Balatonalmádi

Rušné rekreačné mesto, ktoré sa rozvíja rýchlym tempom, leží neďaleko od severného zálivu Balatonu popri ceste 71. V jeho rozvoji zohráva veľkú úlohu blízke župné mesto Veszprém. Okolité kopce a hory obsahujú významné množstvo červeného pieskovca, ktorý sa často používal pri stavbe miestnych domov. V meste Balatonalmádi sa nachádzajú najkvalitnejšie a najlepšie vybavené pláže Balatonu - Wesselényi, Almada Budatava a pláž Káptalanfüred. Piesočné i kamenisté pláže ponúkajú veľké množstvo športového využitia.

Hotely

Pobyty

Turistické informácie

História

Balatonalmádi vzniklo v polovici 20 storočia spojením 4 dedín. Osada Almada dnes tvorí centrum mesta Balatonalmádi. Najstaršia z obcí bola osada Vörösberény, ktorú kráľ Štefan I venoval gréckym mníškam.

Poloha a klíma

Balatonalmádi je populárne letovisko na severovýchodnom brehu Balatonu v Maďarsku. Nachádza sa asi 120 k od mesta Keszthely a 120 km od mesta Budapešť.

Turistické zaujímavosti

K najviac  navštevovaným  historickým  pamiatkam  mesta  Balatonalmádi patria kalvinistický  kostol  s  vlastným  opevnením, barokový  jezuitský  kláštor  alebo  Ovar-kilátó (rozhľadňa  nad  mestom). Mestečko  Balatonalmádi  je  obklopené  lesmi  a  pohorím  Keszthely, ktoré je  súčasťou  Balatonského  národného  parku.

Okolie

BOBOVÁ DRÁHA: Na severnej strane Balatonu v prekrásnom prostredí  Balatonfűzfő nájdete Balatonský Bob -  park voľného času, ktorý poskytne množstvo zážitkov nielen rodinám, ale aj spoločným stretnutiam priateľov.
BODORKA: Jedným z  najväčších pokladov našej krajiny  je Balaton. V návštevnom centre, ktoré ponúka Bodorka,  sa môžete naživo stretnúť     s rybami  z okolia vidieka - od najmenšej, pár centimetrov dlhej Alburnus Alburnus  až po najväčšie ryby v  strednej  Európe, sumce.
Turistický chodník Köcsi: V tejto oblasti je možné vidieť vzorky prírodných darov okolia rybníka: faunu žijúcu na červenom pieskovci a skalné útvary na prehistorickom pieskovisku (štrk a pieskovec). Na ceste smerom k vyhliadkovej veži Csere-hegy nájdeme  obnovené obľúbené výletné miesto s miestami na založenie ohňa a občerstvenie. Zhora môžeme obdivovať panorámu východnej časti jazera Balaton. Stojí za to pozrieť sa na skalné útvar Nagy-Kô-orra, ktorý pripomína nos legendárneho obra. Miesto je ľahko dostupné po ceste označenej žltým pruhom.
Zelená okružná jazda: vzdialenosť chôdzou je 11,5 kilometrov a trvá asi tri hodiny. Trasa: železničná stanica Balatonalmádi - promenáda Széchenyi - ulica Martinovics - pomník Kompolthy - údolie Remete - údolie Vödör - kopec Kô. Chôdzou popri zelených značení sa môžeme dostať k susednej dedine Szentkirályszabadja. Druhý smer nás zavedie do údolia Mill Valley, ktorá je vyznačená modrou farbou.
Mill Valley: Toto miesto sa nachádza vo Vörösberény a je možné ho sa tam dostať pozdĺž turistického chodníka medzi vrchom Sátor a strmým vrchom Vár. Samotné údolie je tiež strmé. Názov Mill Valley bol požičaný z neďalekého mlyna postaveného na potoku nazývanom Berényi Séd, ktorý vyteká z Ferenčanského prameňa a bol požehnaný bohatým výdajom vody. Na južných slnečných zjazdovkách vrchu Vár sa nachádza bohatá kvetinovú vegetáciu. Po údolí sa môžeme dostať do Szentkirályszabadja a vyliezť sa na ľudskú skalu na kopci Kô.
Old Park: Bol to vedecký pracovník Dezsô Véghely, ktorý inicioval úpravu lokality okolo roku 1882. Miesto 10 hektárového veľkého parku bolo vyhlásené za prírodnú rezerváciu v roku 1977. Na severovýchodnom vchode do parku nájdeme jaseň, čierny javor, biely javor, šedo-topoľ a taliansky topol, ktorý obkolesuje detské ihrisko. Pozdĺž promenády môžeme vidieť lietadlá, lipy a stromčeky. Naprieč mostu sa nachádza ulica rovinatých stromov, ktorá nás vedie k juhozápadnej bráne parku. Tieto stromy boli vysadené a najcennejšie boli zasadené v roku 1903 vrátane javora, dvojitých radov oranžovo-červenkavej vŕby, červeného duba a obrovského stromu. Medzi listnatými a ihličnatými stromami nájdeme strom jalovca, biele a čierne topoľové stromy, olivovník, plešatý cyprus, čierny orech,  starobylý stromček, ginkgo a americký sladký strom.

Hotely

Rezervačné stredisko 02 3225 2388
02 3225 2301

Zavolajte nám, radi poradíme