Kúpele Tatranská Kotlina

Osada   Tatranská Kotlina   leží pod severnými svahmi Kobylieho vrchu v Belianskych Tatrách. Nachádza sa tu sanatórium , ktoré vytvára veľmi vhodné podmienky na regeneráciu síl formou rekondičných pobytov až po klasickú letnú alebo zimnú dovolenku. Prostredie je vhodné pre liečbu respiračných a srdcových ochorení.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Už v 19. storočí stála na mieste dnešnej Tatranskej Kotliny malá kamenárska osada s mlynom. Osada sa začala rozširovať po objavení neďalekej Belianskej jaskyne. Dedinka dostala štatút klimatických kúpeľov. Po 1 svetovej vojne sa z Tatranskej Kotliny stalo centrum pre liečbu tuberkulózy a boli tu postavené prvé sanatória. Po ich zmodernizovaní slúžia pacientom dodnes.

Poloha a klíma

Je najvýchodnejšou osadou na upätí Vysokých Tatier. Leží na cestnej komunikácii vedúcej z Popradu na hraničný priechod Lysá Poľana do Poľska, len 7 km od Tatranskej Lomnice a 25 km od Popradu. Sanatórium sa nachádza  v rovnomennej osade na úpätí Belianskych Tatier v nadmorskej výške 760 m. Je najnižšie položenou osadou v Tatrách, no napriek tomu má miestne klíma vysokohorský charakter.

Turistické zaujímavosti

V Tatranskej Kotline je možné nájsť komplexnú zdravotnícku a liečebnú starostlivosť, a to všetko na vysokej úrovni. Tatranská Kotlina využíva tiež unikátnu liečebnú metódu – speleoterapiu, v neďalekej Belianskej jaskyni. Klimatické kúpele tiež pomáhajú s bojom proti sennej nádche a iným alergiám.

 

Okolie

Najväčšou atrakciou Tatranskej Kotliny je neďaleká Belianska jaskyňa, vzdialená zhruba 20 minút pešo. Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Jaskyňa bola známa zlatokopom už roku 1826. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili. Výlet sa odporúča aj do Belianskych Tatier, navštíviť miestne vrcholy a doliny. Najkrajšia je Monkova dolina pri obci Žiar. Žiar je zase typický svojou ľudovou architektúrou. Pre drevené domy sú charakteristické rôzne ornamentálne maľby, najmä okolo okien. Domy majú modrý náter a červené orámovanie okolo okien. V súčasnosti je v obci 183 národných kultúrnych pamiatok. V obci je dokonca otvorená Galéria Jána Zoričáka a funguje tu aj malé múzeum tzv. Ždiarsky dom.

Mapa

Mapa Tatranská Kotlina

Články

Okolité destinácie

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme