Hustopeče

Mesto Hustopeče leží v samom srdci južnej Moravy, blízko Pálavy a Novomlýnských nádrží. S mestom boli v minulosti späté mnohé významné osobnosti, oi. prvý československý prezident T. G. Masaryk či svetoznámy maliar Alfons Mucha. Masarykovi je v Hustopečích venovaných hneď niekoľko pamätných miest. V roku 2009 bol slávnostne otvorený náučný chodník Masaryk a Hustopeče, ktorý mapuje najvýznamnejšie miesta spojené s jeho tunajším pôsobením. Okrem prechádzok cez lesopark Křížový vrch s kaplnkou sv. Rocha, hustopečských rybníkov či prírodnej rezervácie Kamenný vrch si na svoje prídu aj milovníci cykloturistiky vďaka veľkému množstvu miestnych cyklotrás. Stredoeurópsku raritou sú mandľovníkové sady, v ktorých v čase najväčšieho rozmachu rástlo 50 tisíc mandľovníkov. Práve tu sa nachádza náučný chodník a rozhľadňa. Rozhľadňa stojí na okraji mandľového sadu na Hustopečskom starom vrchu v nadmorskej výške asi 300 metrov.  

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Prvé písomné zmienky pochádzajú z polovice 13. storočia, kedy bol majiteľom mesta Viliam z Hustopečí. Od začiatku 14. storočia do sklonku 16. storočia patrilo mesto kláštoru Králové (Aula Regia) na Starom Brne. V rokoch 1599 až 1848 patrili Hustopeče Lichtenštajnom, potom sa stali sídlom politického a súdneho okresu. Významný medzník predstavoval rok 1572, kedy povýšil cisár Maximilián Hustopeče na mesto a udelil im znak, ktorého podoba zostáva nezmenená do súčasnosti.

Poloha a klíma

Mesto leží v nadmorskej výške 184 metrov nad morom a rozprestiera sa na 2.2447 hektároch. Celá oblasť patrí ku klimaticky najteplejším v Českej republike, čo prospieva k pestovaniu kvalitného vína aj k turistickej atraktivite regiónu.

Turistické zaujímavosti

V meste sa nachádza veľa historických a pamätných budov. Sú to radnica, kostol sv. Václava, či renesančný meštiansky dom. Radnica je novorenesančná stavba z r. 1906. Na fasáde sú k videniu pieskovcové detaily - znak mesta, letopočet, hlava Bakcha. Pri vchode sa nachádza pamätná doska TGM. Dominantou mesta je Morový stĺp, ktorý je zasvätený tzv. Morovým patrónom - sv. Rochu, Šebestiánu, Františkovi Xaverskému a Karlovi Boromejskému. V úpätí stĺpu je Panna Mária a sv. Jozef. Vrchol dominuje sv. Trojica sa svätožiarou.

Okolie

Hustopeče sú ideálnym miestom pre výlety do okolitej prírody, napr. na rozhľadňu na Hustopečskom starom vrchu, ku ktorej je možné dostať sa prechádzkou cez mandľové sady. Trasa je dlhá necelých 5 km, v rámci ktorých, je možné cestou si odpočinúť na 4 posedeniach.
Pri prechádzke do prírody sú návštevníkmi vyhľadávané aj dva hustopečské rybníky - Predný a Zadný. Od roku 2014 na nich začali vznikať tône. Ich hlavným účelom je protipovodňová ochrana mesta.
Ďalšou turistickou zaujímavosťou je náučný chodník "Masaryk a Hustopeče", dlhý cca 2 km, ktorý prevádza turistov mestom po stopách prvého českoslovenkého prezidenta T. G. Masaryka. 6 zastávok približuje návštevníkom významné miesta spojené s jeho životom a rodinou.

Mapa

Mapa Hustopeče

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Aké sú ceny pobytových balíčkov v destinácii Hustopeče?

Pre jednotlivé typy pobytov sú ceny (vyčíslené pre osobu/noc) nasledovné: Sezónne a Veľkonočné od 93.52 €, Pre rodiny s deťmi od 93.52 €, Relaxačné a Wellness od 73.82 €, Seniorské od 73.82 €. Pozri ponuku pobytov v Hustopeče.

❓ Ktoré hotely v Hustopeče sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Služby pre rodiny s deťmi ponúka napríklad Hotel Amande****. Pozri zoznam pobytov v týchto hoteloch.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme