Čadca

Čadca je mesto ležiace na brehoch rieky Kysuce, obklopené rovnými masívmi Javorníkov a Slovenských Beskýd, ktoré práve táto rieka oddeľuje a vytvára Kysucké podolie. Mesto je metropolou Kysúc, ktorá otvára symbolické brány hraníc Poľska a Českej republiky na Slovensko a tým aj ďalej na juh Európy. Krajina v okolí Čadce je zaujímavá svojim členitým povrchom a bohatými lesmi, ktoré pútajú svojou tichou krásou a vedia očariť horskými scenériami, ktoré je možné vidieť zo svahov a hrebeňov okolitých kopcov.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Čadca ako administratívne sídlo vznikla na konci 2. štvrtiny 16. storočia. Na podnet zemepánov panstva Budatín ju vytvorili valašskí osadníci. Prechodné obydlia kočovných valašských pastierov z panstiev Budatín, Hričov, Strečno a Starý Hrad sa tu však nachádzali už niekoľko desaťročí predtým. Územie, na ktorom Čadca vznikla, sa v období osídľovania horných Kysúc stalo strategickým miestom, kde sa stretávali územné snahy nielen vyššie spomenutých feudálnych panstiev, ale tiež Těšínskeho kniežatstva zo susedného Sliezska. Prostredníctvom valachov, ktorí so sebou priniesli nové spôsoby ekonomického využívania početných horských lúk a pasienkov, sa zemepáni snažili posunúť hranice svojich panstiev čo najďalej do neobývaného a nevyužívaného územia. Vznik osady na spornom území ovplyvnil jej vývoj na dlhé obdobie. Neustále územné spory boli spojené s násilím, pri ktorom boli ničené obydlia i majetok obyvateľov. Územné spory sa vyhrotili najmä medzi slovenskými panstvami Budatín a Strečno. V osade v dôsledku týchto sporov vznikali vedľa seba poddanské usadlosti oboch panstiev. Osada tak bola rozdelená na 2 časti, pričom každá mala aj svojho richtára. Spory oboch panstiev sa skončili v roku 1769, kedy M.Esterházi, vlastník panstva Strečno, odkúpil za 106 tisíc zlatých od vlastníka panstva Budatín J. Suňoga jeho časti v Čadci a 9 okolitých obcí. Celá oblasť okolo stredného toku rieky Kysuca sa tak stala súčasťou panstva Strečno a 12 obcí (okrem 10 obcí, ktorých časti Esterházi odkúpil, to bolo aj Krásno a Zborov) a vytvorilo kysucký obvod (dištrikt) panstva, v čele ktorého bol správca (provizor) , ktorý sídlil v Čadci.

Poloha a klíma

Mesto Čadca sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska pri hraniciach s Českou republikou a Poľskom v Kysuckom podolí na sútoku Kysuce a jej ľavostranného prítoku Čierňanky. Klímu Čadce výrazne ovplyvňuje dolinová poloha mesta, veľké výškové rozpätie podolia a jeho horskou obrubou a orientáciou dolín v smere prevládajúcich vetrov.

Turistické zaujímavosti

Kaštieľ a lesopark na nižnom konci – boli postavené začiatkom minulého storočia ako letné sídlo bývalých majiteľov okolitých lesov. Po znárodnení r. 1948 ho využíval podnik Drevina Krásno na ubytovanie svojich zamestnancov. V roku 1978 – 81 bol adaptovaný na umiestnenie Kysuckej galérie, ktorá ho využíva na výstavné účely. Pri galérii je rozsiahly lesopark s mnohými vzácnymi drevinami. Národná prírodná rezervácia Veľká Rača (1236 m) – sa nachádza na hranici medzi Slovenskom a Poľskom. Bola vyhlásená roku 1976. Predstavuje ukážku zachovaných prirodzených spoločenstiev buka, smreka a javora horského. Vo vrcholových partiách majú vplyvom poveternostných podmienok zástavovitú formu koruny. Na vrchole je umiestnená rozhľadňa. Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici – vo Vychylovke predstavuje ukážky ľudovej architektúry a bývania na Kysuciach zo začiatku 20. storočia. S výstavbou sa začalo r. 1974. Podnetom pre jeho vznik bola výstavba Novobystrickej vodárenskej nádrže, kvôli ktorej boli likvidované obce Riečnica a Harvelka. Chránené drevenice boli prevezené do skanzenu.

Okolie

Historická úvraťová lesná železnička – je súčasťou Múzea kysuckej dediny. Je to zachovaný úsek bývalej kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorou sa dopravovalo drevo z Oravy a z dolín povodia Bystrice na pílu v Oščadnici. Spolu s početnými odbočkami merala vyše 100 km. V roku 1968 bola demontovaná a zachoval sa iba úsek z osady Kubátkovia po vrch Beskyd v dĺžke cca 11 km. Časť z neho bola zrekonštruovaná a slúži na prepravu návštevníkov Múzea kysuckej dediny. Jeho atraktívnosť je v tom, že výškový rozdiel z doliny Chmúra po vrch Beskyd prekonáva systémom piatich úvratí, pri ktorých lokomotíva na jednom úseku vozne ťahá a na ďalšom ich tlačí, čo je svetová rarita. Železnička je národnou kultúrnou pamiatkou.

Prírodné liečivé zdroje

Bukovský mineralizovaný prameň síričitej vody sa nachádza v osade Bukov pri lesnej ceste – chránený od r. 1984, v údolí Bukovského potoka asi 2 km od jeho ústia do Kysuce. Výver je upravený v kamennom múre na ľavej strane cesty vedúcej údolím k záhradkárskej osade. Voda je slabo mineralizovaná, síričitá.

Mapa

Mapa Čadca

Články

  • Leto v Čadci – kultúra, zábava a relax

    Čadca si na tento rok pripravila mnoho skvelých akcií! Toto leto sa tu rozhodne nebudete nudiť. Vyberte si Čadcu ako svoju dovolenkovú destináciu a užite si tu skvelý dovolenkový pobyt! Počas...

Okolité destinácie

Často kladené otázky

❓ Ktoré hotely v Čadci sú s bazénom?

Vnútorný bazén je k dispozícii napríklad v zariadení {list_accomm_accomm_name_indoor_swimming_pool}, vonkajší bazén v hoteli {list_accomm_accomm_name_outdoor_swimming_pool}. Pozri naše porovnanie hotelov v Čadci.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme