Eger / Szilvásvárad

Szilvásvárad je malebné horské mestečko rozkladajúce sa v horskom údolí bukových hôr. Je vyhľadávaným výletným miestom a východiskovým bodom k návšteve bukových hôr.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Szilvásvárad je dosť starobylá osada. V okolí hory Bükk žil už aj človek z doby kamennej: jaskynné výkopy v jaskyni Istállóskő priniesli na svetlo 35-40 000 ročné nálezy. Jazigovia patriaci ku kmeňu Sarmatov sa v oblasti obce objavili v dobe železnej. Po nich sa tu usadili Slovania, ktorých neskôr Avari podmanili. Hrob z čias Jazigov objavili počas prác výstavby cesty. Nálezy (zlatá sponkou, 24 perál a bronzový náramok) zachránili Papp László, Kengyel Zoltán a Gál Gyula. Slovania ohraničili svoje osady hradbami – niektoré z týchto, ako aj Tureckú hradbu na kraji dediny používali aj neskôr, o čom svedčia aj objavené delové gule, nádoby a zvyšky zbraní. Hrad Gerenna a Éleskővár sa prestavili na Slovanské kruhové hrady - tieto ruiny sú viditeľné dodnes.

Poloha a klíma

Kúpeľné mesto Eger sa nachádza na severe Maďarska, v župe Heves. Mesto je romanticky obklopené pohoriami Matra a Bűkk, zhruba 120 km od hlavného mesta krajiny – Budapešti.

Turistické zaujímavosti

V Szilvásvárade možno nájsť zrekonštruovaný zámok a pekné kostoly. Na okraji mestečka sa dvíha kopec Istállós-ko, v ktorom je skrytá jaskyňa, ktorá slúžila ako útočisko už v praveku. Mestečkom Szilvásvárad preteká potok Szalajka, ktorého hladina bola umelo zvýšená a dnes v potoku plávajú pstruhy. Do oblasti bukových hôr sa z mestečka môžete vydať vláčikom po úzkokoľajná železnici. V Szilvásváradu je žrebčinec s chovom lipicanov a najkrajšia jazdecká dráha v Európe.

Okolie

Do okolí mestečka sa môžete vydať na koni alebo v kočiari ťahanom koňmi. Neďaleko Szilvásváradu sa nachádza na toku potoka vodopád Fátyol a zaujímavé lesné múzeum. V roku 2000 bola na výšine Kalapat, ktoré sa dvíha nad mestečkom, vybudovaná rozhľadňa. Je to zaujímavá drevená stavba, ktorá je tvorená vzájomne prepojenými štvorcovými vzperami. Z vyhliadkového poschodia je pekný výhľad na Szilvásvárad, panorámu okolitých vrcholkov a na zaujímavú krajinu severnej časti Maďarska

Prírodné liečivé zdroje

Minerálna voda, ktorá pacientov lieči už viac ako 6. storočí, má unikátne zloženie. Bazény v kúpeľoch sú napájané dvoma prameňmi, oba majú iné zloženie a účinky. Z jedného prameňa pochádza sírnatá termálna voda a z druhého radónová. V dôsledku vysokého rádiového vyžarovania sa totiž táto voda zaraďuje do skupiny rádioaktívnych termálnych vôd, ktoré sú vhodné na liečenie chronického potenia, porúch pohybového ústrojenstva a reumatizmu a tiež na pooperačné terapie. Okrem iných prvkov je v tejto hydrogénuhličitánovej vode najviac zastúpený horčík a vápnik.


 

Mapa

Mapa Eger / Szilvásvárad

Okolité destinácie

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme