Podbanské

Najzápadnejšia tatranská turistická osada na rozhraní Západných a Vysokých Tatier. Osada je východiskom túr, menším lyžiarskym strediskom. Má veľmi dobré cestné napojenie na diaľnicu. Milovníci turistiky nájdu v Podbanskom horské cesty s menším alebo väčším stúpaním.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

História Podbanského, ako baníckeho mesta sa začala písať v 15. storočí za vlády uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského. Náklady na ťažbu zlata v Podbanskom boli príliš vysoké a hodnota vyťaženého zlata ich nestačila pokrývať. Liptovský haviari museli za drahými rudami vystupovať stále vyššie, čo bolo vo vysokohorských podmienkach veľmi zložité. Dôsledkom  sťažených podmienok bol aj neskorčí úpadok ťažby v okolí Podbanského. Na ľavom brehu rieky Belá bola v roku 1871 postavená štátna horáreň, ktorá bola základom budúcej osady. Koncom 19. storočia mali mikulášski turisti záujem v Podbanskom vybudovať "Liptovské kúpele", no myšlienka kúpeľnej osady sa nenaplnila. Významným medzníkom pre osadu Podbanské bol rok 1968, keď sa Vysoké Tatry pripravovali na majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní. V tom čase bol v Podbanskom postavený aj prvý lyžiarsky vlek a o niekoľko rokov neskôr aj prvá zotavovňa.

Poloha a klíma

Podbanské je najzápadnejšia Tatranská osada nachádzajúca sa na rozhraní Vysokých a Západných Tatier. Nachádza sa v nadmorskej výške 940 m pod Tatranským štítom Kriváň. Podbanské leží vo vzdialenosti 16 km od Štrbského Plesa a 15 km od Liptovského Hrádku. Podbanské má veľmi priaznivé klimatické pomery a zrážkové podmienky umožňujú počas celej zimnej sezóny jeho návštevníkom lyžovať na prírodnom snehu. Lyžiarske stredisko v Podbanskom sa nachádza v nadmorskej výške 1000 m.

Turistické zaujímavosti

Podbanské spolu s neporušenou prírodou Vysokých Tatier ponúka svojim návštevníkom množstvo športových a relaxačných možností. Osada Podbanské je vyhľadávaná najmä pre svoje lyžiarske stredisko, v ktorom sa nachádzajú štyri lyžiarske vleky, s celkovou dĺžkou tratí 1520 m. Podbanské je východiskovým bodom do Tichej doliny, ktorá je najväčšou dolinou v Tatrách a do Kôprovej doliny. V týchto dolinách, na sútoku Tichého a Kôprového potoka nájdu turisti blahodárne ticho a pokoj. Okrem turistických, cykloturistických a lyžiarskych možností Podbanské ponúka svojim návštevníkom aj komplex relaxačných parných a vodných kúpeľov, liečebné procedúry, masáže ako aj tenis, či fitness.

Okolie

Okolie Podbanského spolu s Vysokými Tatrami ponúkajú turistom a dovolenkárom bohaté možnosti športového a kultúrneho vyžitia. Návštevníci v okolí Podbanského môžu navštíviť chránený prírodný výtvor, Važeckú jaskyňu, ktorá je od Podbanského vzdialená 15 km. V neďalekom Liptovskom Jáne sa nachádza oblasť termálnych a minerálnych prameňov, ktorými je zásobované aj termálne kúpalisko, ktoré disponuje 4 bazénmi a od Podbanského je vzdialené 27 km. Z kultúrnych a historických pamiatok sa v okolí Podbanského nachádza Múzeum Liptovskej dediny - Pribilina, Obecné múzeum vo Važci, Národopisné múzeum Liptova a Považská lesná železnička v Liptovskom Hrádku. Podbanské a jeho okolie so svojimi prírodnými krásami a bohatými možnosťami relaxu a oddychu uspokoja aj toho najnáročnejšieho návštevníka.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme