Plavba plťou po Dunajci

Plavba plťou po Dunajci má dlhú tradíciu. Keď spomeniete Pieniny, každému príde na um táto svojrázna atrakcia. Počas plavby sa pokocháte úchvatnými prírodnými zaujímavosťami. Skalné previsy a steny vysoké desiatky metrov, sú opradené mnohými legendami. Akými? To sa dozviete od pltníka počas plavby aj spolu s ďalšími zaujímavými informáciami o tomto malebnom kúte Slovenska.

Dunajec tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom

Dunajec je hraničná rieka, ktorá tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom v dĺžke 18 kilometrov. Je typickou horskou riekou s premenlivým vodným stavom. Okrem toho, že patrí medzi najčistejšie rieky strednej Európy, zároveň je aj obľúbenou a celoročne splavnou riekou Slovenska. História plavby a pltníctva na Dunajci sa datuje až do najstarších čias. Tradíciu pltníctva si dnes môžete vyskúšať na vlastnej koži a to vďaka možnosti splavovať rieku na tradičných goralských pltiach z obľúbeného Červeného Kláštora alebo Majerov.

Plavba po Dunajci je vhodná aj pre najmenších

Dunajec je považovaný nielen za perlu Zamaguria, ale je aj jednou z najkrajších celoročne splavných riek Slovenska. Ideálna časť na splavovanie na pltiach má dĺžku 9 km. Počas splavu pendlujete medzi Slovenskom a Poľskom, pltníci vám popritom porozprávajú historky o Pieninách, ale aj rôzne legendy o Jánošíkovi a zároveň vám ukážu najzaujímavejšie miesta na trase.

Splav Dunajca je vhodný aj pre menších návštevníkov, ktorí však musia mať povinne záchrannú vestu, ktorou ich vyzbrojí skúsený pltník pri nástupe na plť. V súčasnosti plavbu po Dunajci prevádzkuje niekoľko pltníckych spoločností, je len na vás, akú z nich si zvolíte.

Fotogaléria

Plavba plťou po Dunajci z Červeného Kláštora

Samotná plavba z Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka trvá cca 1 hod. a 45 minút a prekonáva výškový rozdiel 40 metrov. Na jednej súprave, zviazanej z piatich lodičiek, ktoré vedú dvaja skúsení krojovaní gorali – pltníci, sa prevezie desať pasažierov. Ide o príjemný relax, pretože sa nemusíte o nič starať, stačí len pozorovať krásy národného parku a oddychovať.

Pokiaľ sa rozhodnete vydať na plavbu plťou po Dunajci z Červeného Kláštora, nevynechajte príležitosť na návštevu kartuziánskeho kláštora a múzea Červený Kláštor, ktorý sa nachádza v blízkosti začiatku splavu. 

Splavovanie plte z obce Majere

Nástupište pltí sa nachádza aj za obcou Majere. Plavba trvá asi hodinu a pol, pričom jej dĺžka je 11 km. Plavba napokon končí v dedine Lesnica. O histórii, legendách, flóre a faune Pieninského národného parku vám porozprávajú goralskí pltníci oblečení v goralskom kroji v angličtine, nemčine, poľštine a ruštine. Vďaka tejto jedinečnej atrakcii spoznáte to najkrajšie z pieninskej prírody.

Športové lode na Dunajci

Okrem tradičných pltí máte na splav k dispozícii i modernejší spôsob, a to rafty, kanoe či kajaky. Rafty si je možné vyzdvihnúť v Červenom Kláštore alebo v lodenici Lysá nad Dunajcom. Pre nástup a ukončenie plavby športovými loďami je možné v úseku nad Pieninským národným parkom použiť ktorékoľvek vhodné miesto.

Návrat do Červeného Kláštora je možný viacerými spôsobmi

  • Pešo alebo na bicykli po Náučnom chodníku Prielom Dunajca. Bicykle na návrat z Lesnice do Červeného Kláštora si môžete rezervovať vopred.
  • Späť do Červeného Kláštora sa môžete nechať priviezť aj kyvadlovou dopravou. Nastúpiť na ňu môžete pri Chate Pieniny v Lesnici.

Prešovský kraj ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií. Spojte návštevu regiónu s pobytom v kúpeľoch Vyšné Ružbachy a doprajte si tak dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka.

Náučný turistický chodník Prielom Dunajca

Veľa turistov spája plavbu na raftoch alebo pltiach s návštevou Náučného chodníka Prielom Dunajca. Náučný chodník začína v Červenom Kláštore asi 0,4 km poniže kláštora a končí v Lesnici. Náučný chodník je líniový, obojsmerný, peší, celoročný, možné ho je prejsť aj na bicykli. Trasa je dlhá 7,5 km, časová náročnosť sa pešo pohybuje približne okolo 2 až 2,5 hodiny, bicyklom to trvá približne hodinu. Na trase sa nachádza 10 zastavení:

  1. Prielom Dunajca
  2. Dunajec a ryby
  3. Borštyk
  4. Huta
  5. Lesy Holice
  6. Pod Siedmimi mníchmi
  7. Pod Facimiechom
  8. Poľana
  9. Storočný prameň
  10. Sútok Dunajca a Lesnického potoka

Foto/Zdroj: Chodník popri Dunajci / Múzeum Červený kláštor

Chodník popri Dunajci

Zaujímavosti 

  • Symbol pltníkov, tradičný klobúk, zdobený mušličkami, sa zachoval dodnes.
  • Plte sa v začiatkoch ťahali proti prúdu naspäť, pričom predník ťahal rozobranú plť na jednotlivé články lanom a zadník odtláčal posledný článok šprisou, čo bola drevená 2,5 až 3 m dlhá žŕdka používajúca sa na ovládanie pltí. Neskoršie tento spôsob vývozu nahradili konské povozy, ktoré využívali turistický chodník prielomom Dunajca (tzv. Pieninskú cestu). Po postavení komunikácii okolo národných parkov z poľskej aj slovenskej strany sa plte vyvážajú nákladnými motorovými vozidlami.
  • Plavbu plťou si na Slovensku môžete vyskúšať aj na Orave alebo po Váhu pri Strečne.

História pltníctva na Dunajci

Rieka Dunajec slúžila odjakživa na prevoz tovaru. Už od 2. storočia pred našim letopočtom sa používala ako dopravná tepna. Medzi priekopníkov pltníctva na Dunajci patrí cestovateľ Daniel Krman z Omšenia pri Trenčíne. Plavil sa po Dunajci na dlabanej plti z dreva v polovici augusta 1708. 

Začiatky pltníctva na Dunajci možno datovať do 18. storočia. Podľa ústneho podania najstarších pltníkov, prvým sprievodcom Pienin a zároveň výrobcom pltí, bol roku 1867 istý Gondek-Kasper zo Zamagurskej Lesnice. V tom čase na pieninskej lesníckej Hute stál hostinec, kde sa zabávala šľachta. Tovar pre hostinec preplavovali pltníci plťami po Dunajci.

Plavba plťou po Dunajci, ako turistická atrakcia, má počiatky v roku 1832, kedy sa ako prvý splavovali návštevníci kúpeľov v poľskej Szczawnici. Spočiatku sa návštevníci splavovali na súpravách ktoré sa skladali z troch až piatich vydlabaných kmeňov. Neskoršie ich nahradili plte, ktoré sa skladajú z piatich drvených článkov zhotovených z troch širokých dosiek.

Trasy splavu rieky Dunajec

  • Červený Kláštor – Lesnica, 9 km, cca 2 hod.
  • Majere – Lesnica, 11 km, cca 2,5 hod.
  • Spišská Stará Ves – Lesnica, 17 km, cca 4,5 hod.

Samotný splav, jeho začiatok a ukončenie v Pieninskom národnom parku, upravuje Návštevný poriadok Pieninského národného parku. Odkaz na návštevný poriadok PIENAP-u nájdete v sekcii Súvisiace odkazy.

Mapa miesta

Doprava

Obec Červený Kláštor sa nachádza takmer pri hraniciach s Poľskom. Leží v okrese Kežmarok. Mesto Stará Ľubovňa je od Červeného Kláštora vzdialené asi 28 km, od Kežmarku je obec vzdialená 37 km. Cez Červený Kláštor vedie cesta číslo 543. Do obce premáva autobusová doprava.

Ako sa dostať k pltiam na Dunajci z kúpeľov Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy sú od pltí vzdialené približne 35 km. Dostanete sa sem cez Nižné Ružbachy, kde sa napojíte na cestu I/77 a v Hniezdnom na cestu II/543, ktorá vedie priamo k Červenému Kláštoru. Pltnícke spoločnosti sa nachádzajú na brehu Dunajca, je len na vás, akú si vyberiete. Ideálne autobusové spojenie v Hniezdnom vám zaberie 1 hodinu aj 5 minút.

Parkovanie

Parkovanie je možné pri hlavnom prístavisku pltí v Červenom kláštore.

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Plavba plťou po Dunajci je spoplatnená, vstupné sa pohybuje približne v rozmedzí 6,00 – 14,00 €. Pltnícka sezóna trvá od apríla do konca októbra. V prípade záujmu o splav je potrebné nahlásiť sa vopred e-mailom alebo telefonicky.

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny a otváracie hodiny nájdete na webových stránkach pltníckych spoločností, ktoré uvádzame nižšie v sekcii Súvisiace odkazy.

Postrehy návštevníkov

Samotný splav hodnotím pozitívne, čakanie na loď v nedeľu bolo cca 1,5 hod. Aj keď nás na plti bolo 15 dospelých + 4 deti (prepravná kapacita max 12 osôb), nezdalo sa mi , že by sme boli nejak moc preťažení. Poľské plte však prepravovali vždy maximálne 12 osôb. Negatívom bolo požičovňa bicyklov cez Alexski, zaplatená hneď vo vedľajšom okienku. Bicykle boli vo veľmi zlom stave. Deti nevedeli prehadzovať rýchlosti a nemali blatníky takže na mokrom povrchu zostali zablatení. Majiteľ by mal určite obnoviť jeho ponuku. Odporúčam teda vopred za bicykle neplatiť, ale radšej si ich obzrieť po splave. Nedajte sa odradiť tým, že možno nebudú bez rezervácie k dispozícií. Napokon, v Lesnici sú aj iné požičovne hneď vedľa.
Marián B.

Plte Červený Kláštor je príjemný letný adrenalín. Splavujete rieku Dunajec, ktorá je zväčša pokojná rieka, pre menej i viac náročných turistov. To si treba vopred dohodnúť s nimi na podmienkach ale aj na termíne, lebo ak idete bez termínu, tak môžete dlho čakať. Radi sa sem ešte vrátime.
Pavol C.

Súvisiace odkazy

Video

Mohlo by vás zaujímať

História pltníctva na Váhu Plte na Váhu

Jedinečný zážitok na vode si zaručene užijete pri splavovaní plťou na rieke Váh. Očarí vás ničím neporušená príroda ako aj výhľady, ktoré z cesty cez okno auta určite neuvidíte.

Zistiť viac
Vodácka romantika na Hrone, Kúpele Brusno Splav Hrona

Splavovanie Hrona patrí k nezabudnuteľným zážitkom. Ak plánujete tráviť svoj čas v lone krásnej prírody v povodí Hrona, nevynechate príležitosť vyskúšať si túto adrenalínovú športovú aktivitu.

Zistiť viac
Zobraziť komentáre a pridať komentár
Návrat hore