Mýto pod Ďumbierom

Horská obec  Mýto pod Ďumbierom   sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Národného parku NAPANT a lyžiarskeho strediska s rovnomenným názvom, ktoré leží pri hlavnom cestnom ťahu Banská Bystrica - Čertovica – Poprad a svojou výkonnou technológiou zasnežovania zabezpečuje súvislú pokrývku zjazdoviek.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Najskôr tu bol postavený len drevený domček, kde sa ľudia zastavili, aby si oddýchli a aby zaplatili miestnemu mýtnikovi poplatok za vstup do chotára. Chodili sa sem občerstvovať aj miestny baníci, ktorí tu pre Brezno a Kremnicu ťažili drahé kovy a železnú rudu. Postupne si tu začali stavať domčeky a obrábať pôdu okolo nich a založili osadu Mýto pod Ďumbierom.

Poloha a klíma

Mýto pod Ďumbierom sa nachádza pod vrchom Ďumbier, ktorý je vysoká 2043 m. n. m., v doline Štiavničky. Obec sa zaraďuje do oblasti s chladnou až mierne chladnou klímou.

Turistické zaujímavosti

Zaujímavá je predovšetkým ľudová architektúra. Mýto pod Ďumbierom má však aj historické pamiatky, ktoré určite stoja za návštevu. Najvýznamnejšou pamiatkou je evanjelický kostol, ktorý tu bol postavený v rokoch 1822 – 1828. Medzi ďalšie zaujímavé pamiatky sa radí aj rímskokatolícky kostol sv. Mateja z roku 1840 alebo aj kaplnka v Bystrej z roku 1812. Atraktívna je aj dodnes fungujúca kováčska vyhňa zo začiatku 20. storočia. V doline Štiavničky je možné naraziť tiež na minerálny prameň, ktorého voda je bohatá na železo.

Okolie

V neďalekej doline sa nachádza aj známa Bystrianska jaskyňa. Tá je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Mimo prehliadkového okruhu sa nachádza aj tzv. Liečebná sieň, kde liečia horné dýchacie cesty. Zaujímavá je aj návšteva rekreačnej oblasti Tále s golfovým ihriskom, lyžiarskym vlekom a luxusnými hotelmi. Južne od Mýta pod Ďumbierom sa nachádza okresné mesto Brezno s múzeom, obľúbená je aj Čiernohorská železnička v Čiernom Balogu alebo Vydrovská dolina. Turisti majú možnosť vystúpiť na Chopok alebo Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Mýto pod Ďumbierom?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Relaxačné a Wellness od 98.67 €. Pozri ponuku pobytov v Mýte pod Ďumbierom.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme