Kúpele Harkány

Kúpele Harkány , nachádzajúce sa na juhozápade Maďarska v blízkosti mesta Pécs, sú celoročne otvorené liečebné kúpele pre celú rodinu. Obnovené a zrekonštruované kúpele očakávajú svojich hostí v nádhernom prostredí s liečebnými, osviežujúcimi a prírodnými procedúrami.
  • Wspaniałe miejsce dla osób pragnących ciszy, spokoju i plenerów na długie spaceey.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

História mesta siaha až do obdobia stredoveku. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1323. Tunajšie termálne pramene tu boli objavené v roku 1823. Sú to jediné pramene obsahujúce síru, rozpustenú vo forme plynu Rôzne druhy liečivých vôd majú teplotu medzi 26 - 35 ° Celzia.

Poloha a klíma

Kúpeľné mesto Harkány leží v juhozápadnej časti krajiny vedľa rieky Drávy, na hraniciach s Chorvátskom.

Turistické zaujímavosti

V okolí mesta môžeme menovať niekoľko turistických zaujímavostí, ako napríklad:  mesto Pécs približne 25 km, kde sa nachádza Ranokresťanská Nekropola s hrobkami zo 4.storočia, hrad Siklós približne 4.5 km, je jednou z najzachovalejších stredovekých pamiatok v Maďarsku. Hrad stojí v rovnomennom meste a ide o najdlhšie nepretržite obývaný hrad. Gemecký les je chránený lužnýc les a je súčasťou národného parku Dunaj-Drava v Maďarsku. Má rozlohu 20 000 ha.Od Kúpeľného mesta je vzdialený približne 67 km, Szenna je malá obec približne 64 km, kde sa nachádza najcennejší maďarský skanzen.

Okolie

Okolie mesta Harkány ponúka veľa možností na strávenie voľného času a mnoho zaujímavostí a pamätihodností. Na vzdialenosť 20 minút autom západným smerom z mesta v obci Kóros stojí kostol, v ktorom môžete vidieť ojedinelé drevené kazety. Necelé 2 km od Harkányu v blízkosti Kovácshida ležia rybárske jazerá, ktoré sú obľúbeným miestom nadšencov rybolovu.

Prírodné liečivé zdroje

Harkányska liečivá voda je jedinečná v Európe. Vyviera z hľbky 50-70 m, jej priemerná teplota je 62°C. Množstvo mierálov v 1 litry vody je cez 1.000 mg. Z pohľadu liečenia je jej najdôležitejšou zložkou zlúčenina síry, sulfid karbónu (COS), plyn ktorý je vo vode viazaný pod tlakom. Po vyvieraní sa z vody postupne uvoľňuje, mení sa na sírovodík (H2S), plyn s charakteristickým pachom. Pri slnečných lúčoch sú dobre viditeľné drobné kryštáliky vyrazenej síry. V 1 litry vody je rozpustených asi 12 mg sulfidu karbónu. Túto zlúčeninu identifikovali len pri chemickom rozbore vody v 60-tich rokoch 19. storočia. Cez kožu a vdýchaním sa vstrebáva do organizmu veľmi aktívne: 150-krát rýchlejšie než iné zlúčeniny síry.

Náš organizmus a predovšetkým chrupavky kĺbov obsahujú také organické molekuly, ktorých dôležitou súčasťou je je aj síra s oxidačným číslom -2. Až 90% všetkých porúch pohybového ústrojenstva sú degeneratívneho charakteru a poruchy chrbtice. V prvom rade sa opotrebujú nosné kĺby, boky a kolená. Mechanické preťaženie (nadváha) sa prejavuje vo zvýšených klinických príznakoch – bolesti, opuchy a obmedzenie pohybu. Pri obnove týchto kĺbov zohráva veľmi dôležitú rolu síra vstrebajúca sa do organizmu, ktorá sa zabuduje do kĺbov. Je to chemický vplyv liečivej vody. Voda však má aj iné, mechanické liečivé účinky: vďaka hydrostatickému tlaku je telo vo vode odľahčené, nosné kľby sú teda menej zaťažené.

Mapa

Mapa Harkány

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Kúpele Harkány?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Relaxačné a Wellness od 33.61 €, Seniorské od 40.78 €, Sezónne a Veľkonočné od 55.08 €. Pozri ponuku pobytov v Harkánoch.

Hotely

  • Wspaniałe miejsce dla osób pragnących ciszy, spokoju i plenerów na długie spaceey.
Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme