Kúpele Parádfürdő

Termálne kúpele Parádfürdö zrejme nepatria k tým najznámejším, patria ale k vôbec najstarším komplexom termálnych kúpeľov na území Maďarska. Dôvodov prečo navštíviť túto podhorskú dedinku však nájdeme hneď niekoľko. Okrem vlastného, ​​mimochodom historicky chráneného, ​​kúpeľného areálu, tým najbežnejším býva predovšetkým skutočnosť, že ide o miesto, kde sú doma Palóczovia, ktorých pestré kroje a povestná zručnosť v tkáčskom remesle do oblasti láka mnohých milovníkov rozličných podôb folklóru.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Kúpeľná budova postavená v roku 1830 je chránená ako historická pamiatka, ktorá stojí za zhliadnutie.

Parádfürdő Údolie bolo prvýkrát spomenuté v roku 1730 ako zdravotné stredisko má mnoho liečivých vôd, z ktorých je najznámejša "csevice" a vastimsós vodný kúpeľ, ktorý sa používa na lekárske účely.V rokoch 1827-1829 došlo k veľkým stavebným projektom po celých termálnych prameňoch.Parádfürdő sa v roku 1850, sa stal majetkom grófa Károlyi a rodiny a začal ďalší dynamický rozvoj.V roku 1893 postavený hotel Elizabeth.

Poloha a klíma

Tieto kúpele ležia na severe krajiny v lesnatom údolí pohoria Mátra, na brehu malého lesného potoka, 250 m nad hladinou mora a 112 km od Budapešti.Vv čistom klimatickom ovzduší

Turistické zaujímavosti

Matra je oblasť ktorá ponúka mnoho aktivít, atrakcie pre návštevníkov. Je dôležitý odpočinok hostí a sú riadne informovaný o možnostiach čo môžu navštíviť, aby bol program bohatý na pár dní strávených v Marte.  Obľúbená turistická atrakcia - hrad Šomoška sa nachádza na hranici Slovenska s Maďarskom, neďaleko hraničného prechodu Šiatorská Bukovina – Šalgotarián, 30 km od mesta Lučenec. Zasadený je do zelene Cerovskej vrchoviny, nášho najmladšieho sopečného pohoria. Sopka sa zachovala vo výnimočnej podobe, hrad je postavený na jej vrcholku, priamo na stuhnutom lávovom prúde, ktorý boli odkryté práve pri stavbe hradu. Prúd tvorí ohnutý kamenný vodopád z čadičových stĺpov.

Okolie

Kúpele a ich okolie sa nachádzajú v jednom z najkrajších miest Maďarska - miestna pozoruhodnosť je skláreň a múzeum kočiarov. Iné turistické cesty môžu smerovať do Egeru, historického mesta (34 km) s mnohými tureckými pamiatkami, a môžu tiež zahŕňať výlety a vychádzky do pohoria Mátra.

Pre neskúsených je k dispozícii múzeum svetovej triedy, jemný barokový kostol a kolekciu minerálnych vôd, ktorá obsahuje viac ako 300 fľaškových minerálnych vôd a výstavu, ktorá mapuje históriu kúpeľov Parádfürdő.

Prírodné liečivé zdroje

populárne kúpele už od 18. storočia, ich liečivá voda sa využíva od roku 1813 na liečebné účely. Liečivá voda obsahuje železo, vápnik, horčík, uhľovodíky, siričitany, kamenec a mangán. V súčasnosti tu funguje jediná z najznámejších maďarských špecializovaných štátnych nemocníc pre rehabilitáciu. Liečia sa tu: choroby pohybového aparátu, vnútorné a metabolické choroby, kožné poruchy/choroby, urologické a gynekologické choroby, ochorenia dýchacích ciest, stavy vyčerpanosti.Voda sa využíva aj ako pitná kúra pre zmiernenie ťažkostí zažívacieho traktu.

Mapa

Mapa Parádfürdő

Okolité destinácie

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme