Turistika a cyklistika Pieniny

Pieniny patria k obľúbeným rekreačným oblastiam na Slovensku s mnohými možnosťami. Ak ste milovníkom prírody, cyklistiky, histórie či rôznych zážitkových atrakcií, rozhodne si v Pieninách prídete na svoje. Ak plánujete rodinnú dovolenku alebo návštevu Pienin vo dvojici či s priateľmi, v článku sme pre vás pripravili najkrajšie a najobľúbenejšie turistické trasy a cyklotrasy v Pieninách.

Dunajec, Tri Korunky , Pieniny

Pieniny každoročne privítajú mnoho turistov, ale i nadšencov cyklistiky

Pieniny sú pohorie a geomorfologický celok oblasti Východné Beskydy. Preteká nimi rieka Dunajec, ktorá vyhĺbila do vápenca unikátny kaňon s dĺžkou presahujúcou 8 km. Aj napriek tomu, že zaberajú malé územie, patria Pieniny k najkrajším a najcennejším prírodným územiam v severovýchodnej Európe.

Pohorie sa nachádza v severnej časti Spiša, nazývaného tiež Zamagurie. Pieniny zo severu vymedzuje hranica s Poľskom, na východe Ľubovnianska vrchovina, na juhu Spišsko-šarišské medzihorie a na západe Spišská Magura.

Pieniny každoročne privítajú mnoho turistov, ale i nadšencov cyklistiky. K dispozícii je tu vyše 222 km značených turistických trás. Najvyšším vrchom Pienin sú Vysoké skalky. Medzi ďalšie obľúbené ciele turistov patria vrcholy Vysoká, Vrchriečky, Kýčera, Tri Koruny a iné. Turisticky atraktívne sú i vápencové bralá Haligovských skál a okolie Červeného Kláštora.

PIENAP je prvý medzinárodný park v Európe

Na časti územia Pienin sú vyhlásené národné parky. V Poľsku je to Pieninski Park Narodowy (PPN) a na Slovensku Pieninský národný park (PIENAP), ktorý bol vyhlásený za národný park v roku 1967. Územie Pienin bolo na základe prírodných hodnôt a stavu biotopov rozdelené v roku 2004 na 4 zóny:

  • Zónu A s piatym stupňom ochrany,
  • Zónu B so štvrtým stupňom ochrany,
  • Zónu C s tretím stupňom ochrany, 
  • Zónu D s druhým stupňom ochrany.

Pieniny sú charakteristické jedinečným prírodným bohatstvom, najmä prielomom Dunajca a prítomnosťou vzácnej flóry a fauny. Môžeme spomenúť borievku netatovu, subendemit chryzantému pieninskú, ktoré sa zo Západných Karpát vyskytujú iba v Pieninách. Turistika v Pieninách je tak ideálnou príležitosťou na spoznanie vzácnych rastlín, ktoré inde len tak nenájdete.

Foto/Zdroj: Borievka netatová (lat. Juniperus sabina L.). Tento druh borievky môžete bližšie preskúmať aj v Arboréte v Liptovskom Hrádku / http://arboretum.slslhr.sk

Turistika v Pieninách

Od prvej polovice 19. storočia sa začala rozvíjať turistika v Pieninách spolu s rozvojom dvoch kúpeľných miest Szczawnica a Smerdžonka. Miestnou turistickou atrakciou sa stala najmä plavba na pltiach po Dunajci. Vyhľadávaná je už od polovice 19. storočia. V súčasnosti patrí územie Pienin až po zelené poľany Ľubovnianskej vrchoviny a Spišskej Magury k obľúbeným miestam na ľahké a stredne náročné túry. K turisticky najnavštevovanejším miestam patria Tri koruny a Sokolica na poľskej strane a prekrásny Prielom Dunajca.

Najkrajšie turistické trasy v Pieninách

Pieninami sa na slovenskej, ale i poľskej strane tiahne nespočetné množstvo turistických trás. Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých trás, ktoré sa navzájom líšia svojou náročnosťou. Vyberiete si z nich teda ľahko jednoduchý rodinný výlet aj náročnejšiu turistickú výzvu.

Náučný chodník prielom Dunajca

Medzi najkrajšie časti Pienin môžeme právom zaradiť Prielom Dunajca. Je to najhodnotnejšie kaňonovité územie Pienin, ktoré vytvorila meandrom pretekajúca rieka Dunajec, s ostro stúpajúcimi skalami a neprístupnými bralami po jej stranách. 

Príjemná nenáročná turistická vychádzka červeno značeným turistickým chodníkom vedie popri Dunajci. Náučný chodník začína asi 0,4 km poniže kláštorného múzea v Červenom Kláštore a končí v Lesnici. Chodník je líniový, obojsmerný, peší, celoročný. Možné ho je prejsť aj na bicykli. Trasa je dlhá 7,5 km, časová náročnosť sa pešo pohybuje približne 2 až 2,5 hodiny, bicyklom to trvá približne hodinu. Na trase sa nachádza 10 zastavení:

  1. Prielom Dunajca
  2. Dunajec a ryby
  3. Borštyk
  4. Huta
  5. Lesy Holice
  6. Pod Siedmimi mníchmi
  7. Pod Facimiechom
  8. Poľana
  9. Storočný prameň
  10. Sútok Dunajca a Lesnického potoka
Rieka Dunajec v Pieninách

K Haligovským skalám

Haligovské skaly sú chránený prírodný výtvor na území národného parku Pieniny. Viditeľné sú dobre aj z obce Haligovce. Vedú k nim 2 rôzne turistické trasy s odlišnou náročnosťou:

  • Z Haligoviec

Trasa začína v centre obce. Následne pokračuje po zelenej turistickej značke smerom na bod Pod Plašnou. Odtiaľto po červenej trase na Plašnú a späť. Cestou uvidíte rôzne skalné bralá, skalné veže, skalné útvary či jaskyne a dutiny. Najznámejšia z nich, Aksamitka, sa nachádza v Červenej skale. Celkový odhadovaný čas prechodu je 2,66 hodiny.

  • Z Červeného Kláštora:

Trasa začína v Červenom Kláštore červenou turistickou značkou popri Dunajci až po ústie Lesnického potoka. Tu sa napojíte na modrú značku až po osadu Lesnica, kde zvolíte trasu po zelenej turistickej značke, ktorá vás prevedie okolo Haligovských skál až do obce Haligovce. Odtiaľ môžete pokračovať po ceste okolo Goralského dvora 3 km trasou späť do Červeného kláštora. Celkový odhadovaný čas je 4 až 5 hodín.

Sedlo Cerla

Aj na sedlo Cerla vedú Pieninami 2 turistické trasy:

  • Z Červeného Kláštora:

Okružná trasu po červenej turistickej značke z Červeného Kláštora popri Dunajci až po Lesnicu, kde budete pokračovať cez Targov po modrej turistickej značke, ktorá vás dovedie až do sedla Cerla. Tu sa vám ponúknu krásne výhľady na Tri Koruny. Po červenej trase pokračujte ďalej na Červený Kláštor. Trasa vám zaberie 5 až 6 hodín.

  • skratka cez Hutu a Targov

Kratšia turistická trasa na Cerlu vedie cez Hutu a Targov. V tomto prípade nemusíte prechádzať celý prielom Dunajca, ale odbočiť na Hutu a pokračovať po žltej trase na Targov, následne po modrej turistickej značke na Cerlu a späť po červenej trase do Červeného Kláštora. Trasa je pomerne krátka, ale zato poriadne strmá. Ak ste v dobrej fyzickej kondícii, túru vám skráti na polovicu.

Okolo Lesnice

Táto pieninská túra začína žltou značkou pri škole v obci Lesnica do Sedla pod Šafranovkou (štátna hranica). Následne pokračuje po modrej značke na Šafranovku. Žltou turistickou trasou prudším klesaním na poľskú stranu, popri potoku Grajcarek. V bode Szczawnica Nizna sa napojí na červenú turistickú trasu smerom do Lesnice. Pri ústí Lesnického potoka je potrebné odbočiť doľava na modrú turistickú značku do Lesnice. Trasa vám zaberie okolo 3 hodín.

Tri Koruny 

Trasa začína pri Červenom Kláštore na moste, odkiaľ pokračuje žltou turistickou značkou cez Podlažce na priesmyk Szopka, následne po modrej trase cez Tri Koruny na Kosarzyska. Po zelenej turistickej značke sa budete vracať späť do Podlažce a do Červeného Kláštora. Trasa vám zaberie okolo 4 až 5 hodín.

Fotografie

Nielen turistika, ale aj cykloturistika v Pieninách je obľúbená

Okrem množstva turistických trás ponúkajú Pieniny bohaté možnosti aj všetkých nadšencom cyklistiky. Pieninské cyklotrasy sú vybudované v rôznej náročnosti a dĺžke, tak aby si z nich to pravé pre sebe vedel vybrať každý cyklista. Medzi vyhľadávané cyklotrasy v Pieninách patria:

  • žlto značená cyklotrasa: Červený Kláštor – Lesnica
    • Dĺžka trasy: 5,0 km
    • Nenáročná trasa
  • zeleno značená cyklotrasa: Červený Kláštor – Prielom Dunajca
    • DÍžka trasy: 8,0 km
    • Nenáročná trasa ako stvorená pre rodiny s deťmi
  • zeleno značená cyklotrasa: Zlatná – Toporec – Haligovce
    • DÍžka trasy: 36,0 km
    • Nenáročná trasa
  • červeno značená cyklotrasa: Spišská cyklomagistrála
    • DÍžka trasy: 147,0 km
    • Náročná trasa pre skúsených cyklistov

Lechnica trails

Singletrails Lechnica je sieť horských cyklochodníkov v PIENAPe. K dispozícii 15 km trailov. Čo sa týka náročnosti, tak okruhy GRIFTOF a GVIZD boli stavané predovšetkým ako vyhliadkové okruhy pre rodiny, i keď aj zdatní jazdci si prídu v určitých pasážach na svoje. K dispozícii sú tri trate:

  • GRIFTOF (9 km)
  • ŠPICA (5 km) 
  • GVIZD (1,3 km) 

Načerpať sily po turisticke či cykloturistike v Pieninách môžete v neďalekých kúpeľoch Vyšné Ružbachy alebo Smerdžonka. Či už sa v nich zastavíte ako jednodňový návštevník, alebo výlet rovno spojíte s oddychovým pobytom, určite neoľutujete. Obe kúpeľné mestá majú svojím návštevníkom čo ponúknuť. Nudiť sa rozhodne nebudete ani v prípade dlhšieho pobytu.

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Národný park PIENAP je voľne prístupný, na Poľskej strane je vstup do národného parku spoplatnený.

Postrehy návštevníkov

Jedny z najkrajších hôr. Možno nie také veľké a veľké ako Tatry alebo Bieszczady, ale krásne. Nádherný výhľad na Tatry. Zvlášť sa oplatí dostať Trzy Korony, Sokolica, Wysoki Wierch alebo Wysoki Wierch. Odporúčam najmä poslednú horu v spojení s Durbaszkou a roklinou Homole. Odporúčam.
Ola i E.

Čarovná tiesňava Dunajca, pekné a upravené Trzy Korony. Jedinečná horská atmosféra – napriek nedostatku pôsobivých výšok.
A.

Mapa

GPS súradnice

Tri Koruny: 49.4149963°, 20.4140107°
Sedlo Cerla: 49.3917494°, 20.4315047°
Haligovské skaly: 49.3812378°, 20.4595567°

Mohlo by vás zaujímať

Prameň lásky a Prameň zabudnutia Vyšné Ružbachy Cesta minerálnych prameňov – minerálne pramene na Spiši

Pre severný Spiš a Pieniny je typická krásna príroda, čisté ovzdušie a množstvo liečivých prameňov. Každý prameň priaznivo pôsobí na iný zdravotný problém. Nájdite si ten svoj a načerpajte si z neho.

Zistiť viac
Lyžiarske stredisko BACHLEDKA Ski & Sun Lyžiarske strediská v okolí Vyšných Ružbách

Plánujete pobyt v kúpeľoch Vyšné Ružbachy počas zimného obdobia a túžite si užiť rodinnú dovolenku na lyžiach? V nasledujúcom článku vám predstavíme obľúbené lyžiarske strediská v okolí Vyšných Ružbách.

Zistiť viac
Zobraziť komentáre a pridať komentár
Návrat hore