Kuřim

Mesto Kuřim sa nachádza v okrese Brno-venkov v Juhomoravskom Kraji. Rozkladá sa v Bobravskej vrchoviny, 14 km severozápadne od Brna, na okraji príroidného parku Baba. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1226.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvá písomná zmienka o Kuřimi sa nachádza v listine vydanej českým kráľom Přemyslom Otakarom I. Obec vznikla už pravdepodobne v 12. storočí, v dobe kolonizácie. Kuřim počas svojej stredovekej existencie vystriedalo mnoho pánov (Milota z Križanova, Boskovické, Nekšové a Landeka). Potom bol Kuřim predaný mestu Brno. Značný hospodársky vývoj bol prerušený tridsaťročnou vojnou, okolo roku 1645, pri ktorej bolo mesto niekoľkokrát spustošené. V rokoch 1805 a 1809 prešlo Kuřimom Napoleonovo vojsko, pričom sa tu aj usídlilo a vtedajší obyvatelia sa museli starať o vojakov a ich kone. Od roku 1943 začala na východe katastra obce Kuřim vznikať nová osada Podlesí. Mesto sa stal Kuřim v roku 1964 (právne až v roku 1990).

Poloha a klíma

Kuřim leží na samom kraji Českej vysočiny v nadmorskej výške 286 m. n. m.. Do oblasti zasahuje najvýznamnejší tektonický zlom Českej vysočiny, Boskovická brázda. Tá oddeľuje Hornosvrateckú vrchovinu na severozápade od Bobravskej a Drahanskej. Mestom pretekajú dva potoky: Kuřimka a Luční potok. V západnej časti mesta Kuřim, pri železničnej trati, sa nachádza malý rybník Srpek. Východne od mesta sa nachádza rozhľadňa.

Turistické zaujímavosti

Kostol sv. Maie Magdalény bol postavený kráľom Otakarom I. v roku 1226 v románskom štýle. V súčasnej dobe slúži kostol aj k usporiadavaniu miestnych kultúrnych akcií.
História kuřimskej farnosti sa datuje ku vzniku kostola a súčasná budova fary je stará viac než 200 rokov. V súčasnej dobe slúži širokej verejnosti, konajú sa tu malé výstavy  komorné prednášky.
Renesančný zámok Kuřim alebo aj šľachtické sídlo rodu pánov z Križanova a neskôr z Landeka bol postavený v 14. storočí. Od roku 1547 sa zámok zmenil na sídlo správcov zemských statkov mesta Brna. V roku 1884 v ňom mesto zriadilo dievčenský sirotinec a od roku 1923 tu bol ústav pre dojčatá a dojčiace matky. Od roku 1951 bola v budove zámku zriadená stredná škola, ktorá tu zostala až do súčastnosti. Nádvorie zámku slúži verejnosti k usporiadavaniu rôznych slávností, hudbných a divadelných vystúpení. 
Socha sv. Floriána stojí na dnešnom námestí 1. května od konca 17. storočia. Socha prešla v rokoch 2010-2011 kompletnou reštauráciou.
Vodná kaplnka sv. Jana Nepomuckého je polkruhovitá stavba, ktorá sa nachádza na úpätí kopca Kuřimská hora. V spodnej časti je výklenok, odkiaľ vyteká voda v hornej časti je umiestnená socha sv. Jana Nepomuckého, ktorú kryjú bohato vyzerávané drevené dvierka.

Mapa

Mapa Kuřim

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Kuřimi sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení {list_accomm_accomm_name_indoor_swimming_pool}, vonkajší bazén v hoteli {list_accomm_accomm_name_outdoor_swimming_pool}. Pozri naše porovnanie hotelov v Kuřimi.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme