Prímorské stredisko Gdynia

Mladé, moderné prímorské mesto Gdynia bolo ešte pred 80 rokmi malou obcou, no dnes zastáva úlohu dôležitého baltského prístavu. Gdynia je jediným mestom v Poľsku a jedným z mála v Európe s 12,5 km dlhým a ľahko dostupným pobrežím. Svojim návštevníkom Gdynia ponúka množstvo kultúrnych podujatí, kín, divadiel, múzeí, galérií, či hudobných klubov, ktoré nájdete priamo v centre tohto prímorského mesta. Ako mladé dynamické mesto je Gdynia každoročným lákadlom pre množstvo turistov z celého sveta, ktorých láka nie len svojimi piatimi piesočnými plážami, ale aj krásnymi lesmi, ktoré pokrývajú takmer 46 % rozlohy mesta.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1253, kde sa Gdynia spomína ako rybárska osada. História mesta je spojená s históriou celého vojvodstva Pomorský. V roku 1772 mesto obsadili pruské vojská. Od tej doby až do roku 1918 bola súčasťou nemeckého cisárstva.  Na základe Versaillskej zmluvy bola v roku 1919, po skončení 1. svetovej vojny, opäť pripojená k Poľskej republike. Počas 2. svetovej vojny sa tu odohrávali ťažké boje, bolo zničené skoro celé mesto. Obyvatelia Gdynie sa však nevzdávali a z menšej obce vystavali prosperujúce  prístavné mesto.

Poloha a klíma

Prímorské mesto Gdynia leží na severe Poľska v Gdanskom zálive. Má podobnú klímu ako väčšina poľských baltických prístavov, číže mierne zimy a teplé, ale daždivé letá.

Turistické zaujímavosti

Gdynia spolu s kúpeľným mestom Sopot a mestom Gdańsk tvoria metropolitnú oblasť nazývanu Trójmiasto, s počtom obyvateľov viac ako milión ľudí. Gdynia je pomerne moderné mesto, takže tu nie je veľa historických pamiatok. Ale na druhej strane, tie ktoré sa podarilo uchovať stoja za videnie. Najstaršia budova v meste je Kostol sv. Michaela archanjela z 13. storočia. Avšak to, čo láka turistov najviac  sú 2 ukotvené múzeá lodí v prístave.

Okolie

Viac ako 11 km od Gdynie je  kúpeľné mestečko Sopot, ktoré ponúka príjemný oddych a relax. Necelých 20 km od mesta sa nachádza Zátoka Puck, ktorá je oddelená od Baltického mora úzkym malebným poloostrovom.

Mapa

Mapa Gdynia

Okolité destinácie

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme