Visegrád

Visegrád sa nachádza uprostred lesnatých kopcov asi v štvrtine trasy Dunaja medzi slovensko-madarskou hranicou Štúrovo - Budapešt. K najzaujímavejším pamiatkam patria dolný a horný hrad, ktoré boli postavené v 13. storocí. Každé leto sa tu usporadúvajú Medzinárodné hradné dni. Turisti vyhladávajú toto miesto nielen pre historické pamätihodnosti, ale aj pre nádhernú panorámu dunajského ohybu a susedného pohoria Börzsöny. Vyšehrad je tiež rajom milovníkov prírody. Nájdete tam udržiavané cistinky vhodné na usporadúvanie piknikov, horské turistické trasy, ale aj letnú bobovú dráhu a termálne kúpalisko Lepence. Ak vás láka druhý breh Dunaja, odporúcame preplavit sa kompou do Nagymarosu, kde mala pôvodne stát madarská cast Vodného diela Gabcíkovo. V tejto lokalite môžete obdivovat najmä stredoveké sakrálne pamiatky.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Visegrád slúžil ako hlavné mesto ríše i vidiecka rezidencia uhorských panovníkov až do ovládnutia dolného Uhorska Turkami, kedy sa po opakovanom dobýjaní v rokoch 1529 a 1544 premenil na ruinu. Mesto v podhradí bolo opäť osídlené na prelome 17. storočia a od roku 1878 až dodnes prebiehajú v areáli hradu archeologické výskumy a rekonštrukčné práce. Kráľovský palác bol postupne od roku 1934 čiastočne rekonštruovaný, je častým dejiskom najrôznejších kultúrnych podujatí. V dobách existencie rímskej ríše bola oblasť dnešného Višegrádu severnou hranicou impéria, ťažko skúšaná útokmi rôznych germánskych aj iných kmeňov. V tej dobe Rimania na skalnej vyvýšenine postavili pevnosť (dnes vrch Sibrik). V časoch stredovekého uhorského kráľovstva v roku 1009 sa Visegrád stal župným sídlom. Po mongolských nájazdoch nechal v 50. rokoch 13. storočia kráľ Béla IV. vybudovať mohutný hrad (dnes Horný hrad), na ktorý sa v roku 1323 presťahoval kráľ Karol Robert z Anjou. K tomuto hradu bola neskôr novými hradbami spojená aj staršia obytná veža (donjon), nazvaná "Šalamúnova" a vznikol tak tzv Dolný hrad.

Poloha a klíma

Iba asi 20 km od Esztergomu leží malé mestečko Visegrád, ktorého názov je nepochybne pôvodu slovanského (Vyšehrad). Má sotva pár tisíc obyvateľov, ale na pamiatky je bohaté, pretože aj ono bolo aj viac ako 100 rokov miestom, odkiaľ vládli uhorskí králi.

Turistické zaujímavosti

Dunajský ohyb,ktorý nazývajú aj "maďarské Wachau“, podľa iných v kráse súperí s údolím Rýna, vznikol pozdĺž ohybu Dunaja, na sever od hlavného mesta. Tam, kde sa medzi hory vtisnutá rieka stáča na juh, rozprestiera sa jedna z najkrajších panorám krajiny. Na tunajších pozostatkoch kráľovského sídla Arpádovcov sa odohrávali významné udalosti stredovekej maďarskej histórie, ktoré zanechali bohatú históriu, kultúrne a umelecké dedičstvo. Nádhernú panorámu ohybu Dunaja ponúkajúci Vyšehrad je častým cieľom výletov a turistiky.

Bobová dráha,sa nachádza nad obcou Visegrád, krásnej prírodnej scenérii. Je v prevádzke od roku 1991, od roku 2002 očakávame našich športovo založených návštevníkov s 2 dráhami. Letná dráha je tzv. korytová, druhá dráha, koľajnicová alebo alpská, je v prevádzke počas celého roka. V prípade daždivého počasia a sneženia sú všetky boby vybavené strechou z plexiskla. Zo zákrut strednej časti dráhy sa ponúka nádherný pohľad na blízky hrad, Fellegvár. Boby sú ťahané na najvyší bod dráhy vlekom po úseku 240 m, nasleduje samotná jazda s 11 serpentínmi. Počas 700 m dlhej trasy sa bob nedá usmerňovať, regulovateľná je len rýchlosť pomocou brzdovej páky. Jazda na boboch je fantastický zážitok pre mladých, rodiny, skupiny ale aj pre skôr narodených.

Okolie

Jediná synagóga Ostrihomu neslúži svojmu poslaniu od 2. svetovej vojny. Dlho v tejto pamiatke fungoval Dom techniky, dnes je domovom Kultúrneho strediska Ágosta Bajora (23km od Vyšehradu).

Budova Radnice je dominantou hlavného námestia mesta. Pôvodne na jej mieste stála známa kúria „Vak Bottyán“ (generál v Rákócziho odboji). Budova získala dnešnú podobu počas prestavby v r. 1772-73. Úrad primátora mesta sídli v arkádovitom barokovom paláci na adrese Széchenyiho nám. 1. Pôvodná prízemná budova bola domovom Jánosa Bottyána, generála Rákócziho odboja.

Prírodné liečivé zdroje

Termálne kúpalisko Lepence – V kultivovanom prostredí v parku čakajú návštevníkov vhodné bazény s hladkým povrchom, plavecké, detské, a termálne bazény s terasovitou úpravou. Termálne bazény sú nepretržite plnené 39°C termálnou vodou z vlastného zdroja, ktorá pramení na území kúpaliska. Voda okrem dobre známych astringentných a protizápalových účinkov obsahuje popri vápniku aj horčík a hydrouhličitan, ako aj alkaloidy s pomerne nízkym obsahom soli.

Mapa

Mapa Visegrád

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Visegrád?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Relaxačné a Wellness od 53.47 €, Seniorské od 53.47 €. Pozri ponuku pobytov vo Visegráde.

❓ Ktoré hotely vo Visegráde sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Thermal Hotel Visegrád Superior****, vonkajší bazén v hoteli Thermal Hotel Visegrád Superior****. Pozri naše porovnanie hotelov vo Visegráde.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme