Tatranská Lomnica

Jedna z najkrajších a najväčších osád Vysokých Tatier je   Tatranská Lomnica.   Nachádza sa na rozsiahlej „ poľane“, zo všetkých strán obkolesenej lesmi, pod Lomnickým a Kežmarským štítom, ktoré vytvárajú nádhernú horskú panorámu. Má dobré dopravné napojenie na podhorie a jedinú tatranskú lanovú dráhu až na Lomnický štít.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Tatranská Lomnica bola založená r.1892, v chotári Veľkej Lomnice. Tatranská Lomnica bola ako prvá uznaná za štátne klimatické kúpele vo Vysokých Tatrách. Začali sa tu stavať prvé hotely, ktoré dodnes stoja: r.1893 terajší hotel Lomnica a r.1905 secesný Grandhotel Praha. Atrakciou Tatranskej Lomnice sa r.1940 stala visutá lanovka na Lomnický štít. Po 2. svetovej vojne sa z Lomnice stalo významné rekreačné sídlo. Tento štatút si drží dodnes.

Poloha a klíma

Tatranská Lomnica je situovaná pri Skalnatom potoku, priamo pod Lomnickým štítom, zhruba 18 km severovýchodne od Popradu, 2 km severovýchodne od Starej Lesnej a 6 km východne od Starého Smokovca. Samotné mestečko sa nachádza v nadmorskej výške 715 m. n. m.. Zaraďujeme ho do mierne chladnej až chladnej klímy s priemernou ročnou teplotou okolo 6°C .

Turistické zaujímavosti

Priamo v Tatranskej Lomnici sa nachádza neskorogotický evanjelický kostol z r.1902 a tudorovský Széchenyiho letohrádok z r.1913. Osada je aj sídlom Správy TANAPu a nachádza sa tu aj múzeum, umiestnené od r.1968 v budove, za ktorú získal projektant architekt Pavol Merjavý cenu Dušana Jurkoviča. Zaujímavá je aj Botanická záhrada ponúkajúca celé spektrum tatranskej flóry. Tatranská Lomnica je aj významným lyžiarskym centrom. Z osady sa dvoma kabínkovými lanovkami môžete prepraviť do najvyššie položeného lyžiarskeho strediska na Slovensku, kde sa nachádza sedačková lanovka. Zo sedla je možné zlyžovať až k údolným staniciam. Pod skokanskými mostíkmi sa nachádza menšie lyžiarske stredisko Jamy s dvoma lyžiarskymi vlekmi, technickým zasnežovaním a možnosťou nočného lyžovania pri umelom osvetlení.

Okolie

Z Tatranskej Lomnice vedú turistické chodníky do Skalnatej doliny, Huncovskej kotlinky a Doliny Bielej vody. Od polovice júna do polovice novembra sú otvorené všetky turistické chodníky na území Vysokých Tatier, ktorými sa dajú dosiahnuť dvojtisícové štíty. Odporúča sa predovšetkým navštíviť meteorologickú stanicu na Lomnickom štíte. Na ten sa dá vyviesť lanovkou. Turisti majú možnosť vyliezť na najvyšší vrch Slovenska – na Gerlachovský štít, navštíviť zaujímavé doliny, sprístupnené jaskyne, vidieť vodopády, plesá, …
Zaujímavé je aj Štrbské pleso, Symbolický cintorín, kúpele Starý Smokovec a cesta zubačkou. V Poprade sa nachádza termálny aquapark.

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Tatranskej Lomnici sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Hotel *** SOREA TITRIS***, Lomnica****, Grandhotel Praha****. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

❓ Ktoré hotely v Tatranskej Lomnici sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení Hotel *** SOREA TITRIS***, Lomnica****, Grandhotel Praha****, vonkajší bazén v hoteli Lomnica****, Grandhotel Praha****. Pozri naše porovnanie hotelov v Tatranskej Lomnici.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme