Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves   je kultúrno-spoločenské, administratívne a hospodárske centrum, stredisko Spiša.   Spišskej Novej Vsi   je turisticky veľmi atraktívne. Patrí sem celá oblasť Národného parku Slovenský raj a zasahuje aj do Spišsko-gemerského Rudohoria. Samotné mesto je pamiatkovou zónou.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1268, v ktorej sa spomína fara nachádzajúca sa na tomto území. So Spišskou Novou Vsou sa spája aj meno zvonolejára Konráda Gaala, ktorý tu založil najvýznamnejšiu gotickú zvonolejáreň na Slovensku. Dodnes sa používajú tvarovo dokonalé a zvukovo bezchybné zvony, ktoré odlial vo svojej dielni a patria k najstarším a najvzácnejším bronzovým pamiatkam Slovenska.

Poloha a klíma

Spišská Nová Ves je situovaná uprostred Hornádskej kotliny, na rieke Hornád. Z juhu k nej siahajú výbežky Slovenského Rudohoriam, zo severu je zase mesto obklopené výbežkami Levočských vrchov. Mesto sa nachádza na hlavnom železničnom ťahu Košice - Bratislava s prepojením na ČR a Ukrajinu. Územie mesta patrí do mierne teplej a mierne vlhkej klimatickej oblasti. Podnebie je ovplyvnené najmä okolitými horami a nadmorskou výškou – 430 metrov nad morom.

Turistické zaujímavosti

Charakteristickým znakom Spišskej Novej Vsi je šošovkovité námestie , ktoré patrí medzi najkrajšia na Slovensku a najdlhšie tohto typu v Európe. Dominantou mesta je nepochybne rímsko-katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku pochádzajúci z druhej polovice 13. storočia. Spišskú Novú Ves často označujú ako bránu do Slovenského raja.

Okolie

Neďaleko mesta sa nachádza Spišský hrad , ktorý je najväčším stredovekým hradom v strednej Európe. Hrad je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Blízka travertínová kopa nazývaná Sivá Brada predstavuje významný prírodný fenomén Spiša. Známe je tiež múzeum nábytku v kaštieli Markušovce. Kto pri návšteve Spišskej Novej Vsi nezavíta do Národného parku Slovenský raj, akoby tu ani nebol.

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Spišskej Novej Vsi sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení {list_accomm_accomm_name_indoor_swimming_pool}, vonkajší bazén v hoteli {list_accomm_accomm_name_outdoor_swimming_pool}. Pozri naše porovnanie hotelov v Spišskej Novej Vsi.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme