyniká neobyčajnou čistotou vzduchu, nasýteného ozónom a vôňou živíc.

Turistické zaujímavosti

Okrem architektonicky zaujímavých kúpeľných budov, turistov tiež zaujme nádherný lesopark, ktorý bol dokonca vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Park je tvorený potôčikom s kaskádami a fontánou. V Parku je vysadených viac ako 200 druhov vzácnych drevín a kvetov. Kúpele Štós sú však známe predovšetkým vďaka unikátnej liečbe horných dýchacích ciest – tzv. speleoterapie. Táto liečba je poskytovaná v blízkej Jasovskej jaskyni.

Okolie

Kúpele Štós majú jedinečnú polohu. Vďaka nej je možné navštíviť Národný park Slovenský kras a jaskyne, ktoré sú zapísané v zozname UNESCO ako napr.: Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa alebo Krásnohorská jaskyňa. Krásna je aj Zádielská tiesňava alebo priepasť Silická ľadnica. Z kultúrnych pamiatok sa odporúča navštíviť hrad Krásna Hôrka, kaštieľ v Jasove a nádherný kaštieľ Betliar. V okolí sa však nachádza veľa zrúcanín hradov a kaštieľov.

Prírodné liečivé zdroje

Prírodným liečivým faktorom Štosu je podhorská, mierne dráždivá klíma. Pre klimatickú liečbu majú kúpele vhodnú, na juh otvorenú polohu v dostatočnej nadmorskej výške s bohatstvom ihličnatých lesov v bezprostrednom okolí.

 

Mapa

Mapa Štós

Články

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Kúpele Štós?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Kúpeľné a Rekondičné od 55.12 €, Liečebné od 55.12 €, Relaxačné a Wellness od 62.61 €, Seniorské od 55.12 €. Pozri ponuku pobytov v Štóse.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme