Šoproň/Sopron

Mesto Šoproň , ležiace len pár kilometrov od rakúskych hraníc, je jedinečné nielen svojou kultúrou ale aj architektonickými pamiatkami, ktorými láka návštevníkov zo široka - ďaleka. Milovníkov romantiky okúzli toto mesto množstvom tichých úzkych uličiek pre večerné prechádzky.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Oblasť dnešného Šoproni bola osídlená v dávnych dobách. Prvé budovy tu vznikli ale až v dobe Rímskej ríše. Vtedy nieslo latinský názov Scarabantia. Nachádzalo sa tu forum, na jeho mieste leží dnes hlavné šopronská námestí. Počas sťahovania národov bola Scarabantia opustená, neskôr sa sem nasťahovali Maďari. spevnili rímske hradby, a postavili hrad. V tejto dobe získal Sopron svojej dnešnej meno. Roku 1153 je už zmieňovaný ako významné mesto. Roku 1273 bolo mesto obsadené vojskom Přemysla Otakara II. Znovu ho pre Uhry získal kráľ Ladislav IV. Kumáni. Osmanskej vojsko síce mesto vyplienilo, ale neobsadili ho. V tejto dobe sem utekali pred Turkami Maďari aj z iných miest, vďaka tomu tak Sopron rástol na význame. Počas protihabsburskej vzbury v krajine mesto nepodporovalo vzbúrencov, tí ho následne obsadili a vydrancovali. Roku 1676 tu vypukol požiar, stredoveké stavby ľahli popolom a namiesto nich boli vystavané barokové. Po prvej svetovej vojne mal Sopron pripadnúť Rakúsku, ako súčasť provincie Burgenland, čo bolo stanovené povojnovými zmluvami z Trianonu a Saint Germain. To vyvolalo nepokoje, ktorých výsledkom bolo vyhlásenie plebiscitu. V ňom zvolili obyvatelia mesta a ôsmych priľahlých dedín 65% väčšinou pripojenie k Maďarsku. Na konci 2. svetovej vojny bolo vybombardované a 6. marca 1945 obsadené Červenou armádou. V roku 1989 sa tu konali protesty proti komunistickej vláde, práve tadiaľ utekali východní Nemci na Západ.

Poloha a klíma

Šopron (maď. Sopron, nem.  Ödenburg) je mesto so župným právom v Maďarsku  blízko rakúskej štátnej hranice.

Turistické zaujímavosti

Sopron je romantické pohraničné mesto, blízko Neziderského jazera, ideálne miesto pre milovníkov oddychu aj prehliadok mesta. Z hľadiska kultúrneho bohatstva je mesto s množstvom barokových a neogotických historických budov, nachádzajúcich sa v prekrásnom prostredí, jedno z najbohatších miest v Maďarsku.  V stredovekom centre mesta, nazývanom hradný obvod sú renovované historické budovy, okrem iného aj symbol mesta, vežu Tűztorony a bránu vernosti "Hűség kapu".Lövérek je najkrajšia a najvyberanejšia rekreačná štvrť Sopronu, čaro jej dodávajú tiché smrekové a dubové lesy, gaštany, konvalinky a cyklámeny. Vďaka prírodnému prostrediu - osviežujúci, priam liečivý alpský vzduch, chodníky v lesných stráňach, rozhľadne, pramene a blízkosť Nedizerského jazera - je Sopron jedno z najpríjemnejších rekreačných miest Maďarska. Jedinečne bohatý svet fauny a flóry oblasti Nedizerského jazera, krása a nedotknutosť Panónskej krajiny očarí každého.

Okolie

 Mesto Sopron situované na úpätí Álp, sa nachádza neďaleko západných hraníc Maďarska . V súčasnosti je počtom historických pamiatok jedno z najbohatšich miest v Maďarsku. Sopron a jeho okolie skrýva v sebe obrovský turistický potenciál. Neďaleko obce Rákos je slávne miesto prelomu hraníc, Sopronpuszta.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Šoproň?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a Veľkonočné od 27.24 €, Pre rodiny s deťmi od 27.24 €, Relaxačné a Wellness od 27.24 €. Pozri ponuku pobytov v Šoproni.

❓ Ktoré hotely v Šoproni sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Szieszta***. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme