Stará Ľubovňa – mesto, odkiaľ vládli Spišu

Stará Ľubovňa patrila kedysi k významným centrám Spiša.Tešila sa rôznym právam a privilégiám, ktoré umožňovali rozvoj a prosperitu mesta počas storočí. Dnes v Starej Ľubovni, ale i v jej neďalekom okolí, môžeme nájsť množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií.

Pohľad na mesto Stará Ľuovňa z Ľubovnianskeho hradu

Stará Ľubovňa kedysi centrum Spiša

Stará Ľubovňa leží v severovýchodnej časti Slovenska v západnej časti Ľubovnianskej kotliny v regióne horného Spiša, v blízkosti hraníc s Poľskom. Dejiny mesta úzko súvisia s dejinami Ľubovnianskeho hradu. Na základe práv a privilégií, ktoré boli Starej Ľubovni udelené kráľmi, sa z nej postupne stalo dôležité centrum.

V súčasnosti tvorí historické jadro mesta pravidelné námestie obdĺžnikového tvaru s renesančnými meštianskymi domami, ktoré neskôr prešli barokovými a klasicistickými úpravami. Dominantou námestia je Kostol svätého Mikuláša a Provinčný dom – bývalé sídlo gubernátora zálohovaných spišských miest.

Aké historické pamiatky môžeme nájsť v Starej Ľubovni?

Okrem známych pamiatok ako Ľubovniansky hrad a skanzen, či Stredoveký vojenský tábor môžete v meste nájsť ďalšie zaujímavé pamiatky: 

  • Námestie svätého Mikuláša, 
  • Kostol sv. Mikuláša, 
  • Meštianske domy. 

Kostol sv. Mikuláša

Ľubovniansky hrad nad Starou Ľubovňou

Rímskokatolícky gotický Kostol sv. Mikuláša  z konca 13. storočia dominuje celému námestiu sv. Mikuláša. Ďalšou prestavbou prešiel v druhej polovici 17. storočia. V interiéri kostola sa nachádza vzácna neskorogotická kamenná krstiteľnica a neskorogotické náhrobné dosky z pieskovca a červeného mramoru či bohato zdobené barokové oltáre. Hlavný barokový oltár sv. Mikuláša – biskupa z polovice 18. storočia, je zdobený drevorezbou. Prehliadku interiéru zabezpečuje Turistické informačné centrum.

Námestie svätého Mikuláša a meštianske domy

Okolo námestia sv. Mikuláša sa tiahnu renesančné a neskôr barokovo a klasicistiky upravované domy. Za pozornosť stojí najmä Dom č. 2 – neskororenesančná budova mestskej radnice, Dom č. 5 so zaujímavou rokokovou výzdobou, renesančný Dom č. 12, ktorý bol bývalým sídlo gubernátora či Dom č. 21, kde sa v súčasnosti nachádza expozícia pod názvom Dom ľubovnianskeho mešťana.

Zaujímavosť

V chodbe na prízemí domu gubernátora bola zamurovaná mramorová ruka ohnutá v lakti, odetá do plátového brnenia. V 90. rokoch 20. storočia došlo k vybratiu kamenného prvku zo steny. Po obhliadke bolo zistené, že ide o časť epitafu s časťou postavy muža v plátovom brnení, ktorý zamurovali otočený o 90°.

Tip na výlet

Stará Ľubovňa je turisticky obľúbenou destináciou, najmä vďaka výbornej polohe a množstvu zaujímavých pamiatok v okolí. Pri návšteve Starej Ľubovne nevynechajte príležitosť navštíviť už vyššie spomínaný Ľubovniansky hrad a skanzen.

Ak vám nevadí cestovať ďalej, určite navštívte Pieninský národný park, ktorý okrem turistických trás ponúka zaujímavú plavbu Dunajcom na pltiach. Ďalšou pozoruhodnou pamiatkou je kláštor v Červenom Kláštore, v ktorom sa v súčasnosti nachádza Múzeum Červený Kláštor. Ak chcete spoznať všetky pamiatky a krásy okolia, spojiť návštevu Starej Ľubovne s pobytom vo Vyšných Ružbachoch a vyskúšať ich unikátnu ružbažskú liečivú vodu.

Fotogaléria tipov na výlety

História Starej Ľubovne

Najstaršie osídlenie mesta je datované do obdobia paleolitu, o čom svedčia mnohé archeologické nálezy. Najstaršia listinná zmienka o Starej Ľubovni pochádza z roku 1292. Po postavení hradu Ľubovňa sa obec zmenila na podhradie a tým sa zväčšil jej význam.

V roku 1364 udelil Starej Ľubovni kráľ Ľudovít I. dve privilégiá – kráľovského slobodného mesta a široké výsady pri vydržiavaní výročných trhov. Ďalší vývoj podstatne ovplyvnilo zálohovanie územia uhorským kráľom Žigmundom Luxemburským poľskému kráľovi medzi rokmi 1412 – 1772, podobne ako ďalších 16 spišských miest. Mesto malo sedem výročných trhov v jednom roku, čo bolo dôkazom jeho prosperity a postavenia.

Po vrátení spišských miest do Uhorska v roku 1772 stratila Stará Ľubovňa svoje výsadné postavenie, opustili ju úradníci a šľachta. Stará Ľubovňa už bola len centrom širšieho okolia. 

Doprava

Mestom prechádza cesta I/68 (Prešov – Nowy Sącz) a I/77 (Poprad – Bardejov), ako aj železničná trať Poprad – Plaveč. Najbližšou obcou je susedná Nová Ľubovňa, ktorá leží v tesnej blízkosti mesta, najbližším mestom je Podolínec. Poprad je vzdialený 49 km juhozápadne, Prešov 62 km juhovýchodne a Nowy Sącz v Poľsku 50 km severne.

Nachádza sa tu vlaková aj autobusová stanica, premáva MHD. Z Podolínca aj Popradu premáva do Starej Ľubovne priamy autobusový aj vlakový spoj.

Ako sa dostať do Starej Ľubovne z Vyšných Ružbách

Z kúpeľov Vyšné Ružbachy sa vydajte do Nižných Ružbách, kde sa napojíte na cestu I/77, ktorá vás povedie až do Starej Ľubovne. Hrad je vzdialený asi 15 km od kúpeľov. Z Vyšných Ružbách premáva do Starej Ľubovne aj priamy autobusový spoj.

Parkovanie

Parkovať môžete na vyhradených miestach. Parkovanie na Námestí sv. Mikuláša je spoplatnené. Aktuálne ceny parkovného nájdete na oficiálnej webovej stránke mesta Stará Ľubovňa, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Program/Akcie

V meste Stará Ľubovňa sa pravidelne konajú rôzne podujatia či už športové, alebo kultúrno-spoločenské. Obľúbený je Ľubovniansky jarmok, ktorého súčasťou sú okrem predajných stánkov aj rôzne atrakcie pre deti – kolotoče, detské stánky a pod. Ľubovniansky jarmok sa koná vždy posledný septembrový víkend. Ďalšie zaujímavé podujatia sa konajú na Ľubovnianskom hrade a skanzene.

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál mesta a pamiatok je voľne prístupný. Vstup do múzea, hradu či skanzenu je za poplatok.

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke mesta Stará Ľubovňa alebo oficiálnych stránkach Ľubovnianskeho hradu a skanzenu, ktoré uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Mapa miesta

Kontakt

Mestský úrad Stará Ľubovňa
Obchodná 1
064 01 Stará Ľubovňa

GPS súradnice: 49.3018988°, 20.6900555°


Mestské informačné centrum
Námestie sv. Mikuláša 21
064 01 Stará Ľubovňa

Postrehy návštevníkov

Mestečko s ľahkým prístupom z mesta Nowy Sącz.Na parkovisku neďaleko Kauflandu môžete nechať svoje auto 2 hodiny (čo je viac ako dosť na návštevu samotného mesta). Pekné mesto, ale na veľmi krátky výlet + nakupovanie. V samotnom meste stojí za to vidieť námestie a kostol sv. Mikuláša. Samostatný je hrad a skanzen.
Kamil K.

Je to starobylý kostol krásne fresky a oltáre. Dobré miesto na modlitbu a rozjímanie.
Mária P.

Mohlo by vás zaujímať

Západ slnka nad hradom Plaveč Hrad Plaveč

Zrúcanina hradu Plaveč sa nachádza nad rovnomennou obcou. Je obľúbeným cieľom turistov, aj miestnych obyvateľov. V súčasnosti ho spoznáte podľa charakteristickej siluety, ktorú predstavuje vysoký múr s oknami. Na hrade prebieha obnova od roku 2014. Napriek tomu ho môžete navštíviť a vychutnať si nádherný výhľad z hradného vrchu.

Zistiť viac
Biely dom grófa Zamoyského Vyšné Ružbachy Biely dom grófa Zamoyského

Biely dom grófa Zamoyského sa týči na skalnom útese nad kúpeľným parkom vo Vyšných Ružbachoch. Jeho fasáda z bieleho travertínu a architektúra inšpirovaná palácom v Monte Carle zaujme naozaj každého. Nemusíte byť ani kúpeľným hosťom, aby ste si na jeho terase vychutnali posedenie pri káve a nadýchali sa sviežeho horského vzduchu.

Zistiť viac
Zobraziť komentáre a pridať komentár
Návrat hore