Vyhne – kedysi slávne kúpele, dnes obľúbený aquapark Vodný Raj Vyhne

Keď je reč o Vyhniach, asi každý z nás si predstaví areál obľúbeného termálneho kúpaliska. Nie každý však vie, že na jeho mieste pôvodne stáli známe kúpele Vyhne, ktorých obľuba presiahla hranice Uhorska. Vydajte sa s nami po stopách zabudnutej slávy kúpeľov vo Vyhniach.

Sokáčova vila stojí dodnes

Kúpele vo Vyhniach patrili k najnavštevovanejším v celej Európe

Obec Vyhne leží v okrese Žiar nad Hronom, v južnej časti Štiavnických vrchov vo Vyhnianskej doline. Známou sa stala najmä svojou baníckou históriou, najstarším pivovarom na Slovensku či železiarstvom. Avšak najslávnejšou kapitolou obce Vyhne boli jednoznačne kúpele.

Vyhnianska minerálna voda bola známa už v 13. storočí, v 15. storočí sa kúpele tešili veľkej obľube. Od 18. do 20. storočia boli kúpele jednými z najnavštevovanejších v Uhorsku a Európe. Dokonca sa objavovali v cestopisoch anglických a nemeckých autorov. Žiaľ, ako je to aj s ostatnými zabudnutými či zaniknutými kúpeľmi na Slovensku, tieto časy pripomínajú už len obrázky na pohľadniciach.

Na miestach v minulosti preslávených kúpeľov sa nachádza v súčasnosti aquapark Vodný raj Vyhne s mnohými atrakciami. I keď história kúpeľov je nadobro stratená, prírodná liečivá voda ostala. Dodnes je využívaná, sú ňou plnené bazény na termálnom kúpalisku. Užiť túto termálnu vodu si môžete aj na relaxačnom pobyte v neďalekom hoteli Termál. Vyhne zároveň ponúkajú veľa príležitostí ako tráviť voľný čas, napríklad návštevou Prírodnej rezervácie kamenné more vo Vyhniach.

Čo ostalo zo slávnych vyhnianskych kúpeľov?

Kúpele Vyhne boli pri oslobodení počas druhej svetovej vojny úplne zničené požiarom, to čo z nich ostalo padlo za obeť buldozérom. Ak by ste chceli vidieť aspoň aké také pozostatky kúpeľov, žiaľ, musíme vás sklamať. Kúpele rozkradli, čo nestihli odniesť pri rabovaní zničil oheň. Neskôr padli za obeť rozširovaniu miestnej strojárne aj ďalšie samostatne stojace budovy. Ostalo ich len niekoľko ako napríklad Sokáčova vila. Ďalšie sa zachovali v pozmenenej podobe ako pôvodne výnimočná vila Gecsányi.

Ak by ste chceli vidieť viacero zachovaných pamiatok ako Margótsyhoi vilu či vilu Elvíru, vydajte sa Náučných chodníkom Andreja Kmeťa, ktorý vás nimi prevedie. Významnou spomienkou na toto obdobie je kúpeľná kaplnka, ktorá sa nachádza neďaleko hotela Termál.

Kúpele Vyhne kedysi

Svedkom zašlej slávy kúpeľov vo Vyhniach je dodnes prírodná liečivá voda

Minerálna voda vo Vyhniach je železito-vápenato-horečnatá. Okrem toho obsahuje aj ďalšie minerály. Vďaka vysokému obsahu železa blahodárne pôsobí na zápaly nervov, ženské choroby, kožné choroby, reumu či duševnú vyčerpanosť. V minulosti ju vyhľadávali predovšetkým ženy, pretože pomáhala pri problémoch s menštruáciou či pri neplodnosti.

Prameň v Štôlni

Tento prameň vyhnianskej minerálnej vody sa nachádza v obci nad bazénom na konci štôlne dlhej cca 150 m. Termálna voda sa využíva len v letných mesiacoch. Teplota vody sa pohybuje od 34,8 – 37,0 °C.

Vrt H-1

Vrt H-1 navŕtali v roku 1967 do hĺbky 92 m. Nachádza medzi termálnym kúpaliskom a chatovou osadou TJ Baník. Termálna voda z tohto prameňa sa využíva v letných mesiacoch pre termálne kúpalisko.

Fotografie

Zaujímavosti

  • V päťdesiatych rokoch 16. storočia získal kúpele Quirin Schlaher. Tento v roku 1563 svoje nehnuteľnosti predal bratom Vítovi a Vavrincovi Öderovcom. Magistrát Banskej Štiavnice vyhlásil kúpnu zmluvu za neplatnú a predmetný majetok zhabal. Mesto Banská Štiavnica sa stalo majiteľom kúpeľov až do roku 1917.
  • Vo vyhnianskych kúpeľoch pobudol aj sedmohradské knieža a vodca stavovského povstania František Rákoczi II. s manželkou. Rákoczi dokonca odkúpil od mesta celé kúpele v roku 1708. Po porážke povstania si majetok neprebral. Ďalej ho spravovala Banská Štiavnica.
  • Samu Borovszky vo svojej rozsiahlej monografii o Tekovskej župe doslova uvádza, že v tom čase boli kúpele vo Vyhniach najvýznamnejším liečebným miestom uhorskej krajiny.
  • Po vzniku prvej ČSR sa Ungrácovci a kúpele orientovali na židovskú klientelu, z Turistického domu spravili kóšer kuchyňu a pristavili štýlovú jedáleň – Sekt pavilón.
  • Amatérsky historik Marian Pavúk, ktorý venoval svoju pozornosť kúpeľom vo Vyhniach a vydal o nich aj publikáciu, zozbieral viac ako 600 pohľadníc zachytávajúcich Vyhne a ich kúpeľnú históriu. Jeho záujem o Vyhne podnietil nález niekoľkých pohľadníc, ktoré našiel, keď si kúpil v obci chalupu.
  • Kúpeľná kaplnka sa považuje za prvé a zároveň jediné slovenské dielo svetovo známeho architekta Ladislava Hudeca, ktorý pôsobil v Šanghaji.

História Vyhnianskych kúpeľov

Vznik kúpeľov vo Vyhniach bol spojený s baníctvom. Hovorí sa, že baníci pri ťažbe železnej rudy objavili prameň horúcej vody. Doba vzniku vyhnianskych kúpeľov sa nedá presne určiť. Arnold Ipolyi spomína, že už v 13. storočí sa kúpele spomínajú pod menom „Szénasi hévvíz – Bzenická teplá voda“. Zároveň spomína, že voda obsahuje železo a pramení vo vyhnianskych baniach.

V 14. storočí až do prvej polovice 16. storočia boli majiteľmi kúpeľov príslušníci bohatej banskoštiavnickej rodiny Rösselovcov. V priebehu 15. storočia navštevovala kúpele klientelou z celej Európy. Najčastejšie sa objavovali v cestopisoch anglických a nemeckých autorov. Kúpele v tomto období tvoril väčší murovaný kúpeľný dom, ktorý bol jednoducho zariadený.

Kúpele Vyhne na vrchole svojej slávy

Koncom 17. a začiatkom 18. storočia vyhnianske kúpele nadobúdali z roka na rok väčší význam. V tomto období ich vlastnila neďaleká Banská Štiavnica, ktorá do kúpeľov vložila veľké investície. V roku 1723 kúpele pozostávali z troch budov. Jedna bola určená pre ubytovanie a stravovanie, v druhej bol bazén pre urodzenejších návštevníkov a v tretej bazén pre pospolitý ľud. V roku 1747 však kúpeľná budova aj s blízkymi budovami zhorela, a tak bolo mesto nútené kúpele znovu vybudovať. Banská Štiavnica vlastnila kúpele až do roku 1917, pričom ich často dávala do prenájmu.

Vyhnianske kúpele popisuje aj známy polyhistor Matej Bel vo svojich Notíciách doplnené o rytinu Samuela Mikovíniho.

Kúpele v 19. storočí a 20. storočí

Ešte začiatkom 19. storočia patrili kúpele Vyhne medzi popredné kúpeľné zariadenia a liečili sa tu uhorský palatín arciknieža Jozef so svojou manželkou, spisovateľ Móric Jókai aj Augustín Lobkovitz. Neskôr začali strácať na popularite, keďže mesto Banská Štiavnica sa dostalo do zlej finančnej situácie. Sláva sa do kúpeľov vrátila s príchodom kúpeľného lekára Štefana Bolemana, ktorý napísal o kúpeľoch viacero analýz a článkov.

V druhej polovici 19. storočia došlo k rozvoju kúpeľov a hojnej výstavbe. V roku 1882 bol totiž navŕtaný ďalší prameň. S rozvojom kúpeľov vzrastala aj súkromná výstavba. Začali vyrastať hotely a súkromné stavby. Vybudovali sa kúpeľné parky, ale i vychádzkové trasy v okolí.

Z významných osobností, ktoré kúpele navštívili v tomto období, možno spomenúť Filipa Leopolda Klementa Coburga s manželkou princeznou Lujzou či jej sestru princeznú Štefánia a Augustína Ľudovíta Szárgothay Coburg.

Kaplnka nesie rukopis svetoznámeho architekta Ladislava Hudeca, ktorý v Šanghaji postavil prvý mrakodrap

Úpadok a koniec vyhnianskych kúpeľov

V roku 1917 mesto Banská Štiavnica predalo kúpele Vyhne. V medzivojnovom období kúpele stratili maďarskú klientelu, prišla hospodárska kríza a kúpele začali upadať.  Po vzniku prvej Československej republiky v roku 1938 prepadli kúpele štátu a stratili svoj pôvodný účel.

Najskôr v nich bolo zriadené zariadenie na výučbu žandárov. Počas druhej svetovej vojny sa stali, v dôsledku nedostatku miesta v poľských koncentračných táboroch, pracovným táborom pre Židov. Po oslobodení tábora boli kúpele vypálené. Požiar vypukol dňa 21. apríla 1945 predpoludním okolo 10. hodiny. Príčiny požiaru sa dodnes neobjasnili.

Zvyšky ruín Starého kúpeľného domu, Nového kúpeľného domu, Turistického domu a ďalších zhorených budov sa neskôr použili pri prestavbe miestneho pivovaru. Hell ház,Turistický dom, Sekt pavilón a iné priľahlé budovy padli pod lyžicami buldozérov.

V rokoch 1946 – 1948 sa uvažovalo nad oživením kúpeľov. Táto myšlienka však nebola nikdy realizovaná. V roku 1961 bolo na mieste vyhnianskych kúpeľov postavené termálne kúpalisko. Fungovalo do roku 2005. Od roku 2007 ho nahradilo termálne kúpalisko a aquapark Vodný raj Vyhne.

Míľniky

  • 13. storočie – kúpele Vyhne sa spomínajú pod menom „Szénasi hévvíz-Bzenická teplá voda“,
  • 15. storočie – rozvoj kúpeľov,
  • 14. storočie – prvá polovica 16. storočia – majiteľmi kúpeľov sú príslušníci bohatej banskoštiavnickej rodiny Rösselovcov,
  • koniec 17. a začiatok 18. storočia – vyhnianske kúpele nadobúdajú čoraz väčší význam,
  • 1708 – kúpele kupuje František Rákoczi II.,
  • 1723 – kúpele pozostávajú z troch budov,
  • 1747 – požiar, následná výstavba nových kúpeľných domov,
  • začiatok 19. storočia – vyhnianske kúpele patria medzi popredné zariadenia,
  • druhá polovica 19. storočia – rozvoj kúpeľov a hojná výstavba,
  • 1870 – k starému kúpeľnému domu je pristavený pavilón so zrkadlovým kúpeľom a jedáleň, nad ktorou je zriadená čitáreň a hudobná sieň, nový Horný park, promenáda, prechádzkové chodníky po kúpeľoch a okolí,
  • 1882 – navŕtaný ďalší prameň,
  • 80. roky 19. storočia – výstavba nového kúpeľného domu, ktorý sa skladal z nového kúpeľa so zrkadliskom a ubytovacej časti, prechádzkové cesty do hôr sa rozšírili na 20 km,
  • 1888 – kúpele navštívil Filip Coburg s manželkou princeznou Lujzou,
  • 1917 – Banská Štiavnica predáva kúpele Žilinčanovi a Barančokovi zo Žarnovice a o rok ich od nich odkúpil štiavnický advokát Dr. Koloman Ungár,
  • 1938 – kúpele prepadli štátu a stratili svoj pôvodný účel,
  • druhá svetová vojna – kúpele sa stávajú pracovným táborom pre Židov, po oslobodení 21. apríla 1945 ich zachvacuje požiar, čo z kúpeľov ostalo, použili ako stavebný materiál na výstavbu pivovaru,
  • 1961 – na mieste vyhnianskych kúpeľov je postavené termálne kúpalisko,
  • 2007 – výstavba Vodného raju Vyhne.

Doprava

Obec Vyhne sa nachádza neďaleko Banskej Štiavnice či Žarnovice. Od Žarnovice je vzdialená 11 km, od Banskej Štiavnice 13,4 km. Od okresného mesta Žiar nad Hronom sú Vyhne 19 km. Neďaleko Vyhní, približne 17 km, ležia aj známe Kúpele Sklené Teplice, ktoré na rozdiel od Vyhní fungujú dodnes. Do Vyhní pravidelne premáva autobusová doprava.

GPS súradnice

Vyhne: 48.5046560°, 18.7917818°

Mohlo by vás zaujímať

Letecký pohľad na areál Revištského hradu Hrad Revište

Hrad Revište je jedným zo strážnych hradov, ktoré v minulosti zabezpečovali dôležité obchodné cesty do banských miest, či chránili okolie pred nájazdmi nepriateľov. Aj keď je hrad v súčasnosti ruinou, ponúka svojim návštevníkom príjemnú, nenáročnú turistiku s čarokrásnymi výhľadmi do okolia Žiarskej kotliny.

Zistiť viac
Jaskynný kúpeľ Parenica v Sklených Tepliciach Jaskynný parný kúpeľ Parenica

Sklené Teplice patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Nachádzajú sa neďaleko známeho mesta Banská Štiavnica. História kúpeľov siaha do 16. storočia aj keď blahodárne účinky vody poznali obyvatelia obce podstatne skôr. Medzi unikátny výtvor prírody, ktorý sa nachádza v areáli kúpeľov, patrí jaskynný parný kúpeľ.

Zistiť viac
Zobraziť komentáre a pridať komentár
Návrat hore