Horské stredisko Zuberec

Obec Zuberec sa nachádza v prostredí Západných Tatier – Roháčov. Vďaka vynikajúcej polohe v horskej kotline Roháčov pretrvávajú vynikajúce snehové podmienky aj v období, keď na iných miestach po snehu nie je ani stopa. V Roháčoch sú ideálne podmienky na vysokohorskú turistiku. Je možné podnikať jednoduché prechádzky dolinami (jedna z najkrajších túr je okolo Roháčskych plies), ale aj náročné hrebeňové túry v najkrajšej časti Tatier.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Obec vznikla koncom 16. storočia, spravovali ju dediční richtári. Zanikla za Bocskayho povstania, potom bola znovu kolonizovaná. Názov obce je doložený z roku 1593 ako Zwberczyc, z roku 1598 ako Zubercze, z roku 1647 ako Zuberecz, maďarsky Zuberec. V roku 1683 utrpela škody od poľsko-litovských vojsk.  Okrem poľnohospodárstva sa zaoberali pálením vápna a chodili za prácou do iných stolíc. Začiatkom 20. storočia boli v obci stupy, vlachy, píla a rozvinuté tkáčstvo. V rokoch 1944-1945 bola v okolí silná partizánska činnosť.

Poloha a klíma

Zuberec leží na styku Západných Tatier, Skorušiny a Podtatranskej brázdy v Zuberskej kotline na nive Studeného potoka pod jeho vyústením z Roháčov. Nadmorská výška v strede obce je 760 m n. m., v chotári 734-2178 m n. m. Od roku 1933 je v Pálenici pri Zuberci na ploche 40 ha štátna prírodná rezervácia so zvyškom smrekového pralesa.

Turistické zaujímavosti

Podroháčska obec Zuberec je dnes významným centrom turistického ruchu. V lete pre milovníkov hôr, v zime zas pre lyžiarov. Letná turistika to sú prekrásne pohľady z hrebeňa Roháčov, či priezračné vody Roháčskych plies. Zimný pobyt znamená lyžovanie na svahoch Spálenej, Milotína a Janoviek. K tomu samozrejme zasnežovanie, upravené trate, večerné lyžovanie, občerstvenie, pravidelne upravované bežecké trasy.

Okolie

Zuberec a okolie má vynikajúce zjazdové a bežecké terény a dobrú vybavenosť a servis. Je to Habovka (2 km), Milotín a Janovky v Zuberci (necelý 1 km), Zverovka – Spálené (8 km), kde sú zjazdovky aj umelo zasnežované, možné je aj nočné lyžovanie a je tam udržiavaná lyžiarska bežecká trať.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme