Kúpele Ptuj

Kúpele Ptuj sú mesto bohaté na kultúrne dedičstvo, gurmánske špeciality a termálne vody. Podľa starobylých spisov sa už v roku 69 spomína Ptuj ako rímska osada menom Petovio. Obraz mesta sa ale sformoval o niečo neskôr, v stredoveku, kedy jeho výraz dotvorili stavby ako hrad, dominikánsky a minoritský kláštor. Popri potulkách okolím je nutné navštíviť kultové miesta Mitrha, Orpheusov pomník či mestskú vežu. Mesto je však známe aj početnými tradičnými podujatiami, ktoré prinášajú návštevníkom nezabudnuteľné zážitky. Oblasť je však zaujímavá aj pre milovníkov šport. Nachádzajú sa tu športové ihriská, lyžiarske vleky, vodné atrakcie ako aj nádherná príroda ako stvorená na túry, jazdy na koni alebo iné výlety.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Kúpeľné mesto Ptuj je to jedno z najstarších miest v celom Slovinsku. Najväčší rozkvet mesto zažilo počas Rímskej ríše. Mesto Poetovio bolo základným táborom pre 13. légiu v Panónii. V roku 69 tu bol zvolený cisár Vespasián a z tejto doby pochádza prvá písomná zmienka o meste. Mesto malo ťažký osud. Najskôr ho vyplienili Húni, tých vystriedali Avari a neskôr aj Slovania. Mestské práva získalo Ptuj v 10. storočí.

Poloha a klíma

Kúpele Ptuj sa nachádzajú v Dolnom Štajersku v severovýchodnom Slovinsku. Ležia neďaleko hraníc s Chorvátskom. Klíma je mierna kontinentálneho charakteru. Zimy sú mierne a letá príjemne teplé a slnečné.

Turistické zaujímavosti

Hlavnou dominantou mesta je hrad Ptuj. Stojí nad mestom na Hradnom vrchu. Západná veža hradu je najstaršou dochovanou budovou v Slovinsku. Do dnešnej podoby sa hrad dostal po prestavbe do renesančného a neskôr barokového štýlu. Hrad má prekrásne arkádové nádvorie, románske okná, renesančne zdobený portál a gotickú hradnú kaplnku. V interiéri hradu stojí za návštevu nádherne zdobená Rytierska sála.

Okolie

Okolie kúpeľov Ptuj je bohaté na historické pamiatky. Každý kto miluje históriu by sa nemal vyhýbať miestam ako Maribor, kde sa nachádza nádherný zámok Maribor, ktorý je kombináciou renesančnej a gotickej architektúry či mestu Murska Sobota, kde môžete nájsť hrad Sobota. Tento hrad pochádza z konca 15. storočia a počas 2. svetovej vojny tu malo gestapo zriadenú vlastnú mučiareň. Dnes tam nájdete regionálne múzeum s pamätnou sieňou venovanou obetiam vojny. 

Mapa

Mapa Ptuj

Okolité destinácie

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme