Starý Smokovec

Najstaršia tatranská osada  Starý Smokovec  je v súčasnosti administratívnym centrom Vysokých Tatier. Osada je tiež významným dopravným uzlom s odbočkou trate Tatranskej elektrickej železnice a lanovkou na Hrebienok, odkiaľ je východisko túr do najnavštevovanejších dolín.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Starý Smokovec bol známy už v dávnej minulosti, a to predovšetkým kvôli svojim minerálnym prameňom. V roku 1793 vyrástla neďaleko prameňov horáreň a poľovnícka chata. V roku 1797 tu už bola osada, prvá svojho druhu vo Vysokých Tatrách, ktorá mala funkciu letoviska. V polovici 19. storočia nastáva väčší rozvoj cestovného ruchu, pretože vtedajší majiteľ Juraj Rainer sprístupnil Starý Smokovec širším vrstvám. V tej dobe vyrástli prvé väčšie hotely a reštaurácie i vodoliečebné zariadenie so stálym lekárskym dozorom, väčšina z týchto hotelov fungujú dodnes.

Poloha a klíma

Obec Starý Smokovec sa nachádza vo Vysokých Tatrách v nadmorskej výške 990 m.  Zaraďujeme ju do mierne chladnej až chladnej klímy s priemernou ročnou teplotou okolo 6°C .

Turistické zaujímavosti

Dominantami Starého Smokovca sú predovšetkým jeho kúpeľné domy, niektoré z nich pochádzajú ešte z 19. storočia. V roku 1839 tu bol postavený kúpeľný dom Flóra, o 11 rokov neskôr svoje brány otvoril Švajčiarsky dom a Bellevue. Najväčšou dominantou Smokovca je však Grandhotel z roku 1904. Vznikol podľa projektov budapeštianskeho architekta Guida Hoepfnera, ktorý bol pôvodne monoblokom, neskôr bol trojnásobne rozšírený. Turistom sa tiež odporúča ochutnať miestne minerálne pramene a navštíviť Vysoké Tatry.

Okolie

Starý Smokovec je centrom Národného parku Vysoké Tatry. Jedná sa o najväčšiu atrakciu na Slovensku. Tieto najmenšie veľhory sveta ponúkajú nezabudnuteľnú prírodnú scenériu. Odporúča sa predovšetkým navštíviť meteorologickú stanicu na Lomnickom štíte. Na ten sa dá vyviesť lanovkou. Turisti majú možnosť vyliezť na najvyšší vrch Slovenska – na Gerlachovský štít, navštíviť zaujímavé doliny, vidieť vodopády, plesá – najviac sa odporúča Štrbské pleso. Zaujímavé je aj múzeum a botanická záhrada v Tatranskej Lomnici a cesta zubačkou.

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Starý Smokovec?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a Veľkonočné od 110 €, Relaxačné a Wellness od 96.46 €, Seniorské od 96.46 €, Kúpeľné a Rekondičné od 106 €. Pozri ponuku pobytov v Starom Smokovci.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme